Żywot własny

Benjamin Franklin Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
The Autobiography of Benjamin Franklin
biografia, autobiografia, pamiętnik
Zofia Kierszys, Julian Stawiński
biografia

Wyśmienita książka wielkiego człowieka, Polecam 10/10

Robiąc notatki podczas czytania zwróciłem uwagę na mądre słowa dot. komunikacji np. poniższy fragment:
"Jeśli bowiem chcecie kogoś poinformować, kategoryczny i dogmatyczny sposób wypowiadania się może wywołać sprzeciw i uniemożliwić życzliwą uwagę. Jeśli zaś chcecie zaczerpnąć informacji i wiedzę własną pogłębić z pomocą wiedzy innych, a jednocześnie będziecie stanowczo...

Autobiografię Franklina czyta się tak, jak inne biografie ludzi sukcesu. Jedyna różnica jest taka, że ze względu na lata, w których żył, bliżej mu do Kolumba niż do XXI. wieku. I to jest najbardziej zaskakujące.

Piękny kawałek historii, którą autor sam tworzył.

INSPIRUJĄCA. będę wracać.

Świetna inspirująca pozycja, można z niej wiele wynieść!

Dość pouczająca książka, która jest świetnym przykładem, że ciężką pracą można wiele osiągnąć. I to na wielu płaszczyznach. Franklin daje nam również własny system wartości - 13 punktów, głównie oparte na Trzynastu Cnotach. Jednak podczas czytania warto mieć pod ręką długopis i notatnik, gdyż co rusz trafia się myśl godna zapisu.

Pierwsza część, opisująca młodość Benjamina, jest bardzo ciekawa. Opis cnót, dążenia do doskonalenia siebie, rozpiska planowania dnia - naprawdę dają do myślenia. Sposób autora na podzielenie dnia jest genialny i po przetestowaniu na sobie wiem, że sam chcę taki stosować. Druga część książki staje się już jednak mocno nużąca. Sumarycznie ocena 7/10 ale warto tę książkę...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka pokazuje podejście do życia człowieka, który wiele osiągnął. Zawiera wiele cennych wskazówek i wyczula na rzeczy, które są szczególnie istotne w rozwoju człowieka - pracowitość i uczciwość.

"Żywot własny" Benjamina Franklina dzisiaj moglibyśmy zaliczyć do tzw. poradników samodoskonalenia. Szczególnie pierwsza połowa obfituje w rozważania o samodyscyplinie i pracy nad własnym charakterem.
Interesujące jest zestawienie trzynastu cnót, które autor uznał za najważniejsze w swoim życiu. Sporządził pewnego rodzaju kodeks moralny:

"1. Umiar. - Nie jedz do otępienia,...

• Chcę w prezencie
  • Biografie