Artur

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Arthur
powieść,
hunter

Żaden król z tego Artura. Bękart Utera, pionek Merlina, nieopierzony młokos i głupiec. Jest kapryśny i małostkowy, a w dodatku okrutny. Obżartuch i pijak, nie ma za grosz ogłady. Krótko mówiąc, to ponure, nieokrzesane bydlę. Takie rzeczy, i wiele innych, ludzie wygadują o Arturze. Niech wygadują. Bo kiedy padną już te wszystkie słowa i ucichną spory, pozostanie ten jeden jedyny fakt:...

Takie rzeczy, i wiele innych, ludzie wygadują o Arturze. Niech wygadują.

Bo kiedy padną już te wszystkie słowa i ucichną spory, pozostanie ten jeden jedyny fakt: pójdziemy za Arturem aż do sammych bram piekieł, a nawet jeszcze dalej, jeśli zażąda. I tylko to jest niezaprzeczalną prawdą.

Pokażcie mi innego, który cieszy się taką wiernością.

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 1996]

Joseheim | 2016-09-28
Przeczytana: 27 września 2016

Trzeci tom cyklu podobał mi się wyraźnie mniej niż poprzednie. Pewne bardzo ważne - moim zdaniem - wątki zostały potraktowane po macoszemu, przedstawione pobieżnie albo wręcz wcale.
Dodatkowo drażniła mnie zmiana perspektywy - w pierwszym tomie był narrator trzecioosobowy, w drugim wszystkie wydarzenia przedstawiał Merlin, i to i to było ok, a w trzecim narratorów mamy aż trzech. Z tego powodu wiele wątków z życia Artura zostaje przed nami kompletnie zakryte, bo kolejni narratorzy raczej towarzyszyli Merlinowi niż Arturowi. Szkoda, bo tyle ciekawych rzeczy przez to pominięto. Rozumiem zamysł autora, miało być inaczej, w nowej odsłonie, niestandardowo... Ale jak na mój gust książka dużo na tym traci. Nie dowiedziałam się tego, na co liczyłam.
Trzeci tom kończy się odpłynięciem Artura na wyspę Avalon i zniknięciem samego Avalonu. Po czwarty sięgać nie mam ochoty. Może gdzieś, kiedyś, jeśli wpadnie mi w ręce, ale specjalnie go szukać nie będę.

Moridin | 2015-12-07
Na półkach: Przeczytane, Papierowe