Tais

Tais
bóg, powołanie, asceza
nellanna

Powiastka filozoficzna.
Anachoreta pustynny, mnich Pafnucy udaje się do Aleksandrii, by nawrócić jawnogrzesznicę, podziwianą i uwielbianą przez wszystkich, piękną i bogatą aktorkę Tais.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Voudini | 2015-05-20

Jest to zaiste powiastka filozoficzna, lecz konfrontowane w niej doktryny legitymują się kilkunastowiecznymi metrykami. Nie jest to zatem filozofia w jej współczesnym rozumieniu, przez co można z nią obcować bez przykrości.

Nawet jeśli wtłacza France do głowy czytelnika jakieś konkretne poglądy, czyni to tak subtelnie, że ten nie ma niemal szans się w tym zorientować. Subtelność ta różna jest jednak od subtelności platońskiej, zdolnej przywieść uznanych komentatorów do całkowicie przeciwstawnych stanowisk, nawet jeśli trzecia część "Tais" jest jawnym hołdem dla greckiego filozofa.

Cała "Tais" to bardzo stanowcza deklaracja światopoglądowa - ale wyrażona z wysmakowaniem i nie bez przedniego dowcipu. Mamy tu kpinę z wiary chrześcijańskiej, w szczególności w wydaniu ascetycznym, ale to France, a jego zawsze należy czytać szerzej. W tym wypadku jest to głos przeciw idei religii w ogóle. Zdaniem francuskiego pisarza próby pogodzenia wiary z rozumem są mrzonką z góry skazaną na...

chrispu | 2013-10-12

To jedna z tych książek, które czyta się bardzo długo (a przynajmniej tak czytało się mnie) i raczej nie sięga się po nie ponownie. Za dużo w niej filozofowania (jak dla mnie), za mało konkretnej akcji. Gdyby nie nadzieja(ciekawość), że(czy) w końcu coś się wydarzy wstrząsającego, to zakończyłbym lekturę po kilku pierwszych kartkach. Książka wyłącznie dla miłośników długaśnych dysput filozoficznych. Nie wiedzieć czemu była wydana w serii - powieści historyczne.

Dariusz Karbowiak | 2011-04-17
Przeczytana: 26 stycznia 2011

Świetna opowiastka filozoficzna, czasem staramy się nawrócić kogoś kto przewyższa nas swoimi zasadami moralnymi. Widząc coś nie zawsze dostrzegamy głębie jego postępowania.

Krzysztof Frątczak | 2014-02-11
Przeczytana: 01 lutego 2014

Powiastka filozoficzna o mocno antychrześcijańskim wydźwięku. Znakomite.

nellanna | 2011-01-17
Przeczytana: 10 stycznia 2011

To już archaiczna, chociaż ciągle solidna literatura, bez zbędnych fajerwerków i łamania zasad.Kto chce się przekonać,jak drzewiej pisali starzy mistrzowie-zapraszam.To przede wszystkim ciągnąca się przez wiele stron dysputa filozoficzna,na temat walki dobra ze złem. Gdzie dobro,jak zazwyczaj wydaje się być szalone,poniżone, nieprzystające do społeczeństwa,nieatrakcyjne...a zło triumfujące w swej kuszącej postaci, szydzące,zwodnicze.

Jantarka | 2015-04-22

Jest też polska ekranizacja tej powieści.

wszydlo | 2016-06-01
Przeczytana: 02 marca 2016