Osierocony Brooklyn

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Motherless Brooklyn
83-7150-960-X
Agnieszka

Lionel Essrog cierpi na syndrom Tourette'a. Ma tiki, musi wszystkiego dotknąć, mimowolnie, automatycznie powtarza zasłyszane słowa i dźwięki bezpośrednio po ich usłyszeniu. Kiedy zostaje zamordowany jego przyjaciel, szef i mentor, Lionel bez jakiegokolwiek przygotowania detektywistycznego przystępuje do śledztwa. Zamierza rozwikłać zagadkę tej zbrodni... Kolejna książka uważanego za jednego z najzdolniejszych młodych pisarzy amerykańskich, autora powieści Pistolet z pozytywką i Amnesia Moon, została uznana przez amerykańskich krytyków i czytelników za najlepszą powieść 1999 roku.

astaldohil | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Niesamowity i sprawnie zrealizowany pomysł wyjściowy - narrator cierpiący na Zespół Tourette'a próbujący rozwikłać zagadkę śmierci swojego przyjaciela - sprawia, że z przyzwoitego kryminału powieść Lethema urasta do pozycji wyjątkowej. Samemu wątkowi kryminalnemu niewiele można zarzucić, poza faktem, że jest tu raczej elementem drugorzędnym. Tak naprawdę ważny jest główny bohater, Lionel Essrog, w którego skórze (czy raczej głowie) dane nam jest się znaleźć.

Powieść to znakomite studium tej przypadłości, potraktowane z jednej strony z odpowiednim dystansem i humorem a z drugiej rzucające cenne światło na to, czym Syndrom Tourette'a jest i jak ciężko może być człowiekowi dotkniętego tą dolegliwością.

Jest to jednak poza tym wyborna powieść obyczajowa, przyzwoity kryminał, nacechowany nietuzinkowym klimatem i cenną - choć momentami odrealnioną (co jest zaletą) - ilustracją brooklińskiego półświatka.

Jest to moje pierwsze, i z pewnością nie ostatnie zmierzenie się z tym...

Gosia | 2013-08-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Książka ta to w pierwszej kolejności doskonałe studium zespołu Tourette’a. Dzięki dialogom, czytelnik dowiaduje się jak wygląda komunikacja z osobą, cierpiącą na ten syndrom, dzięki rozwiniętym opisom, wie w jaki sposób w głowie chorego kształtują się dziwne, niezrozumiałe wyrazy. Dowiaduje się również o innych tikach takich jak: powtarzanie zachowań innych ludzi, liczenie lub dotykanie różnych rzeczy. („Twierdzenia i uogólnienia są oczywiście wersją Tourette’a. Sposobem dotykania świata, zajmowania się nim, opisywania go potwierdzającym językiem.”) Powieść ukazuje także sposób traktowania chorego przez ludzi. Większość z nich nigdy nie słyszała o syndromie Tourette’a, dlatego Lionel jest dla nich tylko „dziwadłem”, a nie kimś, kto potrzebuje wyrozumiałości i specjalnego traktowania.

Moim zdaniem fabuła jest nieciekawa i raczej nużąca niż wciągająca. Jednak polecam tym wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat zespołu Tourette’a.

benia86 | 2011-06-05
Przeczytana: 2007 rok

Bardzo fajna, wciągająca książka. Łatwo się czyta, szybko i przyjemnie. Polecam.

eR_ | 2014-02-20

Nie mam sił na tą książkę,a takie peany na jej temat czytałem.
Szkoda,a z opisu wydawałoby się,że będzie lepiej.
Trudno i darmo.

If_ | 2012-09-13
Przeczytana: 2010 rok

czytasz i ryczysz ze śmiechu:)

Kshyshtov | 2016-08-02
Przeczytana: 04 sierpnia 2016