Film Art. Sztuka filmowa. Wprowadzenie

Okładka książki Film Art. Sztuka filmowa. Wprowadzenie David Bordwell, Kristin Thompson
Okładka książki Film Art. Sztuka filmowa. Wprowadzenie
David BordwellKristin Thompson Wydawnictwo: Wojciech Marzec film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Film Art: An Introduction, 8th edition
Wojciech Marzec
2016-01-01
2010-09-22
Bogna Rosińska
film kino filmoznawstwo teoria filmu

Sama książka jest świetna, kompleksowy podręcznik, bogato ilustrowany i ciekawie napisany, bardzo dużo można się dowiedzieć i uporządkować wiedzę.

Jednakże polskie wydanie tragiczne, zgadzam się w pełni z Rubasznym_Kurdem, niestety w dodatku informując że przez kolejne 4 wydania sytuacja się nie poprawiła. Bardzo dużo literówek, brakujące słowa, powtórzone słowa, dziwne składnie. Indeks nie działa bo numery stron się nie zgadzają (może wzięte bezpośrednio z oryginału, nie wiem). Generalnie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, a już zwłaszcza w siódmym wydaniu książki.

Samą książkę bardzo polecam, jednak czytając po polsku trzeba mieć świadomość, że są błędy. Niestety cena oryginału dość zaporowa.

Dziwnie się czuję oceniając podręcznik, ale hej, skoro jest taka opcja...

Dziwnie się czuję oceniając podręcznik, ale hej, skoro jest taka opcja...

Klasyka

Klasyka

Bardzo kompleksowo Bordwell i Thompson podchodzą do podstaw kina, nie pomijając chyba żadnego z ich najważniejszych aspektów. Mógłbym się przyczepić do zbytniego amerykocentryzmu i bezsensownego, wybiórczego rozdziału o historii kina, ale pomijając te drobne zgrzyty - przydatne.

Znakomita książka w koszmarnym polskim wydaniu.

W moje ręce trafiło wydanie trzecie z 2014 roku. Błędy w druku znajdziemy na 141 stronach, czasami nawet po kilka na jednej, zatem jest ich ponad 150 (masa literówek, niewłaściwe formy wyrazów, wyrazy zdublowane lub brakujące, czasami złamana linijka tekstu, błędnie podpisany kadr itd.). Zauważyłem także niekonsekwencję w pisowni azjatyckich nazwisk - czasem Nazwisko Imię, czasem Imię Nazwisko.

Indeks jest skopany. Wybrałem 15 losowych haseł i żadne z nich nie znajdowało się na wskazanej stronie. Były zazwyczaj 2-3 strony do przodu/tyłu.

Sama książka jest świetna. Autor opisuje wszystkie elementy filmu w sposób ciekawy, jasny i zrozumiały (co nie znaczy kolokwialny, posługuje się fachowym językiem),z licznymi przykładami. Stosuje metodę naukową, w myśl której nie ma rzeczy nieważnych i oczywistych, wszystkiemu należy poświęcić czas i uwagę. Co najważniejsze, robi to z pasją. Po książkę mogą sięgnąć nawet osoby nie mające do tej pory styczności z kinem.

Polecam każdemu, ale szukajcie nowszych wydań od 3-go.

Znakomita książka w koszmarnym polskim wydaniu.

• Film
  • Kino