Film Art. Sztuka filmowa. Wprowadzenie

Tłumaczenie: Bogna Rosińska
Wydawnictwo: Wojciech Marzec
Film Art: An Introduction, 8th edition
Bartłomiej

"Film Art. Sztuka filmowa. Wprowadzenie" to podręcznik niemalże kultowy, bardzo często cytowany przez wykładowców wiedzy o filmie na całym świecie. Autorzy uczą patrzenia na film w sposób całościowy, jako na pewien formalny system, którego poszczególne elementy, wchodząc ze sobą w relacje i wzajemnie uzupełniając, składają się na jego artystyczną formę i styl. Aby czytelnik mógł w pełni docenić artystyczne możliwości, jakie wiążą się z podstawowymi technikami filmowymi, autorzy skrupulatnie omawiają główne składowe filmu: metody inscenizacyjne, zdjęcia i pracę kamery, montaż oraz dźwięk. Książka Bordwella i Thompson pomaga także zrozumieć, w jaki sposób film oddziałuje na swoich odbiorców i za pomocą jakich technik twórca filmowy osiąga zamierzony przez siebie efekt. Autorzy dokładnie opisują zarówno zagadnienia związane z procesem powstawania filmu - kwestie techniczne i produkcyjne - jak i zagadnienia estetyczne, a swoje rozważania bogato ilustrują kadrami z filmów.

źródło opisu: Wydawnictwo Wojciech Marzec, 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Rubaszny_Kurd | 2017-11-14
Na półkach: Przeczytane, Kino

Znakomita książka w koszmarnym polskim wydaniu.

W moje ręce trafiło wydanie trzecie z 2014 roku. Błędy w druku znajdziemy na 141 stronach, czasami nawet po kilka na jednej stronie, zatem jest ich ponad 150. Zauważyłem także niekonsekwencję w pisowni azjatyckich nazwisk - czasem Nazwisko Imię, czasem Imię Nazwisko.

Indeks jest skopany. Wybrałem 15 losowych haseł i żadne z nich nie znajdowało się na wskazanej stronie. Były zazwyczaj 2-3 strony do przodu/tyłu.

Sama książka jest świetna. Interesuję się kinem od dawna i wydawało mi się, że nie potrzebuję takiego podręcznika, jednak warto jest wrócić do podstaw. Autor opisuje wszystkie elementy filmu w sposób ciekawy, jasny i zrozumiały (co nie znaczy kolokwialny, posługuje się fachowym językiem), z licznymi przykładami. Stosuje metodę naukową, w myśl której nie ma rzeczy nieważnych i oczywistych, wszystkiemu należy poświęcić czas i uwagę. Robi to z pasją. To książka, po którą mogą sięgnąć nawet osoby nie mające do tej pory styczności...

buckcherry | 2018-01-04
Elunia | 2017-12-16