Myśl w obcęgach. Studia nad psychologią społeczeństwa Sowietów

Stanisław Mackiewicz Wydawnictwo: Universitas nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
97883-242-1721-2
Universitas
Związek Sowiecki bolszewizm terror
Universitas
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
97883-242-1721-2
Związek Sowiecki bolszewizm terror

Bardzo dobra książka na temat ZSRR. W książce tej autor opisuję ZSRR na podstawie swoich własnych obserwacji po podróży do tego kraju, którą odbył w 1931 roku. Jego obserwacje są niezwykle trafne i interesujące.

Dla współczesnego czytelnika esej Cata Mackiewicza, owoc jego wyprawy do ZSRR i konkluzje wyciągnięte z tego wypadu - to nihil novi.

Nie dziwi ani ogrom nędzy ani tym bardziej rozmiary prześladowań burżujów, których był świadkiem. Odmalowana przez niego groteskowość i hipokryzja ideologii bolszewickiej to fakty powszechnie znane. Warto jednak pamiętać, że w 1931 r. mało...

Bardzo ciekawa książka świadka tamtych czasów. Dobry przykład na przenikliwość autora jeżeli chodzi o dalszy rozwój państwa sowieckiego. Tytuł wiele mówi o treści książki, pokazuje jak propaganda wpłynęła na starsze pokolenie jak i ludzi, którzy nie poznali innego systemu politycznego poza bolszewizmem. Polecam.

Niesamowite połączenie reportażu i publicystyki, pokazujące realia życia w sowieckiej Rosji A.D. 1931. Mnóstwo trafnych uwag o śmiertelnym zagrożeniu płynącym z tego kierunku dla całej zachodniej cywilizacji, przy którym spory między europejskimi państwami powinny zostać odłożone na półkę. Ciarki przechodzą, jeśli pomyśli się w jak szczęśliwej sytuacji byli Polacy w tamtym...

Dosyć krótka i topornie napisana. Ma jednak niezaprzeczalne zalety polegające na tym, że jest aktualna. Wystarczy zamiast Sowietów wpisać sobie przedstawicieli innego (takiego samego) współczesnego ustroju politycznego i jego obywateli (ofiar) oraz złagodzić wyroki władz. Warto się zapoznać.

Z jednej strony Cat, a z drugiej - był w Sowietach dwa tygodnie i już wyrobił sobie jednoznaczny osąd. Czy to nie za wcześnie Panie Cacie?

Książka bym rzekł za krótka.
Pomyślałem sobie takie "Imperium" napisane w latach 30 XX wieku.
Po przeczytanie powiem, że niekoniecznie. Książka pisana w całkiem innych czasach możliwości komunikacyjnych, informacyjnych.
Muszę uczulić na specyficzny styl Mackiewicza, pewną niechlujność jeśli chodzi o chronologię wydarzeń i dokładne daty tych wydarzeń, ale to co mnie zawsze...

Nim wybuchła rewolucja bolszewicka, rosyjska struktura społeczna oparta była na elitaryzmie, podobnie jak na zachodzie. Funkcjonowało to, jak funkcjonowało. Każdy system ma mniejsze lub większe wypaczenia, a ten system wszak tworzą też ludzie. Tu lepiej zorganizowani na każdych płaszczyznach, tu gorzej, wskutek czego pewne społeczeństwa znajdują się na wyższym pułapie...

Rzeczowa i niezwykle cenna analiza eksperymentu sowieckiego z perspektywy monarchisty. Mackiewicz zawarł wiele ciekawych anegdot i spostrzeżeń, m.in.:
"Spotkałem się w czasie swej podróży z takim wypadkiem. "Biednota" zabrała chłopu - liszeńcowi (właścicielowi konia i dwóch krów) siano. Chłop nie miał czym karmić swych krów. Sędzia rozpatrując sprawę według dynamiki...

Bardzo króciutka książeczka będąca połączeniem reportażu z rozważaniami o Sowietach. Jest to również polemika z błędnymi przekonaniami o ZSRR, które funkcjonują nadal.

Wydanie zawiera daw dodatki, które uważam za dość bezsensowne. Pierwszym są głównie jednozdaniowe wycinki z różnych gazet na temat tej książki. Mogą być one jakąś informacją o tym jak została przyjęta, ale...

• Historia
  • Chcę w prezencie
  • Rosja, ZSRR
  • Do kupienia
  • 2015

Stanisław Mackiewicz Myśl w obcęgach. Studia nad psychologią społeczeństwa Sowietów Zobacz więcej