Demon ciemności

Cykl: Opowieści z Płaskiej Ziemi (tom 1) | Seria: Biblioteka Fantastyki
Wydawnictwo: ALFA
Night's Master
Iselor

W zamierzchłych czasach, gdy Ziemia była jeszcze płaska, demoniczni Władcy Ciemności rozsiewali czary i rozpacz, piękno i strach pośród ziemskich krain. Ażarn, Pan Nocy, zamieszkuje w podziemnym pałacu w otoczeniu swych najwspanialszych czarodziejskich tworów. Wiedziony nieodpartym, na poły uświadamianym sobie impulsem, Ażarn stale powraca na powierzchnię Ziemi, aby dawać upust swej żądzy...

Ażarn, Pan Nocy, zamieszkuje w podziemnym pałacu w otoczeniu swych najwspanialszych czarodziejskich tworów. Wiedziony nieodpartym, na poły uświadamianym sobie impulsem, Ażarn stale powraca na powierzchnię Ziemi, aby dawać upust swej żądzy niszczenia i zadawania cierpienia... do czasu, gdy nowa potęga przejmuje kontrolę nad Ziemią. Teraz myśliwy musi zamienić się w obrońcę.

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Piotr Kamiński | 2018-01-02
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Podobała mi się. Klimat starych książek fantasy,

amra_LemurianScrolls | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Pierwszy tom "Opowieści z Płaskiej Ziemi" nie jest aż tak dobry jak tom drugi, ale to i tak kawał porządnego fantasy przez duże "F". Bezlitośnie wciągająca, czyta się "od deski do deski", lektura idealna.

Tomek | 2015-03-08

Niesamowita baśń, inna niż wszystko co dotychczas czytałeś. Zdecydowanie warto poświęcić kilka godzin na lekturę. Jedna z książek do których często wracam.

Lucrecia | 2013-10-27
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 27 października 2013

Ci z Was, którzy po przeczytaniu opisu książki spodziewają się "typowej" powieści fantasy o demonach, przypominającej chociażby popularne czytadła dla młodzieży, mogą poczuć się zdziwieni lub rozczarowani. "Demon ciemności" właściwie nie jest nawet powieścią - to raczej zbiór wykreowanych przez autorkę baśni i mitów. Na książkę składa się około dwudziestu krótkich, odrębnych historii, z których każda poświęcona jest losom innej postaci - każda z tych historii stanowi jednak logiczne i chronologiczne następstwo poprzedniej, a całość spina fabularnie postać Ażrarna, tytułowego demona.

Skoro już z baśniami i mitami mamy do czynienia, należy spodziewać się pewnych "uproszczeń", przynależnych obu gatunkom. Jeśli piękno - to nadludzkie i odbierające zmysły, brzydota - niewymownie odstręczająca, bogactwo - niezmierzone, zło - najokrutniejsze z okrutnych, miłość - od pierwszego wejrzenia. Autorka garściami czerpie z popularnych toposów, sprzedając jednocześnie kilka uniwersalnych prawd o...

SamNieWieszKto | 2013-07-27

Tanith Lee to bardzo płodna, utalentowana, ceniona i nagradzana pisarka fantastyki, w Polsce jednak praktycznie nieznana. Ja odkryłem ją kupując przypadkiem w Taniej Książce niniejszą powieść za 7 czy 8 złotych.

I zakochałem się w jej twórczości.

Styl Tanith Lee trzeba docenić. Jest bardzo poetycki, alegoryczny, przypowieściowy (w biblijny sposób) niemal sposób. Jej twórczość ma atmosferę pomiędzy fantastyką, a mitem, a bardzo mroczną, ale ciągle baśnią. Atmosfera Demona Ciemności przypomina trochę Opowieści Tysiąca I Jednej Nocy, napisane są natomiast bogatym, niemalże poetyckim językiem.

Książkę nominowano do World Best Fantasy Award i bynamniej mnie to nie dziwi. Dziwi mnie, że tej nagrody nie dostała.