Sorry

Telbit
2011-05-04
2011-05-04
Bartłomiej Szymkowski

Mocna książka. Zdecydowanie mogę polecić.

Mocna książka. Zdecydowanie mogę polecić.

"Wszystko co uczyniłeś, wróci do Ciebie. Dobro, które uczyniłeś wróci do Ciebie. Zło, które uczyniłeś wróci do Ciebie. I do wszystkich wokół."

Przepraszam- to słowo znają nawet najmłodsze dzieci, używają go nader często, gdy zrobią rodzicom figla, z czasem coraz trudniej przechodzi przez gardło.
Czwórka znajomych: Tamara, Frauke, Kris oraz Wolf po latach natrafiają na siebie i stwierdzają, że czas na zmiany, zakładają firmę Sorry - specjalizującą się w przepraszaniu za innych. Ich życie odmienia się na lepsze, aż do czasu nietypowego zgłoszenia... Czytałam książkę Zorana Drvenkara z zapartym tchem, z każdą następną kartką, byłam pełna podziwu, dla autora za pomysł na książkę i zmianę wydawałoby się początkowo bezbarwnych bohaterów. Polecam!

Czwórka znajomych: Tamara, Frauke, Kris oraz Wolf po latach natrafiają na...

Powieść udowadnia, że jeśli myślisz, iż nie może być gorzej, jesteś w błędzie...

Sorry ale to było głupie. Do tego rozwleczone.
Żeby pisać stylem Ellroya trzeba to potrafić.
Zdania, pół zadania, kilkanaście stron w jednym miejscu, jedno zdanie do przodu i tak w kółko.
Kolejna polecona powieść okazuje się tandetą.

Sorry ale to było głupie. Do tego rozwleczone.
Żeby pisać stylem Ellroya trzeba to potrafić.
Kolejna polecona powieść okazuje się tandetą.

Okropnie było czytać o cierpieniu małego chłopca. To co robiono chłopcu było wręcz szokujące. Książka opowiada o tym jak tragedia w życiu dziecka przekłada się na jego dorosłe życie. Niszczy je i wciąga w najciemniejsze zakamarki życia i umysłu.
Klimat bardzo mroczny i przytłaczający.
Momentami bywało chaotycznie. A brak chronologii w środku powiesci wpływał na to, że się gubiłam. Mimo to czytało się dobrze.

Klimat bardzo mroczny i przytłaczający.

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Nietuzinkowy thriller, który w oryginalny, lecz nieco chaotyczny sposób przedstawia nam fabułę oraz akcję. Mi ten specyficzny styl autora. nie do końca spasował. Czuje lekkie rozczarowanie tą książką, chociaż prawdopodobnie wynika to z moich zbyt wysokich wymagań, które miałem po przeczytaniu niektórych komentarzy.

Rewelacja! Naprawdę, bez przesady.
Książka ciekawie napisana, wciągająca od pierwszych słów.
Zaskakująca, nietuzinkowa.
Mógłbym tak jeszcze wymieniać i wymieniać...
Polecam!

PS. Przez brutalność niektórych scen, nie dla wrażliwych. Sceny są naprawdę brutalne (uwaga! pedofilia!)

Rewelacja! Naprawdę, bez przesady.
Książka ciekawie napisana, wciągająca od pierwszych słów.
Zaskakująca, nietuzinkowa.
Mógłbym tak jeszcze wymieniać i wymieniać...
Polecam!

„Sorry” to książka, przy której złamałam swoją zasadę czytania z otwartym umysłem i nie sugerowaniem się opisem i komentarzami. Jest to również kolejna książka, która przeleżała na półce dwa lata, zanim w końcu ją ruszyłam. Okładka krzyczy, że to przerażający thriller psychologiczny, a opis jest bardzo intrygujący. Na którejś facebookowej grupie, pod jednym z postów dotyczących książek wbijających w fotel ktoś wymienił również „Sorry”. Cóż, mam zgoła inne odczucia.

Czwórka przyjaciół otwiera agencję, która ma za zadanie... przepraszać. Wbrew wszelkiemu rozsądkowi firma prężnie się rozwija – do czasu zlecenia, które bezpowrotnie zmienia życie każdego z nich.

Po przeczytaniu 10 stron pomyślałam, „kurczę, to może być mocne”. No niestety, nie. Pomimo poruszenia poważnego tematu, jakim bez wątpienia jest pedofilia, historia mnie jakoś szalenie nie porwała, a już na pewno nie wbiła w fotel. Złamałam kolejną ze swoich zasad dotyczącą ignorowania wszelkich wskazówek prowadzących do wyjaśnienia. W tym wypadku naprawdę szybko zorientowałam się kto jest kim, bez zbędnego zastanawiania. Bohaterowie nie są za grosz wyraziści. Każde z nich to swoiste lelum polelum, bez żadnego pomyślunku. Wątek miłosny autor wrzucił chyba tylko dlatego, że opowieść bez seksu to nie opowieść. Starszy pan to już w ogóle czysta fantastyka - zwłaszcza pod koniec książki. Najciekawszą i najbardziej złożoną postacią pojawiającą się w książce jest Sundance.

Pomimo tylu wad, uważam, że jest dużo dużo gorszych pozycji niż ta i w ogólnym rozrachunku nie wypada tak tragicznie. Jest po prostu ok. Przeczytałam w jeden wieczór, niestety rezygnując z własnych zasad, po raz kolejny przekonałam się, że nie warto się nastawiać, bo szybko można się rozczarować.

Może gdybym czytała "Sorry" podczas urlopu, mając dużo czasu na oddanie się lekturze, moja ocenia i opinia byłyby lepsze. Tymczasem podczas wrześniowego nauczycielskiego zabiegania mogłam sobie pozwolić tylko na czytanie na raty.
Nie zaprzeczalnie największą zaletą książki jest pomysłowość i oryginalność fabuły. Jednak podanie historii w tak chaotyczny sposób oraz zastosowanie licznych przeskoków i perspektyw sprawiło, że w pewnym momencie wróciłam do czytania i okazało się, że zgubiłam wątek. Doczytałam w zasadzie nie wiedząc o co chodzi.

• Thriller/sensacja/kryminał