Poskramianie bydła

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Restraint of Beasts
powieść,
hunter

Zwariowana, niezwykle komiczna książka, stanowiąca posępny hołd złożony ciemnej stronie pracy kontraktowej. Oto Tam i Richie, dwóch ponurych szkockich robotników, dumnych z porwanych dżinsów, wykręcających się od pracy, ciągle niezadowolonych, każdego wieczoru chcących iść do pubu, choćby się waliło i paliło, mowiąc krótko para przeciętnych ludzi pracy. To właśnie im i ich nowemu majstrowi zaczynają się przydarzać dziwne rzeczy. Podobnie jak ich klientom. Wysłani przez swojego szefa, Donalda, do Anglii, trzymają się uparcie swoich rytuałów, lecz w pewnej chwili, ku swemu zdziwieniu, dowiadują się, iż ktoś zamierza wymierzyć im karę. Ale za co ?

źródło opisu: sklep.zysk.com.pl

źródło okładki: sklep.zysk.com.pl

misiel | 2013-12-09

Czytając te króciutką powieść nieustannie zastanawiałem się jakim cudem uzyskała ona nominację do nagrody Bookera. To prosta historia trzech facetów pracujących w firmie stawiającej płoty, mocno doprawiona czarnym humorem. Miesiąc z ich życia. Od rana do wieczora stawiają płoty, a potem w milczeniu wypijają kilka piw. Dzień w dzień to samo, ni mniej, ni więcej. Co kilkadziesiąt stron ma miejsce zdarzenie, po którym można sobie pomyśleć – oho, teraz się zacznie. A potem przychodzi nowy dzień, nowy rozdział i goście niczym niewzruszeni stawiają kolejny płot.

Skończyłem książkę i olśniło mnie – cholera, właśnie przeczytałem powieść o stawianiu płotów i w ogóle się nie znudziłem. No, trzeba mieć talent, żeby oprzeć na takim pomyśle całą książkę, całkiem niezłą, dodajmy - może stąd ta nominacja. Albo może wystarczył genialny tytuł, „Poskramianie bydła”, piękne, naprawdę.

Mamerkus | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Kilka razy musiałem spojrzeć na datę angielskiego i polskiego wydania książki, bo aż nie mogłem uwierzyć, że pierwowzorem Raba i Ritcha nie są polscy operatorzy maszyn prostych typu łopata z młotkiem, czy zlewozmywak. Ale nie, powiastka powstała jeszcze przed wstąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej, a więc przed masową emigracją na zmywaki do brytyjskich Mcdonaldów (nie obrażając oczywiście wartościowych osób, które sytuacja zmusiła do takiej pracy). O dyletanctwie robotników budowlanych w naszym kraju krążą miejskie legendy, tym większą słodko-gorzką frajdę miałem czytając powieść Millsa, bo to tak jakbym czytał o polskim Mietku i Włodku, którym się z góry należy za sam fakt bycia na budowie. Gorzkie jest to, że np. mój ojciec prowadzący małe przedsiębiorstwo budowlane musi się ciągle użerać z takimi roszczeniowymi patafianami. Rab i Ritch z "Poskramiania bydła" to dwa dyletanckie obiboki, cielaki wymagające nieustannego poskramiania ze strony przełożonych, nie nadające...

Piotr Guermanntes | 2013-04-12
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Jedna z najbardziej oryginalnych książek, jakie czytałem. Jest tu czarny humor, konsekwencja ciekawych i upartych charakterów, intrygujące dialogi. Fabuła płynie swobodnie, bez nacisków, bez szalonej akcji, a jednak mamy tutaj pewne napięcie, smaczek jakiejś grozy. Lektura na 2 dłuższe wieczory przy fajnej muzyce. Bardzo ciekawe doświadczenie, zachęcam, chętnie wrócę do niej za jakiś czas.

Iwona Bartkowiak | 2014-05-29

Naprawdę, BAAAARDZO specyficzny humor.

Jahujah | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Bardzo prawdziwa, szczególnie w naszym kraju. Dobry humor, ale przez większość czasu czułem się udręczony zachowaniem bohaterów, co oczywiście jest na plus dla książki jak i dla mnie, bo może nie byłbym takim złym płociarzem? :)

Jadzia | 2012-07-02

Początkowo męczyłam się okrutnie, średnio przemawia do mnie czarny humor, a jednak nie zdołałam się oderwać :) Książka rewelacyjna na swój wkurzający sposób.

frotka | 2016-04-17
Na półkach: 2016, Przeczytane