Alchemia kultury. Od opium do kawy

Okładka książki Alchemia kultury. Od opium do kawy
Richard Rudgley Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The alchemy of culture. Intoxicants in society
Państwowy Instytut Wydawniczy
2002-01-01
2002-01-01
83-06-02888-0
Ewa Klekot
antropologia społeczna substancje halucynogenne narkotyki kawa substancje psychoaktywne

Książka napisana bardzo rzetelnie i naukowo przedstawia rolę substancji narkotycznych w kulturze i społeczeństwie. Autor głównie skupia się na społecznościach pierwotnych i prehistorycznych ale znaleźć też możemy opisanie historii najpopularniejszych używek w nowoczesnej kulturze zachodu. W książce zawartych jest wiele faktów i opartych na ich podstawie ciekawych wniosków. Dla zainteresowanych tematem jest to naprawdę porządna pozycja

Całość na: http://chlorofilowy-dziennik.blogspot.com/2015/02/alchemia-kultury-od-opium-do-kawy.html

Jakoś tak zawsze się dzieje, że ludzi od wieków przyciągają wszelakie używki. Nasz gatunek jest na tyle specyficzny, że nęcą nas wszelkie sposoby na uzyskanie "odmiennego stanu" i jest to niemal naturalnie wpisane w nasz charakter. Bardzo ładnie ujął to pan Richard Rudgley we wstępie do swojej książki:

Fakt, że co noc śnimy, niezależnie od tego, czy pamiętamy o tym, czy nie,
wskazuje na naturalną skłonność człowieka do takich stanów;

"Fizyczny wymiar świata duchowego" - mniej więcej w tych słowach streszcza się zawartość owej interesującej książki.

Rzetelnie, ale przystępnie opisany ten pomijany aspekt życia i kultury, jakim jest stosowanie używek. Warto przeczytać, aby uzmysłowić sobie, jak wiele łączy nas, współczesnych ludzi, z pierwotnymi kulturami.

Dodaj cytat z książki Alchemia kultury. Od opium do kawy