Bałtyk w ogniu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojny Morskie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
historia
Joanna Bożek

Wydawnictwo Morskie prezentuje kolejną, czwartą pozycję z serii "Wojny Morskie" - "Bałtyk w ogniu". Przedstawione działania na Bałtyku dotyczą ostatniego roku wojny, kiedy morze to stało się centrum morskich zmagań wojennych.

źródło opisu: okładka

drobnypijaczek | 2014-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2014

W "Bałtyku w ogniu" autor opisuje ostatnich kilka miesięcy zmagań na morzu bałtyckim pomiędzy flotą III Rzeszy i Związku Radzieckiego. Krok po kroku, od momentu rozpoczęcia ofensywy zimowej i blokady morskiej wojsk III Rzeszy w Kurlandii i na półwyspie Sambijskim aż do desantu na Bornholmie przyglądamy się wysiłkom sił sowieckich, mających na celu opanowanie basenu morza bałtyckiego. Autor doskonale oddał końcówkę wojny, Rosjan stać już na atakowanie wielkimi siłami stosunkowo niewielkich obiektów oraz braki w sprzęcie i ludziach po stornie niemieckiej. Doskonale widać różnicę ilościową w siłach państw biorących udział w zmaganiach. Floty nie są równe a charakterystyka morza bałtyckiego jako morza zamkniętego wymusza inną taktykę walki niż np. na Atlantyku. Dużą rolę odgrywa lotnictwo morskie i małe jednostki - kanonierki, ścigacze i trałowce. Szczególnie dużo uwagi autor poświęca zatopieni Wilhelma Gustolffa i Goyi. Rzuca się w oczy obrona decyzji kapitanów obu okrętów o...

baku2000 | 2016-10-06
Przeczytana: 2013 rok

Ciekawa książka ukazująca zmagania okrętów na Bałtyku podczas II wojny światowej.

Jacog | 2012-03-30

Trawkin na morzu! To hasło kojarzy mi się z tą książką. Czytałem ją dawno temu, jako dzieciak, ale pamiętam do dziś; potrafiła rozpalić wyobraźnię. Teraz, po latach widzę, ile w niej było ideologii i idealizowania marynarza radzieckiego na Bałtyku w ostatnim roku wojny. Gdy jednak pominąć względy ideologiczne i wziąc na nie poprawkę, książka całkiem dobrze się broni jako opis zmagań na tym akwenie; szkoda tylko, że tak jednostronnie przedstawiony. W książce nie znajdziemy wątpliwości odnośnie zatopienia Wilhalma Gustloffa czy Goyi - ciekawie jest więc przeczytać suchą relację z największych tragedii morskich w dziejach.

e2tomw | 2016-10-12
artfan | 2016-05-23