I zaśnie pokój

1998-01-01
83-87376-44-2
Jerzy Marcinkowski
fantastyka powieść elfy Lyris

Przeczytałem ze względu na świat Magic the Gathering, w którą grałem namiętnie. Nic specjalnego. Fabuły nie pamiętam specjalnie, ale też nie było tragedii.

Przyzwoita ksiazka z ciekawym glownym bohaterem. Jesli ktos lubi MTG warto przeczytac. Jesli ktos nic o tej karciance nie wie -to jest to ksiazka o bohaterze z bardzo smialymi planami, lecz mocno uzaleznionymi od wplywow innych ludzi (i nie ludzi). Dodatkowo niecodzienna milosc komplikuje dotychczasowe dzialania. W komentarzach widze zarzuty o niedokonczonych historiach. Nie do konca sie zgadzam, gdyz ze stylu ich przedstawienia widac ze umyslnie dane jest tyle informacji o innych wydarzeniach, by jedynie utworzyc kontekst wczesniejszych poczynan bohatera.

Reod Dai jest magiem człowiekiem z Icatii. Zdrada swojego ludu doprowadziła go do miejsca w jego życiu, gdzie na usługach elfiej starszyzny szkoli połączone armie goblinów i orków. Jednak elfy zrywają kontrakt z Reodem, w chwili, kiedy ten jeszcze nie zdążył odpowiednio ukierunkować mocy zrodzonej z jego wysiłków i elfiego złota.

Do jakich zniszczeń dojdzie z powodu elfiej intrygi realizowanej dłońmi Reoda? Która z ras jako pierwsza odczuje na swojej skórze zerwanie elfiego kontraktu?

I zaśnie pokój...

Książka, oprócz frakcji, czarów, miejsc, zawiera bardzo luźne powiązania ze światem Magic: The Gathering, stąd polecam ją, jako niezobowiązującą lekturę każdemu fanowi fantasy.

Do jakich zniszczeń dojdzie z powodu...

Powieść z bardzo obiecującym początkiem, nierównym środkiem z nadmiarem podróżowania, ucieczek i kilkoma oczywistymi zwrotami akcji, oraz zakończeniem pozostawiającym uczucie sporego niedosytu. Starająca się opowiedzieć kilka historii jednocześnie, ale robiąca to albo za szybko, albo źle rozkładająca akcenty, albo odpowiadająca tylko na część zadawanych przez czytelnika pytań. Mająca za tło konflikt obejmujący cały kontynent i wszystkie zamieszkujące go rasy, poświęcająca sporo czasu na opisanie jego przyczyn i aktualnej sytuacji, żonglująca nazwami krajów, organizacji i religii, ale niewykorzystująca w pełni jego potencjału. Wymagająca od czytelnika sporo uwagi, gdy przychodzi do tematów politycznych, potrafiąca rzucić kilkoma nazwami jednocześnie, a wyjaśnić do czego się odnoszą dopiero kilka rozdziałów później.
Innymi słowy czyta się ją jak środkowy rozdział większej historii, ewentualnie powieściowy dodatek do filmu albo gry wideo. Zakładający, że czytelnik coś tam już wie, a jak nie wie, to sobie dopowie na bazie zdawkowych informacji.
Na plus bohaterowie, zwłaszcza Reod Dai, dialogi oraz sporo humoru skontrastowanego z plastycznymi opisami koszmarów wojny.

Książka niezbyt porywająca, mam wrażenie, że jakby "niekompletna". Ciekawa konstrukcja bohaterów, jednak także jakby "niedokończona"... Historia pełna luk, opisy też nie specjalnie plastyczne. Nie wciągnęła mnie.

• Magic The Gathering
  • Magic the Gathering
  • Moja biblioteczka
  • Posiadam (wer.papierowa)

Dodaj cytat z książki I zaśnie pokój