Alchemia kultury. Od opium do kawy

Tłumaczenie: Ewa Klekot
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The alchemy of culture. Intoxicants in society
83-06-02888-0
hunter

Autor pokazuje narkotyki w ich "naturalnym środowisku", w czasie i miejscu, gdzie były naturalnym elementem życia społecznego. Pokazuje jakimi były zanim zaczęły kojarzyć się z degradacją wartości, złem i zepsuciem.

Tiamat | 2015-02-12
Na półkach: Przeczytane, книги
Przeczytana: 12 lutego 2015

Całość na: http://chlorofilowy-dziennik.blogspot.com/2015/02/alchemia-kultury-od-opium-do-kawy.html

Jakoś tak zawsze się dzieje, że ludzi od wieków przyciągają wszelakie używki. Nasz gatunek jest na tyle specyficzny, że nęcą nas wszelkie sposoby na uzyskanie "odmiennego stanu" i jest to niemal naturalnie wpisane w nasz charakter. Bardzo ładnie ujął to pan Richard Rudgley we wstępie do swojej książki:

Fakt, że co noc śnimy, niezależnie od tego, czy pamiętamy o tym, czy nie,
wskazuje na naturalną skłonność człowieka do takich stanów;

Bogsaczio | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

Książka napisana bardzo rzetelnie i naukowo przedstawia rolę substancji narkotycznych w kulturze i społeczeństwie. Autor głównie skupia się na społecznościach pierwotnych i prehistorycznych ale znaleźć też możemy opisanie historii najpopularniejszych używek w nowoczesnej kulturze zachodu. W książce zawartych jest wiele faktów i opartych na ich podstawie ciekawych wniosków. Dla zainteresowanych tematem jest to naprawdę porządna pozycja

tomsn | 2011-01-21

"Fizyczny wymiar świata duchowego" - mniej więcej w tych słowach streszcza się zawartość owej interesującej książki.

Malgosia09 | 2018-03-22
Na półkach: Przeczytane, Seminarium UP