my_fluffiness 
https://dominicavida.blogspot.com, https://www.instagram.com/dominica.vida
Witaj na moim profilu - Dominica.vida. Mam na imię Dominika i jestem totalnym "książkoholikiem"! Moim marzeniem jest podzielić się tym, co kocham właśnie z Tobą :)
22 lat, kobieta, status: Czytelniczka, ostatnio widziana 2 tygodnie temu
Teraz czytam
 • Bez winy
  Bez winy
  Autor:
  Nowa powieść autorki bestsellera „Bez słów” Kira nie ma grosza przy duszy, za to mnóstwo kłopotów. W przeszłości odebrano jej to, co najważniejsze. Teraz musi postawić wszystko na jedną kartę, aby od...
  czytelników: 5147 | opinie: 243 | ocena: 7,98 (2286 głosów) | inne wydania: 1
 • Dziewczyna, którą kochałeś
  Dziewczyna, którą kochałeś
  Autor:
  Nowa powieść autorki bestsellerowych Zanim się pojawiłeś i Kiedy odszedłeś. Ten portret to moja ulubiona rzecz w całym domu. Właściwie na całym świecie. Przypomina mi o dziewczynie, którą kiedyś byłam...
  czytelników: 5768 | opinie: 326 | ocena: 7,87 (2103 głosy) | inne wydania: 2
 • Gniazdo
  Gniazdo
  Autor:
  Każda rodzina ma swoje problemy, ale te rodzeństwa Plumbów są wyjątkowo spektakularne. Melody z coraz większym trudem spłaca kredyt hipoteczny. Jack w tajemnicy przed życiowym partnerem zadłuża się po...
  czytelników: 1190 | opinie: 51 | ocena: 6,18 (333 głosy) | inne wydania: 1
 • Inwazja na Tearling
  Inwazja na Tearling
  Autor:
  W pasjonującej kontynuacji bestsellerowej "Królowej Tearlingu" wrogie Mortmesne najeżdża ziemie Tearlingu, stanowiąc śmiertelne zagrożenie zarówno dla Kelsea, jak i całego królestwa. Z każdy...
  czytelników: 1435 | opinie: 52 | ocena: 7,87 (516 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-24 11:16:21
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Pierwsze co przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o tym wpisie to odpowiedzialność. Niezależnie od tego kim jesteśmy, gdzie i jak żyjemy to właśnie odpowiedzialność i konieczność walki z zalewającym świat problemem nas łączy.”Jak zerwać z plastikiem?” autorstwa Willa McCallum jest pewnego rodzaju poradnikiem, który odpowiada na pytanie “Co mogę zrobić, żeby pomóc?”. Dostarcza on wystarczającą... Pierwsze co przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o tym wpisie to odpowiedzialność. Niezależnie od tego kim jesteśmy, gdzie i jak żyjemy to właśnie odpowiedzialność i konieczność walki z zalewającym świat problemem nas łączy.”Jak zerwać z plastikiem?” autorstwa Willa McCallum jest pewnego rodzaju poradnikiem, który odpowiada na pytanie “Co mogę zrobić, żeby pomóc?”. Dostarcza on wystarczającą ilość wiedzy, dzięki której będziemy w stanie dokonywać świadomych wyborów dotyczących obecności plastiku w naszym życiu. Co jest jednak najważniejsze, książka ta uświadamia, a uświadomienie sobie skali problemu wzmaga chęć działania.

Kilka faktów dotyczących plastiku:

- z powodu plastiku umiera milion ptaków morskich i sto tysięcy żyjących w wodzie ssaków. Ponad 90 % ptaków morskich ma we wnętrznościach właśnie plastik, a ich populacja zmniejszyła się o 70 %. W popularnej serii filmów dokumentalnych Davida Attenborougha Blue Planet II możemy obserwować scenę, w której albatros, myląc rozdrobnione śmieci ze swoim pożywieniem, karmi młode kawałkami plastiku! To właśnie one będą bezpośrednią przyczyną ich śmierci i zabiją je, zanim nauczą się latać.
- każdego roku do oceanów trafia około 13 milionów ton plastiku. Ogólną ilość szacuje się na 150 milionów ton. Autor książki prowadząc wyprawę po Oceanie Antarktycznym wraz ze swoją załogą znalazł w wodach oddalonych o setki kilometrów od najbliższych osad ludzkich 2 kawałki plastiku!
- Wielka Pacyficzna Plama Śmieci – dryfuje od 97 roku w okolicach Kalifornii ważąc około 3,5 mln ton!
- zalegające na dnie oceanów kawałki plastiku działają jak gąbki. Nasiąkają innymi trującymi substancjami obecnymi w wodzie. Oznacza to, że zanim kawałek plastiku zostanie połknięty przez np. rybę, jego toksyczność jest dużo większa, a proces bio asekuracji zachodzi szybciej i na znacznie większą skalę.
- co roku produkujemy około 300 milionów ton plastiku, którego do dzisiejszego dnia nie umiemy poprawnie recyklingować.

Cieszy mnie, że wydawnictwa coraz częściej publikują książki, z których nie tylko dowiemy się co trzeba zmienić, ale w pakiecie podsuną nam gotowe rozwiązania na tacy. “Co ja jedna mogę zmienić? “ Przy lekturze zadawałam sobie to pytanie co najmniej kilka razy. Na szczęście dla mnie powstał rozdział, który tłumaczy jak działania tylko jednej osoby mogą realnie wpłynąć na środowisko. Autor przede wszystkim uświadamia, że rozmowa – o tym, co robimy i dlaczego to najpotężniejsze narzędzie ku zdobyciu sprzymierzeńców.
Czy plastik jest nudnym tematem i dlaczego wolną chwilę warto przeznaczyć na tą książkę?

Sięgając po książkę większość z nas pragnie odpoczynku. Czegoś miłego dla serca i lekkiego dla głowy. Czegoś, co nie dołoży nam zbędnego ciężaru na barki. Jest teraz taki okres, w którym mam mało wolnego czasu – książka, serial, chwila dla siebie to marzenie – dlatego pięć razy przemyślałam sięgnięcie po tą pozycję. W końcu walka z plastikiem nie może być lekkim tematem. Ostatecznie przekonały mnie zdjęcia uwięzionych w plastikowe torby zwierząt na które natknęłam się w internecie. Należę do osób, które są bardzo wrażliwe i empatyczne, więc ten widok ostatecznie pchnął mnie w kierunku “Jak zerwać z plastikiem?” Pomimo trudnej tematyki lekturę umila prosty i przystępny język oraz krótkie, ale konkretne rozdziały. Na stronach tej pozycji znajdziemy także mini wywiady, które dostarczają mnóstwa wyjaśnień i odpowiedzi.

Autor sugeruje, aby walkę z plastikiem rozpocząć od własnego domu. Pomieszczenie za pomieszczeniem, startując od łazienki i kończąc na kuchni. Torba na zakupy wielokrotnego użytku z chwytliwym hasłem “Dinozaury nie czytały i wyginęły. Przypadek?” oraz zakup bambusowych słomek to moje pierwsze kroki w walce z plastikiem. Słomki kupiłam na fairtrend – nie dość, że wielorazowe, ekologiczne to jeszcze bardzo efektowne. Koktajle i drinki wyglądają dzięki nim zdecydowanie lepiej, niż w towarzystwie plastikowej, tandetnej słomki, prawda?

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
280 90 614
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (24)

Ulubieni autorzy (1)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd