Benjamin Franklin - Autobiografia

2016-01-01
2016-01-01
Marcin Osiński
autobiografia benjamin franklin

Ciekawa pozycja, która zdecydowanie warto przeczytać. Osobiście spodziewałem się czegoś więcej - nie do końca wiem czego. Miejscami delikatnie przynudzała.

Benjamin Franklin kojarzył mi się z polityką. Tymczasem człowiek ten dokonał w życiu mnóstwo innych, równie ciekawych rzeczy. Z autobiografii nie dowiedziałam się, jak mniemam, wszystkiego, zapewne z powodu skromności jej autora, a zatem bardzo dobrze będzie sięgnąć po biografię Benjamina Franklina napisaną przez Isacsona. Już się na nią cieszę. A sam Benjamin Franklin niesamowicie zafascynował mnie osobistym eksperymentem, testowanym na sobie przez 13 tygodni. Co tydzień pracował nad jedną z zalet. 13 cnót Benjamina Franklina. Fascynujące. Gdyby współcześni dyplomaci wzięli sobie choćby dwie z nich do serca : umiar i milczenie... Jakże zyskałby na tym nasz parlament? Cudny człowiek...

Myślę, że gdyby książka była skończona to byłaby bardzo ciekawa i szczegółowa biografia. Niestety autorowi nie udało się tego dokonać. Z początku książka fajnie pokazuje wchodzenie w dorosłość, system wartości po czym (wydaje mi się, że w tym miejscu jest zbyt duży przeskok) dowiadujemy się, że Franklin już osiągnął jakąś pozycję w społeczeństwie. Moim zdaniem książka jest też momentami zbyt szczegółowa dla osoby która nie zna za bardzo historii Stanów Zjednoczonych. Ogrom nazwisk i sytuacji przytoczonych może sprawiać w zakłopotanie.

Słuchałem w wersji audiobook, która w polskiej wersji dodatkowo zawiera przedmowę dającą szerszy kontekst na życie Benjamina, m.in. dowiadujemy się z niej, że Benjamin nie napisał o pewnych kwestiach np. o swojej zdradzie, chociaż domyślam się, że pominął to w dobrych intencjach, gdyż opis jego żywota miał służyć za dobry przykład dla czytających, no i też z drugiej strony autobiografia ostatecznie nigdy nie została dokończona, więc nie wiadomo, czy później by o tym w niej nie wspomniał.
Co do samej autobiografii Benjamina, to kilkukrotnie odnosił się do niej sam Dale Carnegie, zachęcając do jej przeczytania, czym wzbudził moją ciekawość, no i warto było dowiedzieć się więcej o Benjaminie. Z książki można dowiedzieć także sporo mądrych i ponadczasowych myśli w kontekście samorozwoju.

Benjamin Franklin, czyli tzw. "Ojciec-założyciel Stanów Zjednoczonych", urodził 17 stycznia 1706, znany jest z takich cytatów jak:
"Zdrowy rozsądek to rzecz, której każdy potrzebuje, mało kto posiada, a nikt nie wie, że mu brakuje."
"Człowiek mądry więcej uczy się od swoich wrogów, niż głupiec od przyjaciół."
"Czas to pieniądz."

Znany jest także z tzw. "efektu Franklina" (efektu wyświadczonej przysługi) - tendencji do zmiany postawy na bardziej przyjazną wobec osób dla których uczyniło się coś dobrego.
"Kto raz wyświadczył ci przysługę, będzie bardziej skłonny oddać ci nową niż ten któremu ty wyrządziłeś dobro." - stara maksyma powiązana z jego postępowaniem

Był wynalazcą piorunochronu, bezdymnego pieca, fotela bujanego, czy też okularów dwuogniskowych. Spopularyzował biblioteki, szpitale, akademie.

"Tak ucz ludzi, jak gdybyś nie uczył ich wcale, lecz przypominał rzeczy znane doskonale." - Alexander Pope

Człowiek jest bardziej hojny, gdy ma niewiele pieniędzy niż posiada ich dużo. Benjamin oddał dwie swoje bułki kobiecie i dziecku.
Jego przyjaciel John Collins stał się alkoholikiem i popadł w hazard.
Benjamin był zwolennikiem metody sokratejskiej.
Nie da się uniknąć próżnych myśli. Prawda, szczerość i uczciwość w relacjach międzyludzkich mają ogromne znaczenie dla szczęścia w życiu.
Aby uniknąć próżności, powiedział, że projekt biblioteki to pomysł jego kilku przyjaciół, a nie jego samego.
Na śniadanie jadł kromkę chleba i pił filiżankę herbaty.

Nigdy nie wątpił istnienia Boga. W to, że stworzył świat i rządził w nim poprzez swoją opatrzność. Wierzył, że najbardziej miłą Bogu służbą było czynienie dobra drugiemu człowiekowi, że nasze dusze są nieśmiertelne, że każda zbrodnia zostanie ukarana, a cnota nagrodzona w życiu doczesnym lub wiecznym. Zasady te jawiły mu się jako podstawowa treść każdej religii.

Aby osiągnąć moralną doskonałość, Benjamin stworzył listę 13 cnót (1. Umiar. 2. Milczenie. 3. Ład. 4. Postanowienie. 5. Oszczędność. 6. Pracowitość. 7. Szczerość. 8. Sprawiedliwość. 9. Powściągliwość. 10. Czystość. 11. Spokój. 12. Surowość cielesna. 13. Pokora.).
Życzliwy człowiek powinien przejawiać kilka wad, aby inni nie czuli zawiści. Lepiej zaniechać wrogiego postępowania. Benjamin nigdy nie osiągnął doskonałości do której dążył. Stał się jednak lepszym i szczęśliwszym człowiekiem.

W 1733 roku zaczął uczyć się języków obcych: francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego i łaciny.
W 1736 roku umarł mu 4-letni syn na ospę, ponieważ Benjamin go nie chciał zaszczepić. Bardzo tego później żałował.
W 1742 wynalazł otwarty piec.

Benjamin zmarł 17 kwietnia 1790 roku, w wieku 84 lat na zapalenie opłucnej. Ponieważ cierpiał na kamicę pęcherza moczowego, zażywał opium, aby sobie ulżyć.
Jego ostatnie słowa to: "umierającemu człowiekowi nic nie przychodzi z łatwością."

Autobiografia co prawda nie została dokończona, ale Walter Isaacson w 2003 roku napisał bardziej szczegółową i kompletną biografię Benjamina, której nie czytałem, ale do której z pewnością kiedyś też sięgnę, gdyż Benjamin był wybitną postacią, a listą jego 13 cnót można śmiało próbować się kierować nawet we współczesnych czasach.

Autobiografia, niestety niedokończona (bodajże ostatnie 33 lata z długiego i ciekawego życiorysu autora musimy sobie uzupełnić z innych źródeł). O Benjaminie Franklinie każdy coś tam przebąknie - jest na banknocie 100$, ojciec założyciel USA, coś tam z piorunochronami... ale jakim był człowiekiem naprawdę? Książka odpowie na to pytanie dość wyczerpująco.

Dla mnie jednak - bardzo inteligentnym i refleksyjnym. Wiele myśli czy porad, które serwuje nam Benjamin Franlin znajdziemy dziś na stronach książek autorstwa różnego rodzaju coachów rozwoju osobistego. Autor znacząco wyprzedził zatem swoją epokę.

Dlaczego tylko pięć gwiazdek? Wybaczcie, powiem wprost: nudno. Po prostu. Kilka perełkowych myśli (z powodu których każdy, kto interesuje się rozwojem osobistym powinien wcześniej czy później zapoznać się z Benjaninem) nie jednak ratuje słabej (w mojej opinii) całości, do której wraca się niechętnie.

Dla mnie jednak -...

Książka naprawdę dobra lecz niestety w paru miejscach powtórzenia historii (taki styl książki) troszkę mnie zniechęcały. Niemniej dowiedziałem się mnóstwa świetnych rzeczy o tej znakomitej postaci i jej życiu.

Polecam!

Polecam!

Wspomnienia wybitnego człowieka. Niezwykle skromy, niesamowicie pracowity geniusz. Aż samemu chce się rzucić w wir pracy aby osiągnąć sukces! "Typowa" amerykańska historia od zera do milionera :) Polecam czytać z zestawieniu z graniem w Red Dead Redemption 2 ;)

Żywot własny Benjamina Franklina, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych po brzegi wypełniony jest cennymi radami, które ubrał we własny system wartości, oparty na tzw. Trzynastu Cnotach:

• Umiar – nie jedz do otępienia, nie pij do podniecenia
• Milczenie – mów tylko to, co może przynieść pożytek innym lub tobie; unikaj próżnej rozmowy
• Ład – niech wszystkie twoje rzeczy mają swoje miejsce; niech wszystkie twoje sprawy mają swój czas
• Postanowienie – postanów sobie czynić, co powinieneś; czyń bez zawodu to, coś postanowił sobie
• Oszczędność – nie czyń wydatków, chyba że dla dobra innych lub swego, to znaczy nic nie marnotraw
• Pracowitość – nie trać nigdy czasu, bądź zawsze zajęty czymś pożytecznym, unikaj wszelkich niepotrzebnych działań
• Szczerość – nie uciekaj się do krzywdzącego oszustwa; myśl
niewinnie i sprawiedliwie, a kiedy mówisz, mów podobnie
• Sprawiedliwość – nie krzywdź nikogo, wyrządzając mu zło lub pozbawiając pożytków, jakie mu się od ciebie należą
• Powściągliwość – unikaj krańcowości, nie odczuwaj krzywd w takim stopniu, jak twoim zdaniem na to zasługują
• Czystość – nie pozwalaj na żadną nieczystość ciała, odzienia czy mieszkania
• Spokój – niech Ci nie zamącają umysłu drobnostki lub też zdarzenia pospolite i nieuchronne
• Surowość cielesna – rzadko używaj płci, tylko dla zdrowia albo potomstwa, nigdy do otępienia, osłabienia lub szkody w twoim czy cudzym spokoju i opinii
• Pokora – naśladuj Jezusa i Sokratesa

Autobiografia może być ciężka dla tych, którzy nie znają historii tego okresu oraz działań masonerii dlatego proponuję najpierw zgłębić ten temat, co pozwoli dogłębnie zrozumieć konszachty i spiski tego nietuzinkowego gracza.

• Umiar – nie jedz do otępienia, nie pij do podniecenia
• Ład – niech wszystkie...

Franklin to postać nietuzinkowa, prawdziwy człowiek Renesansu epoki Oświecenia. Jego autobiografia przedstawia nam nie tylko jego żywot, ale także wiele z jego przemyśleń i idei, które rozwinął w innych dziełach - książkach i artykułach.
Pozycja nie tylko dla osób zainteresowanych historią i osobą jednego z najważniejszych Ojców Założycieli, ale także dla osób chcących rozwinąć się jako osoby, gdyż autor wiele czasu poświęca również tematyce samorozwoju, co zachęca do sięgnięcia po inne jego pisma, gdzie rozwija tematy oszczędzania, planowania dnia,wczesnego wstawania, czy też rozwijania relacji społecznych.

Pasjonująca historia jednego z najtęższych umysłów Ameryki!!
Polecam każdemu amatorowi sukcesu!!
Monte Christo

Pasjonująca historia jednego z najtęższych umysłów Ameryki!!
Polecam każdemu amatorowi sukcesu!!
Monte Christo

• Biografie