Faza czwarta: Plaga

Wydawnictwo: Jaguar
Plague
Grant, fantastyka
adela

Nie ma już nadziei w Perdido Beach. Brakuje wody, kolejne dzieciaki umierają na grypę, której uleczyć nie potrafi nawet Lana. Na dodatek z ciałami niektórych mieszkańców ETAP-u dzieje się coś strasznego - tak strasznego, że nie mogąc znieść męczarni, błagają o śmierć. To coś rozprzestrzenia się równie szybko, jak śmiercionośny wirus grypy. Rada ogłasza kwarantannę na terenie całego miasta....

Nie ma już nadziei w Perdido Beach.

Brakuje wody, kolejne dzieciaki umierają na grypę, której uleczyć nie potrafi nawet Lana. Na dodatek z ciałami niektórych mieszkańców ETAP-u dzieje się coś strasznego - tak strasznego, że nie mogąc znieść męczarni, błagają o śmierć. To coś rozprzestrzenia się równie szybko, jak śmiercionośny wirus grypy. Rada ogłasza kwarantannę na terenie całego miasta. Drake ucieka z więzienia. Krążcy po ulicach biczoręki budzi powszechną grozę.

Prawdziwa bitwa toczy się jednak w niewielkim pokoju, w domu na skraju Perdido Beach... Mały Pete, autystyczny brat Astrid, śni w morderczej gorączce. Jednak jego upiorne wizje, to nie majaki szaleńca – gdy rozum śpi, budzą się upiory...

Coś szuka dostępu do miasta, coś bardzo, bardzo złego, coś, czego nie można zobaczyć ani pokonać na jawie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.empik.com

Loja | 2019-07-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie skończyłam jeszcze tej książki (ale opcja "teraz czytam" niestety nie zezwala mi na napisanie opinii), chciałam tylko zajrzeć tu na chwilę i zostawić świeczkę dla biednego Huntera. Albo i trzy świeczki. Czy tam znicze.
(*) [*] <*>
Jego postać odkąd się pojawił i przypadkiem zabił swojego kolegę tak mocno uderza w moje serce, że nie mogę się pozbierać, czytając o nim. Nie ma słów które byłyby w stanie określić, jak bardzo mi szkoda tego dzieciaka.
Co do samej serii (tu zaczyna się recenzja), jak do tej pory, czytam to tylko dlatego że jestem cholernie ciekawa, jak ta historia się zakończy. Jak się rozwiąże sprawa z Ciemnością oraz samym ETAPem. Bo od samego początku książki z tego cyklu czyta mi się dość ciężko, nie jestem nawet w stanie do końca stwierdzić z jakiego powodu; coś jest takiego w tej narracji... męczącego. Jeśli chodzi o samych bohaterów, na początku wydawali mi się bardzo jednowymiarowi i schematyczni (Astrid była dla mnie żywcem wyjętą z Percy'ego Jacksona...

Aksi | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

Tego się po prostu nie da czytać. Masa okrucieństwa, drastycznych scen i nastolatków marzących o wylądowaniu z dziewczyną w łóżku, do tego z każdą częścią tego cyklu ogólna akcja coraz wolniej się porusza. O ile w pierwszej części fabuła jako tako była ciekawa to teraz nie ma w niej nic odkrywczego, ot powielanie schematów znanych z filmów grozy. Cykl ten (z wyjątkiem 1 części) skfalifikowałabym jako horror, horror dla młodzieży i jeżeli czegoś takiego szukasz to możesz przeczytać(choć wątpię by książka ta zadowoliła miłośników tego gatunku) ale jeżeli chcesz przeczytać chociaż trochę ambitna książkę SF bądź fantasy to stanowczo odradzam. Jest to jednak moją subiektywna opinia i nie ma na celu urażenia ludzi, którzy mają odmienne zdanie odnośnie tej książki.

Everyle | 2018-09-20
Przeczytana: 16 września 2018

Nie ma już nadziei w Perdido Beach....

Sytuacja w ETAP-ie robi się coraz gorsza. Coraz bardziej zaczyna brakować podstawowych rzeczy; lekarstw, wody, prądu i przede wszystkim jedzenia. To tylko powoduje, że przemoc wciąż zwrasta, zdesperowane dzieciaki wydają się nie cofnąć przed niczym. Tymczasem, niektórzy zaczynają chorować na dziwną grypę, na którą najwyraźniej nie działają żadne lekarstwa ani nawet uzdrowicielska moc Lany. Choroba zbiera coraz większego żniwo.
To już czwarty tom "Gone" ( któy jest moim faworytem zaraz po "Głodzie"), a Grant wciąż nie zwalnia z akcją i znacznie przyspiesza w porównaniu do poprzedniej części. Dzieje się dużo i dynamicznie. Bohaterowie stają przed kolejnym wyzwaniem- tajemniczą chorobą. Wraca również ich najgroźniejszy wróg, który wydaje się być jeszcze bardziej potężny niż wcześniej. Ginie coraz więcej osób.
Powtórzę się po raz kolejny, że Grant naprawdę świetnie kreuje swoich bohaterów. Te wszystkie rzeczy przez które przeszli od samego...

introdukcja | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

Żadna z poprzednich części cyklu nie dłużyła mi się jak ta. Porzuciłam ją w połowie czytania, a wróciłam do niej dopiero po roku. Myślę, że powodem tego wszystkiego jest fakt, iż akcja rozciągnięta jest na aż sześć tomów, co w tym wypadku jest raczej męczące, gdyż nie wciąga ona aż tak bardzo. Moja własna uparta natura każe mi doczytać cykl do końca i dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi, więc pobędę jeszcze trochę z bohaterami z Perdido Beach.

Vagabunda | 2018-03-09
Przeczytana: 08 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna część z serii GONE. Powiem szczerze zakończenie bardzo mnie frustruje ponieważ nie mogę go zrozumieć. I nie mam tu na myśli Sama, czy Caine'a tylko sprawa małego Peat'a i gaiaphage. Jak? Jego ciało i mózg się wypaczyły i zniknęły. I co teraz z nim się dzieje? Jest duchem. Czy co? Może jak przeczytam następną część to trochę się ta sytuacja rozjaśni. Polecam młodym czytelnikom ;)

Kornel Góra | 2018-01-02
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Z tomu na tom ta seria staje się dla mnie coraz nudniejsza. Wątki z poprzednich części są kontynuowane jednak cała fabuła powoli staje się przewidywalna a nie których wątków mogło by nie być. Jak na tak duże nadzieje moje związane z tą serią to niestety będę musiał porzucić ją i raczej juz nie wrócę do kolejnych tomów. Z trudem przeczytałem ten tom do końca.

Matt | 2017-11-16

Książka fajna, ale nie będę się przy niej za dużo rozwodził. Cóż tu rzec, to po prostu trzeba przeczytać.

Miśkaa | 2017-09-20

Robi się coraz ciekawiej, dużo się dzieje, więc i bardzo wciąga.

Michalina | 2017-08-23

Chyba najokropieńsza (chodzi o nieszczęścia) część z całego cyklu.

Zielonooka | 2017-03-14

Wiatr w ETAPIE niesie kolejne nieszczęścia. Epidemia grypy szaleje po mieście, Lana nie daje sobie rady, a Drake(Brittney?) ucieka z więzienia.
I bynajmniej nie zamierza wracać. Woda się kończy, a na dodatek Ciemność szykuje kolejną straszliwą niespodziankę. Miasto atakuje plaga potwornych pasożytów.
Nie spodziewałabym się w życiu takiej końcówki, fajnie, że spojrzeliśmy na świat oczyma małego Pete'a. To,co dzieje się z moją ulubioną Dekką, przeszło moje wyobrażenie.
Ten tom każe się zastanowić:czy naprawdę wszyscy chcą, żeby bariera opadła, i czy ludzie na zewnątrz(o ile żyją...) wiedzą, co dzieje się w ETAPIE?