Twierdzenie papugi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Le theoreme du perroquet
kafka

Zainspirowana "Światem Zofii" Josteina Gaardera powieść, której na wpół sensacyjna fabuła służy popularyzacji matematyki i jej historii. Bestseller we Francji i innych krajach. Przełożona na 15 języków. Paryski antykwariusz Pierre Ruche otrzymuje od przyjaciela z Brazylii niezwykłą przesyłkę - bogatą bibliotekę złożoną z książek poświęconych matematyce. Z ciekawością zagłębia się w otrzymany...

Paryski antykwariusz Pierre Ruche otrzymuje od przyjaciela z Brazylii niezwykłą przesyłkę - bogatą bibliotekę złożoną z książek poświęconych matematyce. Z ciekawością zagłębia się w otrzymany księgozbiór. Rozpoczyna od starożytnych matematyków greckich: Talesa, Pitagorasa, Euklidesa, by następnie zająć się średniowieczną matematyką Wschodu i bliższymi współczesności uczonymi, jak Euler, Galois, Boole, Hilbert, Fourier. Jego dociekaniom towarzyszy młoda kobieta, trójka dzieci oraz gadająca papuga Nofutur, skrywająca tajemnicę pewnego dowodu. W miarę rozwoju akcji czytelnik poznaje niezwykłe koleje życia wielkich matematyków i ich odkrycia.

[Albatros, 2001]

kroofy | 2015-06-21
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Może jak ktoś lubi matematykę, to mu się spodoba. Mnie nużyły fragmenty poświęcone tezom i twierdzeniom, natomiast urzekła wpleciona w to wszystko filozofia. Raczej dla młodych ścisłych umysłów chcących coś poczytać.

Akcja książki toczy się przede wszystkim w Paryżu. Głównymi bohaterami są mieszkańcy Montmartru: poruszający się na wózku właściciel księgarni "Tysiąc i Jedna" - Pierre (πR) Ruche oraz jego gospodyni Pani Perrette Liard, jej syn Maks - jedenastoletni rezolutny chłopak, a także bliźniaki Jonatan i Lea.

Fabuła utworu zaczyna się na paryskim pchlim targu. Maks ratuje tam tytułową papugę, której dwóch mężczyzn usiłuje założyć kaganiec. W tym samym czasie Pierre Ruche otrzymuje tajemniczą przesyłkę z dalekiej Brazylii. Okazuje się, że nie widziany przez księgarza od pół wieku znajomy - Elgar - przesyła mu skrzynie zawierające książki poświęcone matematyce. Pan Ruche, który nigdy nie darzył tej dziedziny nauki sympatią, postanawia książki sprzedać, czego ostatecznie nie czyni. W fabule utworu pojawienie się mówiącej papugi i książek z Ameryki Południowej staje się w wyniku kolejnych zdarzeń okazją do poznania historii matematyki. Następne rozdziały prowadzą nas przez życiorysy wielkich...

Ania Kęska | 2011-06-26

Jedyna książka o matematyce którą przeczytałam. To chyba coś znaczy

książek: 1916
rumiko | 2013-09-06
Na półkach: Przeczytane, Inne

Znakomita do nauki czegoś więcej niż cztery podstawowe działania z matematyki :) Przetestowana osobiście :D

Agata | 2010-09-05
Przeczytana: lipiec 2009

Książka sama w sobie oryginalna nie jest, ale to, co w niej mi się tak spodobało, to wtrącenia na temat matematyki. A że mało takich książek jest (albo ja mam pecha do nie trafiania na nich)... to dobrze mi się czytało.

kasik88 | 2010-05-04

Średnia, nie mogłam jej doczytać i nie utkwiła mi jakoś specjalnie w pamięci.

Stealth | 2017-01-22
Pawlisko | 2016-12-05