The Autobiography of Benjamin Franklin
biografia
Dawid Lesman

Autobiografia mydlarza, drukarza, rysownika banknotów, księgarza, filozofa, nauczyciela pływania, antykwariusza, handlarz niewolnikami, fizyka, kupca, Doktora Honoris Causa, wynalazcy, dyplomaty, Ojca Założyciela Stanów Zjednoczonych, twórcy amerykańskiego snu o sukcesie. Książka przez prawie dwieście lat figurująca na papieskiej liście ksiąg zakazanych, skreślona dopiero w 1966r. Uznawana przez krytyków za jedną z najlepszych autobiografii w historii literatury. Wydana w Polsce tylko raz przed 50 laty w sygnalnym nakładzie, do dziś poszukiwana i czytana historia człowieka który pomimo przeciwności losu zbudował swoim życiem legendę żywą do dnia dzisiejszego. Legendę, która rozpala i inspiruje do poszukiwania własnej drogi.

źródło opisu: PIW, 1960

źródło okładki: okładka własna

Do lektury siadaj z kartką i długopisem w pobliżu, bo uważny czytelnik co chwila będzie odczuwać potrzebę zanotowania czegoś inspirującego. Szczerze polecam.

Mateusz | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Książka - prekursor wszystkich modnych aktualnie tematów rozwoju osobistego.
Momentami rewelacyjna, świetne porady dotyczące cnót życiowych. Ze wszystkich książek dotyczących rozwoju według mnie najlepsza pozycja.

pawelpe | 2016-09-20
Przeczytana: 20 września 2016

Nieco archaiczne.
Możliwość zapoznania się ze sposobem myślenia osiemnastowiecznego nieprzeciętnego Amerykanina. Samodyscyplina, pracowitość, niezależność i ciekawość świata. Świata białego człowieka oczywiście, Indianie to savages, na zainteresowanie ich światem trzeba czekać jeszcze na romantyków. Za to życie w sektach kwakrów czy braci morawskich bardzo interesuje Franklina.
Po przeczytaniu jak bardzo Franklin starał się pożytecznie spędzać czas, włącznie z czasem na odpoczynek, widać wyraźnie jak zmieniły się zwyczaje, jakie znaczenie w życiu ma współcześnie rozrywka.
Chociaż nadal wielu kultywuje ten sam irytujący Franklina sposób spędzania wolnego czasu w postaci upijania się.

Do tej pozycji można podejść na różne sposoby. Ja podszedłem do niej od strony rybaka, który wyławia tylko najlepsze ryby, a resztę zostawia w spokoju. Te najlepsze ryby to fragmenty, które najbardziej mi się podobały i które inspirują do działania.

asiav01 | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

Bardzo inspirujące przemyślenia i wiele pomysłów na samorozwój wartych wprowadzenia w życie. Biografia Franklina to hołd oddany ciężkiej pracy. I o tym należy pamiętać

Grim Reaper | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Dla Amerykanow Franklin stanowił przez całe dekady ideał Amerykanina: self-made man, człowiek, który stworzył sam siebie. Pracowitość, schludnosc, żelazna samodyscyplina i niezależność cechują przyszłego ojca narodu. Te same cechy miały później stanowić o istocie młodego państwa. Fascynująca historia, opowiedziana przez samego Franklina, świat tuż sprzed amerykańskiej rewolucji, sposób pisania właściwy epoce oświecenia.. Jeśli chcesz poczuć ducha Ameryki, dociec, gdzie narodziły się ich wartości, koniecznie przeczytaj zapiski wynalazcy piorunochronu.

Sebastian | 2015-12-20
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Postać Benjamina Franklina jest inspirująca i bardzo ciekawa, jednak sama książka nie jest rewelacyjna! Pierwsza część książki jest w miarę ciekawa, druga natomiast jest chaotyczna i tak naprawdę zawiera mało informacji na temat życia Franklina. Spodziewałem się czegoś niezwykłego natomiast książka jest średnia. Szkoda, ponieważ Benjamin Franklin jest wielką postacią ale jego autobiografia jest skromna!

Wiktor Tkaczyk | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

Idealna książka dla młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad swoją przyszłością. Oprócz tego ludzie interesujący się historią znajdą wiele szczegółów z okresu życia Franklina jak i jego przodków.

Marcinkon | 2012-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Bardzo przyjemna lektura, uświadamiajaca pewna specyfikę czasów życia autora a także zawierająca odziwo pewne elementy współczesnego poradnika samodoskonalenia

Robert | 2016-10-19

13 wspaniałych cnót Benjamina. Człowiek, który opanował pokorę do perfekcji. Mimo, że minęły setki lat możemy wiele się nauczyć od Benjamina. Jest dobrym przykładem osoby, która osiągnęła sukces.