Listy 1950-1969

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Archiwum Kultury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
listy, Giedroyć, Kultura, Gombrowicz
A--

Wybór, wstęp i przypisyAndrzej Stanisław Kowalczyk. Wyd. 2 rozsz. Trwająca blisko dwadzieścia lat korespondencja Gombrowicza z Giedroyciem jest największym i najważniejszym zespołem epistolarnym autora Ferdydurke. Listy te tworzą szczególną kronikę życia i twórczości Gombrowicza. Składają się też na opowieść o jego współpracy z Jerzym Giedroyciem, dzięki któremu pisarz mógł na emigracji...

Wybór, wstęp i przypisyAndrzej Stanisław Kowalczyk.
Wyd. 2 rozsz.

Listy te tworzą szczególną kronikę życia i twórczości Gombrowicza. Składają się też na opowieść o jego współpracy z Jerzym Giedroyciem, dzięki któremu pisarz mógł na emigracji publikować swoje utwory w miesięczniku "Kultura" i wydawać książki w Instytucie Literackim.

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-10
betondp | 2016-01-31

Jerzy Giedroyc
Witold Gombrowicz
Listy 1950-1969
Mimo tego, że jest to zbiór listów, to książkę czyta się bardzo dobrze i ani przez moment nie poczułem się nią znudzony. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że czytało się ją jak powieść.
Książka jest przede wszystkim kopalnią wiedzy o Giedroyciu i Gombrowiczu. Po tej lekturze mój szacunek i podziw dla redaktora „Kultury” są jeszcze większe. Sposób w jaki promował nowych autorów, jak nakierowywał ich na właściwe tory, jak załatwiał za nich sprawy małe i wielkie, był po prostu niebywały i niespotykany. To przecież on namówił Gombrowicza do pisania dziennika.
Zastanawiam się, czy gdyby nie współpraca Gombrowicza z „Kulturą” stałby się tym, kim był i za kogo jest uważany do dziś. Wątpliwe czy udałoby mu się wydać kolejne książki. Czy „Ferdydurke” zostałaby odkryta po wojnie? Wydaje się to mało prawdopodobne ze względu na kłopoty finansowe pisarza. To Giedroyc niczym ojciec opiekował się, starszym przecież od siebie, Gombrowiczem.
Sporo...

Rosalia_de_Castro | 2014-10-01
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 października 2014

Z korespondencji między pisarzem a jego wydawcą wyłania się dość upierdliwe oblicze Gombrowicza i niemal anielska cierpliwość Giedroyca. Listy czytałam niemal równolegle z "Kronosem" (nie posiadam jeszcze niestety Dzienników) oraz z poszczególnymi numerami Kultury. Lektura może dłuższa, ale warto przebrnąć przez taką kombinację

Książki | 2015-05-16
Przeczytana: 29 czerwca 2015