Kilka myśli o ropusze zwyczajnej oraz inne nieznane szkice, opowiadania i eseje

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1760-6
Orwell
Monika Adamczyk

Orwell miał temperament publicysty i wiele lat wiódł życie trampa, imając się najróżniejszych zajęć. Bywał żebrakiem i policjantem, nauczycielem i pomywaczem. W esejach pisze o wszystkim, co doskonale zna. Opisuje dzień włóczęgi i portretuje egzotyczny Marrakesz, jako intelektualista zastanawia się nad sensem socjalizmu, a jako smakosz gani angielską kuchnię za nadmierne używanie cukru. Są tu też zapiski rzucające światło na to,
jak powstawał słynny „Rok 1984” i młodzieńcze opowiadania.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: okładka od wydawcy

Monika Adamczyk | 2011-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2011

Książka ta to niewątpliwie wielka gratka dla wszystkich miłośników "Roku 1984" i George'a Orwella. Ja bardzo lubię takie zbiory esejów, opowiadań i nie publikowanych wcześniej zapisków. Pozwalają one na spojrzenia na autora od nieco innej, niecodziennej strony.

W tym wypadku Geogre Orwell ukazuje się jako osoba niezwykle mądra i wrażliwa. W zbiorze opowiadań znajdujemy takie eseje jak "Bezrobocie", "Jeden dzień z życia włóczęgi", "Londyńscy żebracy", "Dzień robotnika drogowego" czy "Jak umierają nędzarze", które szczególnie ukazują to uwrażliwienie Orwella na losy człowieka, to społeczne zaangażowanie. W sposób bardzo prosty, ale wyrazisty pisze o biedzie, wyzysku i wszelkich trudach, z którymi zmagają się na codzień najbiedniejsi ludzie Wielkiej Brytanii.

Wrażliwość Orwella ukazuje także tytułowy esej "Kilka myśli o ropusze zwyczajnej". Ten krótki esej to jedna z perełek zbioru, z której wyciągamy pełnię zadowolenia i dobry nastrój, któy kojarzy się z nadejściem wiosny.

W...

Superchrupka | 2011-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2011

George Orwell to także bardzo płodny eseista i dziennikarz. Dociekliwy, wrażliwy i niespokojny. „Kilka myśli o ropusze zwyczajnej oraz inne nieznane szkice, opowiadania i eseje” to z kolei najnowszy wydany w Polsce zbiór tekstów Orwella, formułujących obraz świata widziany jego oczami. Oczami pisarza, publicysty i społecznika.

Sięgając po tę lekturę, trzeba być świadomym, że to jedynie kropla w całym oceanie znanych i kanonicznych już tekstów, publikowanych przez Orwella. To gratka dla sympatyków pisarza. Natomiast czytelników, którzy po Orwella sięgali z rzadka, dawno bądź wcale, nowy zbiorek jego tekstów będzie się upominał, że należy niezwłocznie sięgnąć także po inne jego dzieła. Lekturę tę można zatem traktować jako uzupełnienie już znanego, albo zachętę do dalszego z Orwellem obcowania.

Orwell pisze już jako nastolatek. Z początku zafascynowany jest opowieścią kryminalną z trupem w tle. Zbiór ten zaczyna się od jego pierwszych, jeszcze naiwnych i nieoszlifowanych opowiastek....

commonlobster | 2013-04-11
Przeczytana: sierpień 2012