Pierwszy "polski" papież

biografia, Jan Paweł II
popularnonaukowa
hunter

Panorama losów przodków papieża Piusa X
Święty Pius X był jednym z największych, a zarazem najbardziej kontro­wersyjnych papieży. Odkąd przyjął tiarę, niejasna stała się kwestia jego pochodzenia - Włoch czy Polak? Sto lat temu nietrudno byłoby to ustalić, gdyby nie ludzie, którzy ukryli, zniszczyli bądź sfał­szo­wali zaświadczające o tym dokumenty.

Przemysław Zyra | 2015-08-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Pierwsza część wydawała mi się na tyle ciekawa, że nawet zarekomendowałem znajomym książkę. Bo mamy ciekawą analizę źródeł historycznych mówiących o pochodzeniu Piusa X. W pewnym momencie odniosłem nawet wrażenie, że autor mimo źródeł wskazujących na polskie pochodzenie papieża, nie chce tego przyznać. Później pojąłem dlaczego...

W pewnym momencie zaczyna się ocena pontyfikatu papieża oraz jego następców, oceny Soboru Watykańskiego II, postaw kardynałów itp. I tu zaczynają się schody. Bo autor przestaje analizować tylko zaczyna wykładać swój pogląd na Kościół i jego społeczne nauczanie. I jest w tym dość nieprzyjemny. Na tyle, że jako konserwatysta zaczynam bronić najbardziej liberalnych papieży. Nie mam pojęcia dlaczego za taki temat bierze się człowiek tak bardzo nierozumiejący nauczania Kościoła i tak od niego odległy.

Zasmuca fakt, że w książce tak mało jest o samym życiu papieża i ukazania jego codziennej świętości. Jedyne co...

Piotr Winiarczyk | 2013-06-18

Rzetelna analiza genealogiczna przodków Piusa X. Czasami aż się chce spać od zawiłych wywodów konotacji rodzinnych, aczkolwiek od strony merytorycznej nie ma nic do zarzucenia.

moolat91 | 2016-08-15
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam