Wyjątek

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: W.A.B.
Undtagelsen

Bohaterkami "Wyjątku" są cztery kobiety pracujące w Duńskim Centrum Badań nad Ludobójstwem. Kiedy dwie z nich zaczynają otrzymywać listy z pogróżkami, podejrzenie pada na Mirko Žigica, bośniackiego zbrodniarza wojennego. Czy sprawa może być aż tak oczywista? Powieść Jungersena nie jest kolejnym thrillerem, dzięki któremu zaaferowany czytelnik – wraz z mężnym detektywem – tropi przerażającego...

Powieść Jungersena nie jest kolejnym thrillerem, dzięki któremu zaaferowany czytelnik – wraz z mężnym detektywem – tropi przerażającego mordercę, grasującego w ciemnych zakamarkach miasta. Głównym wątkiem są tutaj drobne manipulacje, gry psychologiczne toczone między bohaterkami, które w panice zaczynają podejrzewać siebie nawzajem. "Wyjątek" to niezwykły, precyzyjnie skonstruowany kryminał psychologiczny o relacjach międzyludzkich w stanie zagrożenia.

"Ta książka mnie opętała... To przyprawiająca o gęsią skórkę analiza mechanizmów, które prowadzą do ostracyzmu i niszczenia innych ludzi.

»Wyjątek« w doskonały sposób uświadamia, że Holokaust i inne zbrodnie ludobójstwa nie są wynikiem myślenia wyłącznie jednego sprawcy. Wielokrotnie rozmawiałem na ten temat ze specjalistami, którzy na co dzień prowadzą badania dotyczące ludobójstwa. Teraz mogę odesłać ich do tej książki, która udowadnia, że psychologia ludobójstwa może mieć odniesienia do każdego z nas".

Torben Jørgensen, duński ekspert w dziedzinie psychologii sprawców zbrodni ludobójstwa

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2007

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Hub | 2011-04-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

Jestem bardzo zaskoczony tą książką.

Przyznam się, z pewnym zawstydzeniem, że kupiłem ją miedzy innymi ze względu na korzystny przelicznik cena_na_okładce-cena_realna (polecam namiot z książkami na Placu Defilad). Gdy ją zacząłem nie mogłem się przekonać. Jednak w okolicy 40tej strony - poszło.

Opowieść o pracownikach Duńskiego Centrum Informacji o Ludobójstwie pachnie nudą na odległość. Jednak precyzyjna, koronkowa robota Jungersena sprawia, że o zmęczeniu czy znużeniu lektura nie ma mowy. Narastające napięcie, niepokój, podejrzenia, spiętrzony wątek kryminalny spleciony z opowieścią o mobbingu w nierozerwalny warkocz - i już mnie autor ma.

Wspaniałym walorem są opisy subtelnych psychologicznych zmian nastrojów. W sukurs idą im doskonale wycyzelowane, bogate i zmienne charaktery. Nie rozczarowuje akcja: choć wątła, wykreślona została w taki sposób, że z wypiekami na twarzach odwracamy kolejne strony. Wreszcie trudno nie zauważyć znakomitej podbudowy faktograficznej,...

Kass | 2011-05-29
Przeczytana: 29 maja 2011

"Wyjątek" Christian'a Jungersen'a zrobił na mnie wrażenie od momentu przeczytania opisu. Ludobójstwo, listy z pogróżkami, gra psychologiczna, zachowania ludzkie w poczuciu strachu i zagrożenia, czy chociaż coś przemawia na niekorzyść?

Głównymi bohaterkami są pracownice Duńskiego Centrum Informacji o Ludobójstwie : Iben, Malene, Anne-Lise oraz Camilla.
Poznajemy ich życie i zwyczaje, myśli i zadania wykonywane w pracy. Wszystko wydaje się poprawne, ale takie nie jest. Koleżanki mają problem z Anne-Lise, początkowa niechęć zamienia się w mobbing.
"A im brutalniej traktują oni swoje ofiary, tym bardziej są skłonni postrzegać je jako ludzi, którzy zasłużyli na okrutną karę."
Pewnego dnia Iben i Malene dostają list, w którym ktoś grozi im śmiercią. Pierwsze skojarzenia wskazują na zbrodniarzy, o których piszą w pracy. W dalszych próbach wyłonienia osoby odpowiedzialnej wychodzi na jaw, że obie Iben i Malene pisały o serbskim zbrodniarzu wojennym Mirku Žigiciu.
List zmienia życie...

Besia | 2016-02-01
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Kiedy zobaczyłam to opasłe ponad 600-stronicowe dzieło, wydawało mi się, że nie dam rady tego przeczytać. Tymczasem tutaj nie ma czasu na nudę, ani na dłużyzny. Autor pisze w sposób niezwykle lekki, momentami przypomina to scenariusz. Bardzo ciekawa konstrukcja - poznajemy na przemian przemyślenia każdej z bohaterek tego dramatu, bo jest to dramat.
Jednocześnie z wątkiem fabularnym, do książki wplecione są realne dane dotyczące ludobójstwa, a także psychologiczne rozprawki o podłożu zła. Książka do ostatniej strony niezwykle przejmująca.
Żałuję, że już ją przeczytałam.

Katarinka1989 | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

Zachęcam do przeczytania tej książki. Świetna lektura w niskiej cenie. Przedstawienie problemu mobbingu w pracy z punktu widzenia czterech kobiet rewelacyjne. Autor odważnie wplótł w tą akcje artykuły na temat ludobójstwa jest to kolejny wątek. Muszę przyznać, że nigdy nie sięgnęła bym po takie teksty... a umieszczone w tej książce na prawdę mnie zaciekawiły. Postacie i ich psychologiczne rozterki porywają czytelnika. Każda z kobiet ma swoje tajemnice i historie przez które w trakcie czytania kilkukrotnie zmieniałam o nich swoją opinię. Książka wzbudzająca emocje!

Marzi | 2015-05-28
Na półkach: 2015, Przeczytane

Trudno ocenić.. jedna z książek, do której podeszłam sceptycznie i która mnie uwiodła, poszerzyła moje horyzonty, czasem niecierpliwiła.. ale oderwać się od nie trudno było. Może dlatego, że odnalazłam w niej swoje odczucia.. sama doświadczyłam mobbingu i uważam, że Wyjątek jest rewelacyjnym studium osoby szykanowanej w pracy i niezwykle sugestywnie analizuje mechanizmy prowadzące do takich przypadków. Rozczarował mnie trochę koniec.. za dużo pseudpsychologizowania. Polecam

Zyrafu | 2014-07-01
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Strasznie długo się męczyłem z tą książką. Fakt, że nie miałem ostatnio zbyt wiele czasu na czytanie, ale nie jest to też lektura specjalnie pasjonująca.

Notka na okładce obiecuje wiele: thriller psychologiczny, mobbing, sieć intryg, ludobójstwo, zagrożenie… No to sprawdźmy.

Od thrillera psychologicznego oczekiwałbym w pierwszej kolejności wiarygodnych i wnikliwych portretów psychologicznych bohaterów – a jest to element, który w „Wyjątku” najbardziej kuleje. Mamy grupę czterech kobiet pracujących w jednym biurze – kopenhaskim Centrum Informacji ds. Ludobójstwa. Kobiety mają 30-40 lat i mentalność dziewczynek w wieku szkoły podstawowej. Ich relacje nakręcają problemy typu „Czy ona odbije mi faceta?”, „Odezwała się do innej – zdradziła naszą przyjaźń!”, „Ona mało się do mnie odzywa, nie lubi mnie…”, „Co ci faceci w niej widzą?” itd. Komiczne wrażenie robią ciągłe podejrzenia wszystkich o „rozszczepienie osobowości”, jakby to była przypadłość tak powszechna jak katar. Zupełnie na...

KaBoom | 2013-11-13

Bardzo dobra książka, która tematyką, akcją, oraz narracją bardzo mi przypadła go gustu. Ten rodzaj narracji, gdzie wątek (wątki) opowiadane są, przez kilka osób. Każda wnosi swój pogląd, uczucia, spostrzeżenia. A gdzie leży prawda? Uwielbiam tak przedstawianą fabułę, która opisywana jest niezależnie, z perspektywy kilku osób,
Przyznam się, że do kupienia jej nakłoniły mnie dwie rzeczy. Jedna to opinia z tego portalu, druga cena. W Krakowie znajduje się się skład tanich książek, a ta książka, która z tyłu na okładce ma cenę 50 zł, ja kupiłam za... 5zł! Zupełnie nowa i nie poniszczona. Szkoda, że w moim mieście nie ma takich księgarni.

jestemtu | 2011-07-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 lipca 2011

Psychologia za 2 złote.

akacjaa | 2012-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Do samego końca książki co chwilę zmieniałam zdanie na temat tego kto jest winny całemu temu zamieszaniu. Dezorientacja "pełną gębą".

Momentami wydawało mi się że jest dużo zbędnych opisów i wątków, ale to właśnie one mają na celu wprowadzić czytelnika w stan podobny do stanu w jakim znajdują się główne bohaterki. Lekko paranoidalny.

Polecam.

krówka | 2014-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Naprawdę dobra książka chociaż ma nużący początek. Dobrze przedstawiona narracja wielu osób dzięki temu do końca nie jesteśmy przekonani jaka jest prawda. Bardzo zgrabnie