Wyjątek

2007-06-08
2007-06-08
Iwona Zimnicka
literatura duńska Centrum Badań nad Ludobójstwem

Czytam po latach, od 2007 nic się nie zestarzała ta specyficznie opowiadana historia, powiedziałbym wręcz nabrała nowego straszniejszego znaczenia, myślę oczywiście o ludobójstwie analizowanym i dywagowanym w aktualnych okolicznościach przyrody, więc zachęcam. Warto.

Książka, której się nie zapomina, mimo trudnego tematu nie nuży lecz poszerza horyzonty.

Książka o psychologii zła, które tli się w każdym człowieku, gotowe wypłynąć na wierzch w sytuacji zagrożenia. Jungersen równolegle prowadzi wątek pełnej napięcia gry między czterema kobietami (pracownicami niewielkiego Duńskiego Centrum Informacji o Ludobójstwie) oraz analizy ludzkiej podatności na czynniki otoczenia, które mogą sprawić, że pozornie błahe wydarzenia czynią z nas przestępców lub bohaterów. Klamrą spinającą te dwa wątki jest postać zbrodniarza wojennego, który pozwala zilustrować mechanizm zła, ale jednocześnie wkracza w życie głównych bohaterek książki.
Niestety mnie ta przeplatanka nie tylko nie przekonała, ale wręcz irytowała: drastyczne opowieści dotyczące aktów ludobójstwa przeplatają się z trywialnym w gruncie rzeczy wątkiem sensacyjnym, a usiłowanie pokazania paraleli między tragedią wojny i dramatem mobbingu sprawia, że książka trąci tanim dydaktyzmem.
Ze zdumieniem czytałam wszystkie pozytywne recenzje, a ich jedynym efektem było to, że dobrnęłam do końca - tracąc sporo czasu. Myślę, że z tej książki należałoby zrobić trzy odrębne: Jungersen znakomicie rozpoznał bowiem problem ludobójstwa i fragmenty poświęcone wynikom badań nad zbrodniami wojennymi są znakomite. Szkoda, że wątek mobbingu nie znalazł lepszej oprawy w odrębnej powieści. Trzecia książka mogłaby mieć charakter czysto sensacyjny (kryminalny?) i tej mogłabym po prostu nie czytać, bo autor zdecydowanie zawodzi jako twórca kryminałów.
Szkoda, że to moje pierwsze spotkanie z Jungersenem - ale nie tracę nadziei, że inne książki okażą się bardziej udane.

Ta książka nie pozwala odłożyć się na półkę dopóki się jej nie skończy. Polecam!

Psychologia rodzącego się w nas zła. Powoli, niezauważalnie, krok po kroku. Genialna książka. Dopracowana w najmniejszym szczególe. Trudno sie od niej oderwać.

Kiedy zobaczyłam to opasłe ponad 600-stronicowe dzieło, wydawało mi się, że nie dam rady tego przeczytać. Tymczasem tutaj nie ma czasu na nudę, ani na dłużyzny. Autor pisze w sposób niezwykle lekki, momentami przypomina to scenariusz. Bardzo ciekawa konstrukcja - poznajemy na przemian przemyślenia każdej z bohaterek tego dramatu, bo jest to dramat.
Jednocześnie z wątkiem fabularnym, do książki wplecione są realne dane dotyczące ludobójstwa, a także psychologiczne rozprawki o podłożu zła. Książka do ostatniej strony niezwykle przejmująca.
Żałuję, że już ją przeczytałam.

Jednocześnie z wątkiem...

Świetnie poprowadzona narracja z punktu widzenia głównych bohaterek, która sprawia, że do końca nie wiemy, kto wprowadza chaos w Duńskim Centrum Badań nad Ludobójstwem. Dodatkowym plusem są artykuły o ludobójstwie oraz psychologii.
Polecam.

Polecam.

Trudno ocenić.. jedna z książek, do której podeszłam sceptycznie i która mnie uwiodła, poszerzyła moje horyzonty, czasem niecierpliwiła.. ale oderwać się od nie trudno było. Może dlatego, że odnalazłam w niej swoje odczucia.. sama doświadczyłam mobbingu i uważam, że Wyjątek jest rewelacyjnym studium osoby szykanowanej w pracy i niezwykle sugestywnie analizuje mechanizmy prowadzące do takich przypadków. Rozczarował mnie trochę koniec.. za dużo pseudpsychologizowania. Polecam

Zachęcam do przeczytania tej książki. Świetna lektura w niskiej cenie. Przedstawienie problemu mobbingu w pracy z punktu widzenia czterech kobiet rewelacyjne. Autor odważnie wplótł w tą akcje artykuły na temat ludobójstwa jest to kolejny wątek. Muszę przyznać, że nigdy nie sięgnęła bym po takie teksty... a umieszczone w tej książce na prawdę mnie zaciekawiły. Postacie i ich psychologiczne rozterki porywają czytelnika. Każda z kobiet ma swoje tajemnice i historie przez które w trakcie czytania kilkukrotnie zmieniałam o nich swoją opinię. Książka wzbudzająca emocje!

Strasznie długo się męczyłem z tą książką. Fakt, że nie miałem ostatnio zbyt wiele czasu na czytanie, ale nie jest to też lektura specjalnie pasjonująca.

Notka na okładce obiecuje wiele: thriller psychologiczny, mobbing, sieć intryg, ludobójstwo, zagrożenie… No to sprawdźmy.

Od thrillera psychologicznego oczekiwałbym w pierwszej kolejności wiarygodnych i wnikliwych portretów psychologicznych bohaterów – a jest to element, który w „Wyjątku” najbardziej kuleje. Mamy grupę czterech kobiet pracujących w jednym biurze – kopenhaskim Centrum Informacji ds. Ludobójstwa. Kobiety mają 30-40 lat i mentalność dziewczynek w wieku szkoły podstawowej. Ich relacje nakręcają problemy typu „Czy ona odbije mi faceta?”, „Odezwała się do innej – zdradziła naszą przyjaźń!”, „Ona mało się do mnie odzywa, nie lubi mnie…”, „Co ci faceci w niej widzą?” itd. Komiczne wrażenie robią ciągłe podejrzenia wszystkich o „rozszczepienie osobowości”, jakby to była przypadłość tak powszechna jak katar. Zupełnie na poważnie roztrząsane kwestie „Może ona to zrobiła, ale jako druga osobowość i wyparła to z pamięci?” Wszystkie cztery bohaterki są w którymś momencie powieści podejrzewane o problemy psychiczne skutkujące szalonym, a wypartym ze świadomości działaniem.

To może mobbing? Jeśli spodziewacie się hardkoru spod znaku podkładania świń, gnojenia, wyzwisk, upodlenia, zaszczucia, to się rozczarujecie. Ach, gdyby mobbing wyglądał tak jak tu… Może w sytej i spokojnej Danii jest inna kultura pracy? W każdym razie osoba mobbingowana w książce oskarża koleżanki o podłość, ponieważ: nie spytały ją o to, jak spędziła weekend, niewystarczająco entuzjastycznie odpowiedziały jej dzień dobry, nie zaśmiały się z jej dowcipu, nie chciało im się oglądać przyniesionego przez nią „śmiesznego filmiku”… Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby 40-letnia kobieta z udanym życiem rodzinnym, kochającym i wspierającym mężem, zdrowymi i udanymi dziećmi mogła się do tego stopnia przejąć takimi błahostkami. Ponadto do rangi problemu urastają kwestie, czy wietrzyć pomieszczenie, w którym brzydko pachnie i jak to zrobić, żeby nie było przeciągu (bo przecież ktoś się może zaziębić).

Wątek „sensacyjny” z groźbami przesyłanymi mailem przyspiesza nieco pod koniec, ale co z tego skoro jest od początku moooocno naciągany, by nie powiedzieć skrajnie niewiarygodny.

Szkoda, bo książka ma potencjał, podobał mi się pomysł ze zmianami punktu widzenia (historię poznajemy z perspektywy wszystkich czterech bohaterek),ale podsumowując jest po prostu średnia.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Do kupienia