Losy żydowskich żołnierzy Hitlera

Lives of the Hitler's Jewish Soldiers
978-83-7510-436-3
historyczna
Nika

Byli szeregowymi żołnierzami i oficerami, służyli w regularnej armii i w Waffen-SS. Według osławionych nazistowskich ustaw rasowych byli także Żydami. Pochodzili z różnych rodzin, często o tradycjach wojskowych i chrześcijańskich, wstępowali do armii z rozmaitych pobudek: powodowani patriotyzmem, ze strachu, chcąc ochronić rodziny przed prześladowaniami… Autor rozwija wątek po raz pierwszy...

Autor rozwija wątek po raz pierwszy podjęty w książce Żydowscy żołnierze Hitlera i szczegółowo analizuje doświadczenia żołnierzy, których uznano za Żydów. Zamieszcza zapisy rozmów z ludźmi o fascynujących i zarazem strasznych biografiach. Z ich opowieści o przeżyciach na froncie, o nieustannym zagrożeniu w kraju; z powojennych refleksji dotyczących zarówno minionych wydarzeń, jak i patriotyzmu oraz lojalności, wyłania się wstrząsający obraz ludzi usiłujących przetrwać w ekstremalnych warunkach.
Książka Losy żydowskich żołnierzy Hitlera pogłębia nasze zrozumienie skomplikowanej sytuacji tych, którzy walczyli za Trzecią Rzeszę, padając przy tym ofiarami jej rasistowskich praw.

Tina | 2015-02-01

Bardzo dobra książka pokazująca hipokryzję Hitlera i jego popleczników. Z jednej strony obozy koncetracyjne, koncepcje czystości rasy itd., z drugiej zaś żydowscy żołnierze na których "przymykano oko". Polecam wszystkim zainteresowanym historią i nie tylko.

jdm | 2011-12-03
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 03 grudnia 2011

Dobra książka, ale nie jest to typowa książka historyczna, nie ma tam zbyt wiele faktów z czasów II wojny światowej. Jest to raczej zbiór historii niemieckich żołnierzy pochodzenia żydowskiego zwanych przez ustawodawstwo niemieckie (ustawy norymberskie) "mischlingami". Cała lektura pozwala nieco inaczej spojrzeć na tamte czasy, i choć w żadnym stopniu nie usprawiedliwia nikogo to jednak wyjaśnia że rodzinne tragedie dotykały również żołnierzy wermachtu walczących za Hitlera. Opisuje doświadczenia i rozterki z tym związane. Zaskakujące dla mnie w tej książce jest jedno, tak jak polskich obywateli deportowano do obozów zagłady siłą, tak niemieckim obywatelom wysyłano wezwania do stawienia się na transport do obozu. I większość się zgłaszała tylko nieliczni ukrywali się. To pokazuje kolosalne różnice w mentalnościach niemieckiej a polskiej

Polecam...

Magnat | 2016-08-25
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Powielenie w sporej czesci "Żydowskich Żołnierzy Hitlera" tegoz autora

Dana | 2012-09-23
Przeczytana: wrzesień 2012

Niełatwo pisać i czytać o ludziach,którzy musieli wybierać miedzy swoim życiem a życiem bliskich.Nie był to prosty wybór.Zycie u boku Niemców awanse i lepsze życie czy życie matki czy dziecka.Niewiedza o obozach zagłady.obozach straceń czy własna kariera,ale na cienkim włosku .Bo tak do końca nikt nie był niczego pewien.

Nightspirit | 2011-11-27

Często zaskakujące historie żołnierzy, zarówno szeregowych jak i oficerów,którym udało się przechytrzyć reżim albo przez ten reżim zostali zaakceptowani.

ZosiaVelZocha | 2012-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Bardzo dobrze się czyta. Wszystko jasno i klarownie ukazane. Jednym aspektem, który mi przeszkadzał, była powtarzalność pod koniec każdego podrozdziału.

Radek | 2017-01-12
historyczka7 | 2016-03-03