Diabelski szczyt

Okładka książki Diabelski szczyt Deon Meyer
Okładka książki Diabelski szczyt
Deon Meyer Wydawnictwo: Amber Cykl: Benny Griessel (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Benny Griessel (tom 1)
Devil's Peak
Amber
2010-03-01
2010-03-01
Maria Rei
morderca inspektor Griessel Kapsztad Afryka RPA

"Diabelski szczyt" Deon'a Meyer'a to powieść kryminalna, w której po raz pierwszy zaglądam do afrykańskich krajobrazów. Autor lekko i interesująco opisuje tutejsze środowisko, nie zanudzając czytelnika zbędnymi i zbyt obszernymi fragmentami tego oto otoczenia.
Także bohaterowie skonstruowani są w dość frapujący sposób. Tam, gdzie trzeba, jest głębsza analiza ich życiorysu, nic nie wnoszące wątki są ledwie wspominane. Niestety, bohaterom brakuje silnej charyzmy, przebojowości i współpracy.
Fabuła, niestety, jakby powierzchowna, napisana w pośpiechu, nie wnikająca w szczegóły, chaotyczna. Dopiero pod koniec coś zaczyna się łączyć w całość, akcja nabiera tempa, czego wcześniej brakowało.
W sumie to ta historia wypada średnio, jednak nie na tylko dobrze, by z chęcią sięgnąć po dalsze tomy.

Oryginalne dość spojrzenie na milczący sojusz policjanta z przestępcą w mało znanych realiach Afryki po (?) aparthaidzie.
Przyczynek: kryminały w kryminale, zabójca, który został wrobiony, zabójczyni, która wzięła na siebie nie swoją zbrodnię - ukarani przez samoistnego mściciela, z pełnym przekonaniem o słuszności odwetu, opartym na pozorach prawdy, które w końcu okazały się fałszywe.

Książka przedstawia nam odległą RPA, zupełnie inny świat. Początek książki to mnogość wątków nie mających wspólnego mianownika. Od połowy lektury historie zaczynają się łączyć, a akcja rozkręcać i końcówka trzyma w napięciu. Dość mroczna historia w innym stylu po trudnym początku wciągnęła mnie i zainteresowała tym rejonem świata.

To już moje trzecie spotkanie z południowoafrykańskim pisarzem Deonem Meyerem, ale zdecydowanie najbardziej udane!
“Diabelski szczyt” to znakomita wielowymiarowa powieść. Oprócz głównego kryminalnego wątku, są też wątki obyczajowe – prostytucja, korupcja, alkoholizm. Wszystko podane w sposób przemyślany, z niewątpliwie gruntownym przygotowaniem autora do poruszanych tematów. Do tego świetnie nakreślone postacie głównych bohaterów, doskonałe tempo trzymającej w napięciu akcji, no i ten alkoholowy dramat głównego bohatera, komisarza Benny’ego Griessela. Nie brakowało krwawych i brutalnych scen (zwłaszcza w zakończeniu),ale też były momenty zabawne i sympatyczne. Powieść, oprócz swego mrocznego wymiaru, daje też nadzieję i wiarę w sprawiedliwość. Może nie do końca zgodną z prawem, ale…
Reasumując powieść okazała się znakomitą rozrywką, która na dodatek daje wiele do myślenia. Z pewnością kolejne tomy tego cyklu znacznie szybciej znajdą się na moim czytniku…
Polecam gorąco!

książkę wybrałam do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Początek był dla mnie ciężki do przebrnięcia, gdzie przeplatają się historie trzech osób. W momencie gdzie zaczyna się wszystko łączyć to czytanie idzie z górki. historia bardzo ciekawa, momentami zaskakująca.

Okładka
bardzo ładne zdjęcie

Skąd
biblioteka

fabuła
Kapsztad ,zabójstwa ludzi.Winnych przemocy seksualnej.
Pojawia się facet z Kolumbii.
Ofiary są zabijane włócznią sagaj.

Moja opinia
Widac,że i z RPA może być bardzo dobry kryminał.Super prowadzone śledztwo.
Ładne krajobrazy.
Ciekawy sposób zabijania.
To już moje kolejne spotkanie z autorem.

Okładka
bardzo ładne zdjęcie

Skąd
biblioteka

fabuła
Kapsztad ,zabójstwa ludzi.Winnych przemocy seksualnej.
Pojawia się facet z Kolumbii.
Ofiary są zabijane włócznią sagaj.

Moja opinia
Widac,że i z RPA może być bardzo dobry kryminał.Super prowadzone śledztwo.
Ładne krajobrazy.
Ciekawy sposób zabijania.
To już moje kolejne spotkanie z autorem.

dobry kryminał do przeczytania.

dobry kryminał do przeczytania.

Plusem książki jest osadzenie jej w realiach RPA - tam jeszcze "nie byłam" w czasie moich książkowych podróży. Natomiast na minus należy policzyć przewidywalność fabuły. To bardzo, ale to bardzo typowy kryminał, faktycznie nieco w stylu Dashiella Hammetta, z oceanami alkoholu zalewającymi prawie przez każdą stronę. Niemniej smaczki wynikające z egzotycznego otoczenia, niecodziennych (dla mnie) problemów społecznych do pewnego stopnia rekompensują te psychologiczne udręki głównego bohatera. Pewnie sięgnę po następną powieść tego autora, ale jeśli na nią nie trafię, to nie będzie to koniec świata.

Ciekawy kryminał, postacie barwne, a akcja niesamowita wciągnął mnie.
Zaskakuje, przeraża...to lubię w kryminałach, doskonały przyjemnie się czytało!!!!

Ciekawy kryminał, postacie barwne, a akcja niesamowita wciągnął mnie.

Bardzo dobra książka z nietypowej jak na powieść kryminalną części świata. Trzy różne historie trójki bohaterów wciągają od samego początku i stopniowo łączą się ukazując zakończenie.

• Kryminały
  • Thriller/sensacja/kryminał