Szkice z dziejów anarchizmu

Wydawnictwo: Spectrum
anarchia, ustrój, państwo
historia
Lugal

Kim są anarchiści? Kim byli ludzie gotowi ponieść (ale i zadać) śmierć, by zbudować świat "bez Boga i bez pana"? Projektodawcami nowego społeczeństwa bez praw, rządów i skorumpowanych instytucji - czy krwawymi zamachowcami, nihilistami nie uznającymi żadnego autorytetu? Ludźmi dobrymi, szczerymi, działającymi dla szczęścia innych - czy zdesperowanymi, zrozpaczonymi nędzarzami, których upodlenie pchnęło do działania? Utopistami - czy myślicielami trafnie obnażającymi uzurpacje wszelkiej władzy? Czym różni się anarchizm indywidualistyczny od anarchokomunizmu i co to jest anarchosyndykalizm? Co je łączy? Czy anarchista musi stosować przemoc? Czy anarchizm można pogodzić z religią? Książka "Anarchiści" daje czytelnikowi zarys doktryny anarchistycznej. Przybliża postacie i poglądy klasyków myśli anarchistycznej - Stirnera, Proudhona, Bakunina, Kropotkina, Tołstoja i Malatesty. Ukazuje przykłady realizacji idei anarchistycznej w praktyce - na Ukrainie po roku 1917, w Hiszpanii lat 30-tych. Prezentuje polski wariant anarchizmu w myśli Abramowskiego. Przedstawia anarchistyczną wizję edukacji i wychowania. Wreszcie stawia pytanie o aktualność idei anarchistycznej.

kiniol89 | 2011-07-27

Książki z wydawnictwa Spectrum z założenia nie są łatwe, lecz ta co oczywiste naszpikowana rozmaitymi faktami nie odstrasza hermetycznym językiem, zrozumiałym tylko dla specjalistów tematyki.
"Szkice z dziejów anarchizmu" poza tym, że drobiazgowo traktują tematykę, począwszy od założeń ideologicznych, definicji, stosunku anarchizmu do sztuki, kościoła, rodziny, rozumu czy państwa przedstawiają rozwój tego ruchu nie tylko na starym kontynencie, ale także w państwie jankesów.
Ramy czasowe to oczywiście przede wszystkim druga połowa XIX wieku, a także wiek XX ( w zasadzie można byłoby zakończyć na 1914 roku poza Półwyspem Iberyjskim).
W lekturze znajdujemy główne postaci tego ruchu, że wymienię tylko Prounhona, Bakunina, Kropotkina, Sorela, Malatestę, Tołstoja czy Godman. Bardzo skrupulatnie przedstawione zostają postulaty tego dużego ruchu społecznego, liczne zniekształcenia i uproszczenia w przekazie wydostającym się na zewnątrz (często bardzo krzywdzące), czego dowodem będzie...

RabidBlackDog | 2013-04-05

Bardzo obszerna, dogłębna i wielopłaszczyznowa, szczegółowa analiza zagadnienia jednocześnie napisana przystępnym językiem

nieumiemsiezalogowac | 2012-01-04

w matrasie za 15 zł