Sztuka reżyserii filmowej

Wydawnictwo: Wojciech Marzec
film, reżyseria

Liwia | 2015-12-27

Niestety, ale bardzo ciężko było mi przebrnąć przez tę książkę, być może to wina tłumacza, albo niestety autora - ciężki styl i mało zrozumiałe.

Carmelek | 2015-12-24

Naprawdę świetna książka, prowadzi czytelnika przez wszystkie aspekty tworzenia filmu: od szukania plenerów do zdjęć, przez tworzenie reżyserskiej wersji scenariusza, organizację castingu, prób aktorskich, do produkcji, postprodukcji i montażu. To prawie 500 stron A4 zapełnionych wiedzą. Kingdom przedstawił też zakres obowiązków poszczególnych członków ekipy filmowej oraz powinności reżysera. Pracy z aktorem poświęcono sporą część książki.
Na każdej stronie znajdywałam coś przydatnego, a największym objawieniem był dla mnie rozdział o dźwięku w filmie. Wiedzieliście, że gwarne sceny na dyskotekach kręci się w ciszy?
Jednak jak każda książka, tak i ta miała nudniejsze fragmenty: te o kompozycji i o historii amerykańsko-rosyjskiej gry filmowej.
Problem z tą książką jest też taki, że nie gdzie jej kupić. Trzy egzemplarze na allegro osiągały niebotyczne sumy, więc zwyczajnie... przeszłam się do biblioteki ;)
Niemniej, sczerze polecam!

Marcin Kołodziejczak | 2015-03-10
Przeczytana: lipiec 2013

Najbardziej kompleksowa (z tych przetłumaczonych na język Polski) książka o reżyserii filmowej. Autor opisuje różne ustawienia kamer i aktorów, przedstawia fragmenty scenariusza i ich przykładowe interpretacje. Ponadto Tom Kingdon wykłada metodę pracy ze scenariuszem, pokazuje co gdzie warto zaznaczyć (ujęcia, ustawienia kamer, aktorów) aby w później (w trakcie zdjęć) się nie pogubić. Jeśli miałbym wskazać jakiś większy minus tej książki to byłoby to praktycznie pominięcie pracy z aktorem. Zdecydowanie najlepsza książka o reżyserii na początek.