rozwińzwiń

Historia kina. Tom 1. Kino nieme

Okładka książki Historia kina. Tom 1. Kino nieme Tadeusz Lubelski, Iwona Sowińska, Rafał Syska
Okładka książki Historia kina. Tom 1. Kino nieme
Tadeusz LubelskiIwona Sowińska Wydawnictwo: Universitas Seria: Historia Kina film, kino, telewizja
964 str. 16 godz. 4 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Seria:
Historia Kina
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
964
Czas czytania
16 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324209675
Tagi:
historia kina kino nieme kino
Średnia ocen

8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wrzesień 1939. Filmowe teksty i konteksty Barbara Giza, Tadeusz Lubelski
Ocena 0,0
Wrzesień 1939.... Barbara Giza, Tadeu...
Okładka książki Kino końca wieku. Historia kina, tom 4 Tadeusz Lubelski, Iwona Sowińska, Rafał Syska
Ocena 8,6
Kino końca wie... Tadeusz Lubelski, I...
Okładka książki Wielogłos o Zagładzie Omer Bartov, Anna Bikont, Agnieszka Dauksza, Piotr Filipkowski, Dorota Głowacka, Włodek Goldkorn, Irena Grudzińska-Gross, Hanka Grupińska, Jan Hartman, Jurgen Kaumkotter, Agnieszka Kłos, Maria Kobielska, Tomasz Kozak, Bartłomiej Krupa, Bartosz Kwieciński, Berel Lang, Andrzej Leder, Jacek Leociak, Tadeusz Lubelski, Piotr Macierzyński, Tadeusz Miczka, Jakub Muchowski, Jean-Luc Nancy, Jakub Nowakowski, Tadeusz Nyczek, Stanisław Obirek, Andrzej Paczkowski, Maria Anna Potocka, Anda Rottenberg, Zyta Rudzka, Stanisław Ruksza, Magdalena Saryusz-Wolska, Jadwiga Sawicka, Roma Sendyka, Ann Snitow, Olga Stanisławska, Krzysztof Szwajca, Halina Taborska, Olga Tokarczuk, Andrzej Turowski, Marian Turski, Zbigniew Warpechowski, Wojciech Wilczyk, Marcin Wilkowski, Krzysztof Wodiczko, Cezary Wodziński, Wojciech Załuski, praca zbiorowa
Ocena 5,3
Wielogłos o Za... Omer Bartov, Anna B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
81 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
418
303

Na półkach:

W pierwszym dziesiecioleciu XXI wieku Tadeusz Lubelski wrocil po przerwie do wykladania 'Historii kina swiatowego'. Przygotowujac bibliografie dla studentow doszedl do wniosku, ze nie ma w Polsce podstawowej ksiazki do studiowania tego tematu. Stalo sie to punktem wyjscia do zapierajacego dech "Kina niemego", pierwszego z czterech tomow nowoczesnego podrecznika historii kina. Wedrujac od prapoczatkow, przez - miedzy innymi - belle epoque, Skandynawie, epoke weimarska, po kino Rosji carskiej i epoke jazzu dochodzimy do trzech odrebnych rozdzialow poswieconych burlesce, awangardzie i poczatkom dokumentu. Ksiazke konczy omowienie kinematografii narodowych, ktore w owym czasie nie stworzyly dziel powszechnie znanych. Kazda sekcje tematyczna podsumowuje "Chronologia' i 'Propozycja lektur'. Imponuje material zdjeciowy, ktory zaczyna sie fotografia chinskiej perforowanej kuli metalowej - prototypu wszelkich aparatow projekcyjnych.
Pomyslana jako podrecznik akademicki ksiega ta jest niezwykle przystepna i fascynujaca lektura dla kazdego.
Przepyszna rzecz na wiele tygodni czytania.

W pierwszym dziesiecioleciu XXI wieku Tadeusz Lubelski wrocil po przerwie do wykladania 'Historii kina swiatowego'. Przygotowujac bibliografie dla studentow doszedl do wniosku, ze nie ma w Polsce podstawowej ksiazki do studiowania tego tematu. Stalo sie to punktem wyjscia do zapierajacego dech "Kina niemego", pierwszego z czterech tomow nowoczesnego podrecznika historii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
397
26

Na półkach: ,

Kompleksowane opracowanie początków kina. Tylko momentami ciężko się czyta.

Kompleksowane opracowanie początków kina. Tylko momentami ciężko się czyta.

Pokaż mimo to

avatar
145
10

Na półkach: ,

Polecam dla osób interesujących się kinem! Pozycja obowiązkowa dla studentów filmoznawstwa!

Polecam dla osób interesujących się kinem! Pozycja obowiązkowa dla studentów filmoznawstwa!

Pokaż mimo to

avatar
183
183

Na półkach:

Przeczytałem póki co tylko ten tom i póki co ostatni tom jeszcze się nie ukazał, ale już teraz mogę stwierdzić, że "Historia kina" spłodzona przez profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i ich świtę znawców kinematografii będzie prawdziwą biblią polskiego kinomana. Gigantyczne dzieło, które od strony historycznej dla mnie wyczerpuje temat. Niesamowita baza danych, z której w dodatku bije rzetelność, uniwersytecki poziom wypowiedzi i logiczny układ pracy, który - wspomożony chronologicznym skrótem wydarzeń na końcu każdego rozdziału - tworzy księgę, która ma pełne prawo używać w tytule słowa "historia". Dość powiedzieć, że przed tą lekturą miałem na koncie kilkadziesiąt obejrzanych niemych filmów - książka ta nie tylko wspomina o każdym z nich poza jednym jedynym, ale prawie wszystkie komentuje przynajmniej w kilku zdaniach. Naukowo-historyczny styl sprawia co prawda, że nie jest to jakaś magiczna lektura; trochę zbyt często tekst zamienia się w kronikarską wyliczankę nazwisk, dat i tytułów (szczególnie ostatni rozdział "Inne kinematografie" czyta się w najlepszym razie średnio),przy czym oczywiście ciężko mieć o to pretensje do autorów, bo było to częścią ich zadania. Zabrakło mi też na pewno bardziej wnikliwej analizy i oceny filmów, zwłaszcza tych najbardziej doniosłych, ale być może nie do końca leży to w obrębie czysto historycznego podejścia do kina. Podobnie w moim guście byłoby więcej materiału opiniotwórczego - życzyłbym sobie, by autorzy mocniej zasugerowali (bo nie jest tak, że nie sugerują w ogóle),które kilkadziesiąt, albo chociaż kilkanaście filmów spośród kilku tysięcy wymienionych jest tymi najwybitniejszymi (i dlaczego) - nawet jeśli miałoby to oznaczać lekki powiew tak niepożądanego w pracach naukowych subiektywizmu.

Daleki jestem od fetyszyzacji starzyzny i stoję na stanowisku, że większość tworów epoki kina niemego nie nadaje się dzisiaj do oglądania, zwłaszcza tych z pierwszych dwóch dekad życia kinematografu, w którym to okresie film sztuką jeszcze dla mnie nie był (później zresztą raczej tylko nią bywał). Obok długich rolek tych taśm, które dzisiaj trudno traktować jako coś więcej niż ciekawostkę historyczną, powstało jednak do lat trzydziestych całkiem niemało dzieł, z którymi już zawsze równać się będzie mógł tylko malusieńki procent wszystkich nakręconych filmów w historii. Warto je zgłębiać, a ta imponująca książka na pewno niejedną osobę do tego zainspiruje.

7.5/10

Przeczytałem póki co tylko ten tom i póki co ostatni tom jeszcze się nie ukazał, ale już teraz mogę stwierdzić, że "Historia kina" spłodzona przez profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i ich świtę znawców kinematografii będzie prawdziwą biblią polskiego kinomana. Gigantyczne dzieło, które od strony historycznej dla mnie wyczerpuje temat. Niesamowita baza danych, z której...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Prawdę mówiąc nadal przecieram oczy ze zdumienia, że ta książka faktycznie istnieje i nadal nie wierzę, że naprawdę udało mi się ją przeczytać.

Jak w przypadku wszystkich prac zbiorowych, trudno mówić o jednorodności - nie wszyscy autorzy kolejnych rozdziałów kładą taki sam nacisk na te same zjawiska, ale i tak jest powyżej przeciętnej, a opracowanie pozostaje zaskakująco spójne.
Rzeczywiście jest to historia kina. Obszerne fragmenty omówienia każdej kinematografii zajmują (nierzadko drobiazgowe) analizy rozwijającej się techniki filmowej, produkcji i dystrybucji filmów, uwarunkowań społecznych, ekonomicznych i politycznych, co bardzo mocno osadza kino w kulturze minionej epoki (nie tylko pod względem jej ilustrowania, przetwarzania i odtwarzania).
Chętnie przeczytałabym więcej o analizach poszczególnych filmów, ale tom i tak jest potężny, więc rozumiem, że autorzy musieli mocno się ograniczać. To, co jest tu mocną zaletą (widoczne szczególnie w omówieniu kinematografii niemieckiej) to to, że najbardziej znane, "sztandarowe" filmy wpasowane są w obraz całości, a nie potraktowane na zasadzie "Caligari i coś tam jeszcze". Wręcz przeciwnie, "Kino nieme" rozprawia się z kilkoma mitami, w tym mitem niemieckiego ekspresjonizmu.
Jeśli do tego doliczyć jeszcze rozdziały o kinematografiach azjatyckich i mniej znanych europejskich oraz wyczerpujące bibliografie, to czego jeszcze można chcieć?
Jest to historia kina, a nie recepcji filmu, dlatego wszystkich, którzy szukają tekstów o odbiorze nowinek technicznych (reżyseria, montaż) czy samego medium (czy ówczesny widz miał świadomość niedoskonałości produkcji czy nie etc),wypada odesłać do innych opracowań (antologia "KINtop" pod redakcją Andrzeja Dębskiego na przykład).

Bez dwóch zdań jest to jednak opracowanie epokowe, którego brakowało i pozostaje się cieszyć, że w ogóle powstało - zwłaszcza jeśli efekt jest tak bliski doskonałości.

Prawdę mówiąc nadal przecieram oczy ze zdumienia, że ta książka faktycznie istnieje i nadal nie wierzę, że naprawdę udało mi się ją przeczytać.

Jak w przypadku wszystkich prac zbiorowych, trudno mówić o jednorodności - nie wszyscy autorzy kolejnych rozdziałów kładą taki sam nacisk na te same zjawiska, ale i tak jest powyżej przeciętnej, a opracowanie pozostaje zaskakująco...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    296
  • Przeczytane
    121
  • Posiadam
    70
  • Teraz czytam
    20
  • Ulubione
    11
  • Film
    9
  • Kino
    9
  • Chcę w prezencie
    6
  • Studia
    3
  • Filmoznawstwo
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia kina. Tom 1. Kino nieme


Podobne książki

Przeczytaj także