1 901
2 674
2 897
3 830
1 647

Jak tu nie dziwić się wiktoriańskim krytykom, którzy uważali wspaniałą powieść Emily Brontë za ekscentryczną, a nawet brutalną. Nigdy jeszcze (i chyba nigdy później) taka opowieść o wszechpotężnym, niszczącym uczuciu i zgubnej namiętności nie wyszła spod pióra żadnej kobiety. To dzieło wyobraźni czerpiącej z mitycznego świata posępnych i wietrznych wrzosowisk Yorkshire; to również dzieło niewinności - bowiem autorka przedstawia w nim zło w czystej postaci, jakie nie zdarza się w świecie ludzi. wartość artystyczna Wichrowych Wzgórz stawia tę powieść w rzędzie arcydzieł literatury.

źródło opisu: Medistat, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kiwi_Agnik | 2013-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2013

„...Przewodnią myślą mego życia jest on. Gdyby wszystko przepadło, a on jeden pozostał, to i ja istniałabym nadal. Ale gdyby wszystko zostało, a on zniknął, wszechświat byłby dla mnie obcy i straszny, nie miałabym z nim po prostu nic wspólnego...”

"Wichrowe wzgórza" to niebanalna historia burzliwej i niespełnionej namiętności dwojga ludzi. Niezwykłe w książce jest to, że żadna z postaci nie jest do końca ani dobra, ani zła. Niesamowita atmosfera stworzona przez wrzosowiska, wichry i "Drozdowe Gniazdo" sprawia, że powieść zaciekawia swoją treścią coraz bardziej, jednocześnie czyta się ją coraz szybciej, aż w końcu od książki wprost nie sposób się oderwać.

Cudowna lektura. Naprawdę warta przeczytania!

'Historia tragicznej miłości i zemsty osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin. Opowieść, której scenerię stanowią tajemnicze i urzekające wrzosowiska północnej Anglii.

Przepiękna książka o miłości i niszczących relacjach. Z lekko mrocznym i ponurym klimatem sprawia wrażenie nieco przerażającej.

Każdy ma prawo do miłości. W czasach, w których dzieje się akcja powieści nie było to jednak takie oczywiste. Być może właśnie dlatego jej finał był tak tragiczny.
'Wichrowe wzgórza' to powieść o nieszczęśliwej szczerej miłości, nieporozumieniu i straconych złudzeniach.

Najpiękniejsza książka z tego gatunku jaką miałam okazję i przyjemność czytać. Wspaniale napisana, starodawnym językiem, którego dziś już się nie używa. Oczarował mnie niesamowicie. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Jest bardzo smutna aż ciężko mi się było po niej otrząsnąć. Nie często zdarza się żebym przeżywała książkę tak mocno i dogłębnie. Nie zaliczam się do grona osób uczuciowych....

Łokieć_Pana_D | 2016-03-06

"Babską książkę będziesz czytał stary?" Tak kumpel skwitował, na którymś tam roku, gdy sięgałem po raz pierwszy. Ale ja już byłem w gęstej mgle wokół starego domu. I tonąłem.
Wszystko tu inaczej wygląda. Inaczej smakuje. Tak jakby się przyklejało i na ramionach ciążyło. Niedopowiedziana miłość. Piękna i szpetna. W zestawie z nienawiścią dziką, choć emocje te gest dzieli jeden zaledwie. Jedno uderzenie. Serca. Dłoni. Katarzyna i Heathcliff. Para, której nie można do wzoru podstawić. Przeraża bo nieokiełznana. Głębia ludzkich popędów, tym razem tych mniej cukierkowych. Co jest bardziej godne opisania?
Książka nie jest idealna. Jest jak kobieta. Zmienna, emocjonalna, groźna i wspaniała. Któraś jest idealna? Jasne, że nie. A kochamy.

nadzieja1925 | 2013-09-15
Przeczytana: 14 września 2013

"Wichrowe wzgórza" to opowieść o miłości. Innej miłośći, można by powiedzieć, że ta miłość jest w jakiś sposób obłąkana! Pani Dean opowiada panu Lockwoodowi historie miłośći i życia pana Heathcliffa! Opowiada od jego trafienia do Wichrowych Wzgórz, aż po jego śmierć; jak go pan Earnshaw przygarnął, jak zaprzyjaźnił i zakochał się w Katarzynie, jak ożenił się z Izabelą, tylko dla zemsty i inne jego losy wraz z mieszkańcami Wichrowych Wzgórz, oraz Drozdowego Gniazda! Książka jest piękna, choć smutna, bardzo mi się podobała! Każdy czytając tę książkę odnosi inne wrażenie, ale sądzę, że w większości się wam spodoba!

Historia miłości która jest nieskończona i wieczna.Daje nadzieję że można spotkać kogoś kogo pokocha się tak że nawet śmierć nie jest w stanie nas nigdy rozłączyć.Nawet żli ludzie potrafią kochać choć może to być niszczące uczucie.Klimat mrocznych wrzosowisk,tajemniczość którą uwielbiam i miłość prowadząca do szaleństwa.

Hania | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

W tej książce najbardziej mnie ujął piękny język, sposób napisania dla mnie jest starodawny, nikt raczej już się tak nie wysławia i dlatego robi to na mnie takie dobre wrażenie.

Wicca | 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

WICHROWE WZGÓRZA to chyba jedna z najmroczniejszych powieści jakie dane mi było czytać, a czytam dużo. Są dowodem na to, że nie trzeba sięgać po istoty ze świata duchów by przelać na kartkę grozę, smutek oraz nieszczeście. Wystarczy opisać ludzką samotność, ludzką zazdrość i chęć zemsty. Scharakteryzować tymi cechami bohaterów, a ich samych umieścić w takim miejscu akcji, gdzie pogoda spaja te elementy swoim ciężkim klimatem i nieustannie wiejącym wiatrem pośród gór. WICHROWE WZGÓRZA to coś więcej niż przyroda. WICHROWE WZGÓRZA to nie tylko krajobraz i klimat ukształtowany przez czynniki geograficzne. To przede wszystkim symbol niepokoju, zmian, tak jak wiatr zmienia swój kierunek nieustannie, oraz nieprzewidywalnych splotów ludzkich losów, tak jak wiatr który swym tańcem splata dotykające się wzajemnie gałęzie.

Jak bardzo nie możemy być pewni niczego w życiu...to się nasuwa podczas tej lektury. Gdy młody cygan znajduje schronienie w domu zamożnej rodziny Earnshaw, wydaje się być...

Voudini | 2017-01-24

Jako posiadacz umysłu dość poukładanego nie potrafię zrozumieć zachowań irracjonalnych. Może to zatem po prostu nie jest książka dla mnie – bo przecież nie można jej zarzucić, że jest źle napisana. Ale te wszystkie, w większości nieszlachetne, porywy duszy ani mnie ziębią, ani grzeją – ot, jakbym oglądał hollywoodzką historyjkę, w którą ani przez moment nie wierzę i dlatego mogę sobie pozwolić na poświęcenie części mej uwagi problemom z kanalizacją.
Zawiłe losy, poplątane koligacje i relacje między bohaterami wydały mi się wydumane i nierealne, abstrahując od epoki. Im dalej w las, tym bardziej brało mnie we władanie to poczucie odrealnienia. Rysowane to wszystko zbyt grubą kreską – ktoś jest zbyt okrutny, ktoś inny zbyt naiwny; tymczasem nawet gra archetypami wymaga pewnej subtelności dla uczynienia historii choć trochę wiarygodną.
Specjalnie chwyciłem za wydanie Biblioteki Narodowej, by mieć pogląd na okoliczności powstania i tło tej powieści; okazało się jednak, że to niedobrze,...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwielbiam 'Dziwne losy Jane Eyre' Charlotte Bronte i już od ładnych chwil chciałam przeczytać książkę drugiej siostry Bronte, Emily. Ciekawiła mnie historia Heathcliffa i Katarzyny. W końcu dostałam ten egzemplarz i zaczęłam czytać.
Narratorem jest Lockwood, dzierżawca Drozdowego Gniazda i opowiadająca historię gospodyni Ellen Dean. Cygańskie dziecko i panna z dobrego domu. Najpierw przyjaźń, potem miłość. Jednak Katarzyna postanawia poślubić Edgara Lintona, co powoduję nieszczęścia. W połowie powieści poznajemy młodsze pokolenie: Katy, Lintona i Haretona.
W powieści, w moim odczuciu, dominuję uczucie nienawiści - szczególnie za sprawą Heathcliffa i mieszkańców Wichrowych Wzgórz (najbardziej Józefa). Heathcliff to pragnący zemsty człowiek, ale również nieszczęśliwy z powodu niespełnionej miłości i śmierci ukochanej. Swój plan wprowadza w życie na dzieciach. Heathcliff dla mnie nie jest bohaterem, który zasługuję na współczucie. Czytając 'Wichrowe wzgórza' miałam ochotę rzucić nią...

ChicaDeAyer | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Bez żadnej przesady mogę przyznać że się nieco obawiałam tej lektury - a to dlatego, że mojego ostatniego spotkania z klasyką romansu nie mogę zaliczyć do udanych. Jak się szybko okazało, moje przeczucia były mocno na wyrost a strach był bezpodstawny.

Wielką siłę tej książki stanowią silne emocje i mocne, wyraziste sylwetki bohaterów - każdy z nich został obdarzony unikalnymi cechami i zapada w pamięć. Chociaż niektóre wypadki wydają się być nieco przerysowane, nie można im zarzucić bylejakości. Mroczny nastrój, jaki oddała autorka udziela się czytelnikowi, który z drżeniem serca czeka na rozwój wydarzeń, podświadomie przeczuwając to, co nieuniknione. Co ciekawe, pierwsze wrażenie dotyczące kreacji poszczególnych postaci bywa mylące - Brontë położyła duży nacisk na sferę psychologiczną - tak świetnie skorelowaną z fabułą - czyniąc ze swoich bohaterów złożone osobistości z krwi i kości. Za to duży szacunek!

Czytałam ją z niekłamaną przyjemnością - a to oznacza, że nawet wielcy...