Krew, pot i łzy

Seria: Ja Gorę
Wydawnictwo: Oficynka
horror
badziak

Czy Kościół katolicki uprawia czarną magię? Czy papież jest na usługach Szatana? Czy kapłani manipulują słowami Pisma Świętego, oddalając swych wiernych od Boga? Jakie tajemnice skrywa klasztor jasnogórski i czy częstochowska prokuratura zdoła je odkryć, zanim będzie za późno? Przed bohaterkami mrocznego horroru Carli Mori, dziennikarką Klarą Wasowską oraz prokurator Zuzanną Bachledą, stoi...

Czy Kościół katolicki uprawia czarną magię?

Przed bohaterkami mrocznego horroru Carli Mori, dziennikarką Klarą Wasowską oraz prokurator Zuzanną Bachledą, stoi nie lada wyzwanie. To, że w czasie śledztwa mogą stracić życie, jest teraz ich najmniejszym problemem…

źródło opisu: http://oficynka.pl/katalog/krew,potilzy/

źródło okładki: http://oficynka.pl/katalog/krew,potilzy/

awiola | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

"To ślepe poddaństwo niezliczonej rzeszy ludzkich istnień napawało dostojników kościelnych nieskończoną dumą. Dawało im władzę potrzebną do realizowania własnych celów."

Teorie spiskowe od zarania dziejów inspirują twórców do przenoszenia zasłyszanych opowieści na karty książek. Dzięki temu autorzy niejako zmuszają swoich odbiorców do polemiki z wszechobecnymi teoriami dotyczącymi tajemnic naszego świata. Kontrowersyjne tematy zawsze bowiem wzbudzają skrajne emocje mas. Ale tylko w jednym przypadku, emocje te przybierają ze zwielokrotnioną siłą. Tym przypadkiem jest kościół katolicki i wszelkie próby ukazania innej twarzy tej instytucji, niż ta powszechnie nam znana.

Pod pseudonimem Carli Mori, kryje się polska pisarka, której rodzinnym miastem jest Częstochowa. Autorka określa siebie jako wielbicielkę horrorów klasy "D" oraz filmów akcji. Prywatnie mieszkająca w Anglii gospodyni domowa, żona i matka półtorarocznej córki. "Krew, pot i łzy" to jej debiut literacki.

Dziennikarka...

Przede wszystkim żaden horror z treści nie wyziera. Częściej miałam uśmiech na twarzy, szczególnie, gdy do głosu dochodził komisarz Malinowski, niż ciarki na plecach. A właściwie muszę przyznać, że ani razu nie odnotowałam przerażenia czy oddziaływania ciemnych mocy. Język, jakim Carli Mori posługuje się w książce, bliższy jest grotesce niż grozie. Nieszczególnie też z tego wciągająca sensacja. Można odczuć, że autorka wzorowała się na Brownie, przywołując pierwiastki katolickiego obrządku, widząc w nich tez znamiona szatańskie, współdziałanie kleru, nawet jeśli bezwiedne to na zgubę wyznawców. Cała teoria spiskowa o Kościele i jego dostojnikach, którzy pod przykrywką szerzenia wiary składając ukłon w kierunku Szatana przedstawiona po łebkach, że trudno tu mówić o jakimś rozwikłaniu mrocznej tajemnicy.

Na dobrą sprawę, gdyby wnikliwie prześledzić każdy aspekt treści natrafimy na same niedociągnięcia. Już w samej konstrukcji bohaterów, gdzie pewne niuanse dotyczące ich życia nie...

Ewa-Książkówka | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Napisać kontrowersyjną powieść, to w dzisiejszych czasach nie problem. Wystarczy tematyka erotyczna i ukazanie seksu ostro i dosadnie, w możliwie najbardziej zwierzęcy sposób – to w zasadzie gwarancja, że o danej książce będzie głośno. To jednak standardy światowe. U nas wystarczy powieść z wątkiem religijnym, w której Kościół to sekta, papież uprawia czarną magię, zaś Antychryst pod postacią księdza już puka do naszych drzwi.

Jest moc w tym, co napisałam, prawda? Ale to nie mój pomysł, a częstochowianki z pochodzenia, młodej pisarki posługującej się pseudonimem Carla Mori. Przyznaję, że gdy tylko usłyszałam o jej powieści pt. Krew, pot i łzy i zorientowałam się, o czym będzie opowiadać, byłam pod dużym wrażeniem odwagi autorki. Trzeba mieć te przysłowiowe jaja, by nie bać się reakcji tych, w których w jakiś sposób godzi ta książka (choć w niezamierzony sposób!).

Najważniejszymi bohaterkami są tutaj dwie kobiety. Pierwsza to Klara Wasowska – świetna w swoim fachu, łódzka...

Tomek | 2014-05-02
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 02 maja 2014

Kiedyś zdarzyło mi się przeczytać "Kroniki Jakuba Wędrowycza". A gdy udało mi się dobrnąć do końca, myślałem, że nic bardziej beznadziejnego nie trafi mi się w mej czytelniczej karierze. No i tu, przy okazji lektury powieści "Krew, pot i łzy", okazało się, że bardzo się wtedy myliłem.
Samozwańczy polski Dan Brown, skrzyżowany z Williamem Peterem Blatty doprowadził mnie do rozpaczy. Przy okazji, porównując się w posłowiu do tych autorów, sromotnie ich Carla Mori obraziła.
Ja zaś, próbowałem tę książkę porównać do czytadła, którym zdesperowane gospodynie domowe umilają sobie czas pomiędzy 5970 a 5971 odcinkiem telewizyjnej "Mody na sukces". Stwierdziłem jednak w końcu, że tej powieści nawet pod taką kategorię nie da rady podciągnąć. Znalazłem też jeden plus tej powieści. Na szczęście autorce starczyło tylko pomysłów na dwieście stron, które szybko mijają. Na szczęście!!
Ocena: 1/6

aleksnadra | 2013-05-02
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

W Posłowiu od autorki czytamy: „Częstochowa, moje rodzinne miasto, jest i zawsze będzie dla mnie jednym z najważniejszych miejsc na świecie. Tutaj się urodziłam, tutaj spędziłam dzieciństwo i wczesną młodość, tutaj zostawiłam przyjaciół i rodzinę. Takie wspaniałe i intrygujące miasto warte jest literackiej historii na miarę Kodu Leonarda da Vinci czy Egzorcysty”. Czy Carli Mori udało zbliżyć się do wyznaczonego celu?

Ciężarna dziennikarka Klara Wasowska powraca w rodzinne strony by napisać demaskatorski artykuł o ciemnych interesach i machlojkach prezydenta Częstochowy. Powrót, w żadnym razie, nie jest sentymentalną podróżą w urocze zakątki rodzinnego miasta. To traumatyczne przeżycie, droga przez mękę, rozdrapywanie ledwo zabliźnionych ran.
Jakby tego było mało, Klara zostaje uwikłana w śledztwo dotyczące tajemniczych, rytualnych morderstw. Wszystkie tropy prowadzą do jasnogórskiego klasztoru…

„Krew, pot i łzy” to debiut literacki Carli Mori, debiut bardzo, bardzo udany. Autorka...

OkiemMK | 2014-01-17

Dobro i zło od zawsze walczą między sobą o serca i dusze ludzkie. Jednak czy interpretacje rzekomych dowodów i twierdzeń są prawdą? Czy Antychryst od stuleci w sprytny i przebiegły sposób kieruje i manipuluje kościołem katolickim i jego przedstawicielami jednocześnie oddalając wiernych od Boga? Czy seria niewyjaśnionych i upozorowanych zgonów w Częstochowie, które okazują się morderstwami jest częścią tego planu? Wyniki śledztwa prowadzonego przez dziennikarkę Klarę Wasowską, prokurator Zuzannę Bachledę i sztab policjantów z komendantem Malinowskim na czele, z pewnością zdziwią i zszokują nie jednego z Was, tak jak specyficzne i mroczne morderstwa. Ta sprawa stanie się ich największą bolączką, przeznaczeniem i być może zgubą. Krew, pot i łzy pełne jest mrocznych ścieżek, którymi podąża ludzkość. To historia wypełniona pogańskimi rytuałami, mitami, wierzeniami i co najważniejsze uniwersalną prawdą: To my w rzeczywistości wybieramy drogę, którą chcemy podążać i jakimi zasadami...

Heisenberg | 2016-03-13

Zaskakująco fajny sensacyjny horror z elementami fantasy (gadający kruk...). Owszem, są pewne niedociągnięcia, ale jako że to debiut - można spokojnie przymknąć oko. Historia bardzo ciekawa, i - jak na nasze, kato-polskie realia - dość kontrowersyjna, co nadaje tej powieści dodatkowego smaczku. Czyta się szybciutko. Czekam na więcej, Pani Mori.

Fawellotte | 2013-05-30

Od niedawna zaczęłam fascynować się wszelkiego rodzaju kryminałami i powieściami z elementami kryminalnymi. Niedawno, prawie całkiem obcy mi gatunek stał się jednym z moich ulubionych. "Krew, pot i łzy"- ma wszystko co według, mnie książka tego gatunku powinna mieć - wartką akcje, wielu (ciekawych) bohaterów, przyjemny, a zarazem "inteligentny język" oraz kilka bonusów takich jak elementy fantastyczne, co czyni kryminał prawie idealnym.

Mówią, że jeśli coś jest nienagnane i świetne, nie trzeba o tym wiele pisać ani mówić. Jednak o tej powieści można by powiedzieć niesłychanie dużo. Zaczynimy od tego, że porusza bardzo kontrowersyjny dla niektórych temat i przedstawia fikcyjne wydarzenia w taki sposób, że chwilę po przeczytaniu książki, zastanawiałam się, czy książka nie jest czasami, czymś w rodzaju powieści dokumentalnej czy literatury faktu. Mało, która książka pozostawiła w mojej psychice tak wyraźny ślad i skłoniła mnie to tak wielu przemyśleń.

Wydaje mi się, że książka...

Marysia | 2014-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Główna bohaterka, Klara, jest dziennikarką. Przyjeżdża do Częstochowy, swojego rodzinnego miasta, by napisać artykuł na temat korupcji prezydenta miasta, który najprawdopodobniej jest w układach ze słynnym klasztorem. Spotyka się ze swoją przyjaciółką, Zuzanną, panią prokurator. W między czasie natrafiają na pierwsze morderstwo. Jest też komisarz, tajemniczy mnich, kruk, i zagdaka do rozwiązania...

Książka wręcz idealna!
Poruszony został temat tabu, jak na nasz jakże katolicki kraj. Jest tu Kościół, zręcznie wplecione elementy fantastyczne, wartka akcja, ciekawi bohaterowie, świetnie napisane!
Mamy tutaj święte miasto - Częstochowę, słynny klasztor, serię tajemniczych morderstw. Mamy odniesienia do zdewociałych moherowych beretów, rozpusty wśród polskiego kleru, nietolerancję dla środowisk gejowskich, oraz praktyki czarnej magii.
Fabuła spójna, język prosty, ciekawe dialogi, tezy wcale nie głupie :) Ogólnie WOW ! Bardzo udany debiut literacki.

...a po przeczytaniu,...

wiedźma | 2013-03-23
Przeczytana: 22 marca 2013

Książka z efektem WOW! Dawno nie czytałam czegoś równie wciągającego, a zarazem mrocznego i bardzo brutalnego.
Bardzo udany debiut literacki pani Carli Mori.