Sześć razy śmierć

2010-04-26
978-83-61969-06-8
opowiadania groza strach Ameryka

Okładka książki Twarze szatana Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Twarze szatana Robert Cichowlas, K...
Okładka książki 15 blizn Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Stefan Darda, Joe Hill, Dawid Kain, Jack Ketchum, Kazimierz Kyrcz jr, Edward Lee, Graham Masterton, Paweł Paliński, Jacek M. Rostocki, Łukasz Śmigiel, F. Paul Wilson, Aleksandra Zielińska
15 blizn Ramsey Campbell, Mo...

Jak dla mnie te opowiadania są zbyt drastyczne i brutalne. Były obrzydliwe! W połowie 4 opowiadania wymiękłam i powiedziałam stanowcze NIE. Nie doczytałam do końca...
Chociaż tego, że autor ma ogromną wyobraźnie i lekkie pióro nie da się ukryć, jednak miejscami wyobraźnia go poniosła i osobiście robiło mi się niedobrze, gdy to czytałam.

To moje pierwsze spotkanie z panem Zalewskim i przyznaję że całkiem udane . Autor proponuje nam sześć opowiadań , oznaczonych wspólnym tytułem '' Sześć razy śmierć '' Każde z tych opowiadań jest o innej śmierci , w innych okolicznościach i różnym '' ładunku '' bestialstwa . Trudno coś więcej o tej pozycji powiedzieć nie zdradzając treści , ale spróbuję coś trochę '' podświetlić '' , ale tylko troszeczkę , tak na zachętę :)

Śmierć pierwsza - '' Kilof ''

Małe górnicze miasteczko , ciche i spokojne . Ludzie prości , ale jeszcze nie skażeni znieczulicą na krzywdę innych. W tym miasteczku żyje sobie rodzina Alfa Valsteda . W tej historii swoją rolę będzie miał też tytułowy kilof , chociaż wcale nie będzie to główna rola .

Śmierć druga - '' Osiedle Drwali ''

Trzydzieści gospodarstw we wsi Rainside zwanej potocznie Osiedlem Drwali. Czy jedna jedyna osoba może pozostać uczciwa i nie dac się kupić ? A jeśli tak , to jakie poniesie za to konsekwencje ? Na te pytania odpowie wam opowiadanie drugie

Śmierć trzecia - '' Agnes ''

To opowiadanie podobało mi się najmniej , chociaż to właśnie ono pokazuje jak dzieciństwo i okres dojrzewania wpływa na nasze dalsze życie , wybory i oceny innych .

Śmierć czwarta - '' Rzeźbiarz ''

To najbardziej makabryczne i krwiste ze wszystkich opowiadań , opowiada o psychopacie któremu się wydawało że jest artystą . Opisy dość '' plastyczne '' , więc opowiadanie dla tych mniej wrażliwych .

Śmierć piąta - '' Krwawy ślad ''

Doorstown niewielkie miasteczko , prawdziwa etniczno kulturowa mieszanka . W tym to miasteczku zaczynają ginąć kobiety . Ktoś morduje je przedtem wykorzystawszy seksualnie . To najbardziej detektywistyczne opowiadanie . Prowadzone jest w nim regularne śledztwo .

Śmierć szósta - '' Nad Rzeką Węży ''

Opowieść o niesłusznych oskarżeniach , niesłusznej zemście , dziedziczeniu chorób umysłowych i o tym czy należy wierzyć w stare indiańskie opowieści i zawarte w nich ostrzeżenia

Wstrząsające a czasem makabryczne opowiadania. Mimo wszystko nie można się od nich oderwać. Historie tak nieprawdopodobne, że jednak mogłyby się wydarzyć. I to jest w nich najstraszniejsze.

"Sześć razy śmierć" to nic innego jak tytułowe sześć opowiadań polskiego mistrza grozy, Adama Zalewskiego, zawartych w jednym tomie. Całość to niewątpliwie lektura dla ludzi, którzy nie boją się kontaktu z opisami cierpienia, szaleństwa, przemocy i autodestrukcji przekraczającymi intensywnością niemal wszystko, z czym dotąd mieliśmy do czynienia w literaturze. I dla tych, którzy przedkładają pragnienie poznania ludzkiej natury nad chęć ciągłego utwierdzania się w przekonaniu, że człowiek „nie jest taki zły”. Autor udowadnia, że prawdziwy strach rodzi się, gdy uświadamiamy sobie, jakie piekło może skrywać się w ludzkim umyśle i psychice. By śmiertelnie przerazić, nie trzeba wcale pokazywać fantastycznych potworów – wystarczy zająć się bestiami, które żyją wśród nas.Przyznam że zaciekawiła mnie okładka jak i tytuł. Czytając opowiadania nie zawiodłam się.Ta książka jest jak spojrzenie w pogrążone w wiecznym mroku samo dno duszy, siedlisko najdzikszych fantazji, najgwałtowniejszych żądz, nieujarzmionych emocji, dla których jedyną granicą jest ludzka wyobraźnia.Ta książka jest jak spojrzenie w pogrążone w wiecznym mroku samo dno duszy, siedlisko najdzikszych fantazji, najgwałtowniejszych żądz, nieujarzmionych emocji, dla których jedyną granicą jest ludzka wyobraźnia.Pisarz porusza takie tematy jak patologia rodzinna, nienawiść społeczeństwa, prowadząca do niejednej śmierci, sadyzm, sprawiający, że przez ciało czytelnika przechodzi dreszcz, brak samoakceptacji, zazdrość, nie umiejętność pogodzenia się z porażką i zemsta, która niekiedy staje się jedynym sensem życia. Wykreowane przez Adama Zalewskiego postacie muszą walczyć z własnymi, wewnętrznymi demonami, zazwyczaj ulegając pokusom, prowadzących do pogorszenia ich sytuacji. Pisarz porusza takie tematy jak patologia rodzinna, nienawiść społeczeństwa, prowadząca do niejednej śmierci, sadyzm, sprawiający, że przez ciało czytelnika przechodzi dreszcz, brak samoakceptacji, zazdrość, nie umiejętność pogodzenia się z porażką i zemsta, która niekiedy staje się jedynym sensem życia. Wykreowane przez Adama Zalewskiego postacie muszą walczyć z własnymi, wewnętrznymi demonami, zazwyczaj ulegając pokusom, prowadzących do pogorszenia ich sytuacji.Każde z przedstawionych opowiadań potrafi zainteresować, chociaż przyznam, że najbardziej zaciekawiły mnie te, w których nie ma zbyt wiele akcji, a góruje zobrazowanie ludzkiej psychiki i wszelkich odczuć, oddających klimat całego utworu. Pisarz posiada lekki, przyciągający styl, sprawiając, że czasami aż trudno uwierzyć, że obserwator widzi jedynie czystą fikcję. Dialogi są napisane w sposób bardzo realistyczny, natomiast, jak już nieraz podkreślałam, monologi i przeżycia niepozornych ludzi to wręcz perła, o której raczej nigdy nie zapomnę. Widać, iż w stworzenie tych sześciu tekstów autor włożył wiele serca, przez co śmiało mogę powiedzieć, że opowiadanie zawiera część ludzkiej duszy, oddającej cały realizm czytanych zdań. "Sześć razy śmierć'' jest pierwszą książką tego autora, którą miałam okazję przeczytać. Z pewnością sięgnę po inne powieści Adama Zalewskiego. Godna polecenia.

"Sześć razy śmierć" To sześć razy tak! Jest to moja pierwsza książka Adama Zalewskiego. Przyznam że zaciekawiła mnie okładka jak i tytuł. Czytając opowiadania nie zawiodłam się. Świetnie spędzone godziny na świetnej powieści grozy. Polecam wszystkim fanom grozy którzy lubią taki klimat i szukają wrażeń. Tu je z pewnością znajdziecie. :3

6 opowiadań, 6 różnych historii. Nie ma w nich różnych stworów tylko natura ludzka - ludzkie obsesje, psychika i to chyba jest najbardziej przerażające. Książka momentami naprawde podnosi ciśnienie i bardzo szybko się ją czyta.

Adam Zalewski przypomniał mi jak bardzo kiedyś lubiłam czytać horrory:)

Adam Zalewski przypomniał mi jak bardzo kiedyś lubiłam czytać horrory:)

Dostałam w prezencie od koleżanki która po opisie na okładce uznała że książka jest w moim typie. No po przeczytaniu zaczęłam się martwić o to jak mogę być przez kogoś postrzegana:). Książka jest bardzo drastyczna, w wielu przypadkach obraz przedstawiany przez autora przyprawia o mdłości. Po prostu nie mój klimat. Pomimo tematyki mogę powiedzieć że czyta się lekko, a w pamięci zostaje na długo. Do tej książki raczej już nie wrócę,wolę jednak wierzyć że ludzie są z natury dobrzy.

Przyznam, że rzadko sięgam po opowiadania. O istnieniu tej książki nie miałam zielonego pojęcia. Dowiedziałam się o niej, w momencie gdy moja koleżanka z klasy poleciła ją innej osobie. Początkowo zastanawiałam się, co ona widzi w tej książce. Wydawało mi się, że zawiera nudną i przewidywalną treść. Parę dni później odwiedziłam miejscową księgarnię i zauważyłam ją na półce. Pod wpływem impulsu kupiłam utwór i tego samego dnia rozpoczęłam czytanie.

Adam Zalewski, pisarz, autor thrillerów. Zadebiutował on w 2008 roku utworem pt. Biała wiedźma. Człowiek, który fascynuje się Stanami Zjednoczonymi. Pracując nad książkami, dużo czasu poświęca zebraniu dokumentacji. Autor m.in. Rowerzysta, Cień znad jeziora i Sześć razy śmierć.

Sześć razy śmierć to zbiór sześciu opowiadań Adama Zalewskiego. Wszystkie opierają się na jednym motywie - śmierci. Teskt pełen grozy, przemocy i ciętego języka z pewnością zadowoli czytelnika o mocnych nerwach. Każde opowiadanie jest inne, dzięki czemu czytelnik nie odczuwa znużenia podczas czytania. Nie zamierzam streszczać wam wszystkich opowiadań, gdyż nie chcę wam zepsuć zabawy.

Czytając lekturę byłam w lekkim szoku, ponieważ nigdy miałam styczności z takiego typu lekturą. Zazwyczaj sięgam po teksty łagodne i przyjemne. Jednak po przeczytaniu tych opowiadań mój gust uległ lekkiej zmianie. Spodobali mi się pełni niecodziennych cech charakteru bohaterowie. Na pierwszy rzut oka widać, że odbiegają oni od norm.

Początkowo książkę czytałam z lekkim trudem i po pierwszym opowiadaniu odłożyłam ją na bok. Następnego dnia zaczęłam czytać ją ponownie i dopiero wtedy odkryłam jej urok . Każde opowiadanie jest inne i niesamowite. Nigdy nie miałam pojęcia co za chwilę się wydarzy. Książka jest napisana w taki sposób który ułatwia czytanie . Dodatkowym plusem jest fakt, że nie jest to tłumaczenie. Autor w świetny sposób udowodnił, że nie trzeba wymyślić ponadludzkich stworzeń, żeby przyprawić człowieka o gęsią skórę.

Czytając opowiadanie ,, rzeźbiarz" i śledząc to co robi jego główny bohater - Parker Landon w pewnym momencie pomyślałam sobie ,, kurczę co to za niewyobrażalny idiota " . Przecież normalni ludzie nie odcinają sobie palców. Z jednej strony mnie to obrzydzało, a z drugiej zaciekawiło. Zbiór opowiadań otworzył mi lekko oczy na świat i z chęcią przeczytam inne książki Adama Zalewskiego.

Reasumując, Sześć razy śmierć to idealna książka dla ludzi lubiących grozę ale i rozpoczynających z nią przygodę. Na pewno każde opowiadanie zaskoczy was swoją niecodzienną treścią.

Genialna książka. nie ukrywam, że nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, ale moim zdaniem naprawdę warto przeczytać - szczególnie polecam osobom lubujących się w ponurych, przygnębiających klimatach

Sześć stosunkowo krótkich opowiadań o podłych,niesprawiedliwych i żadnych krwi potworach jakimi są ludzie.Genialna książka, bardzo przyjemnie się czyta (na tyle przyjemnie,na ile można przeczytać coś tak drastycznego)

• Horror
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Sześć razy śmierć