Wojna trojańska: Mit i historia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Grecki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
wojna trojańska, historia, mity
historia
Monika Zaczyk

Wojna Trojańska Aleksandra Krawczuka to pozycja zahaczająca o literaturoznawstwo, historię, mity. Autor w zajmujący sposób oprowadza czytelnika po Iliadzie Homera, opowiada o kolejnych bohaterach poematu, bogach, półbogach i ludziach. Przedstawia historię i badania snując gawędę o starożytności.

źródło opisu: opis własny

Tomasz | 2016-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Jedno z wielu opracowań na temat Wojny Trojańskiej. Krawczuk stara się oddzielić mity od faktów powołując się na "Iliadę"i "Odyseję", "Poetykę" Arystotelesa, "Dzieje" Herodota. Konfrontuje je z pracami Milmana, Parry,ego i Chadwicka. Próbuje przedstawić nam Grecję doby Wojny Trojańskiej. Opisuje niektóre miasta-państwa, ówczesną geografię i ustrój polityczny.
Książka jest podzielona na księgi, każda z nich dotyczy innej postaci, jej pochodzenie, rodzinę powiązania.
Krawczuk nie przynudza, pisze ciekawie.

Mit trojański stanowi jedną z najważniejszych opowieści kultury antycznej i jako taki budził od zawsze zainteresowanie wielu dyscyplin naukowych. Krawczuk w "Wojnie trojańskiej" podchodzi do tej tematyki właśnie z takiej interdyscyplinarnej perspektywy. Wprawdzie opiera się przede wszystkim o tekst "Iliady", ale w swojej opowieści sięga też do innych utworów cyklu trojańskiego (choćby do nieprzełożonych na język polski "Posthomerica" Kwintusa ze Smyrny), do wykopalisk archeologicznych, do znalezisk epigraficznych. Porusza na przykład takie wątki jak pismo linearne B, czy nurt badań nad epiką zapoczątkowany przez Milmana Parry'ego. Krawczuk w swoim stylu wydobył wiele motywów i postaci znanych z literatury antycznej, przypomniał o różnych dawnych poetach i zapomnianych wersjach mitów. Dla zainteresowanych mitologią i Homerem, z pewnością będzie to interesująca lektura.

Tomasz Babnis

Natalia | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Myślałam, że zejdzie mi dłużej, ale Krawczuk napisał to bardzo przejrzyście i płynnie, więc czytało mi się z wielką przyjemnością.

Fajną sprawą jest przeczytać to po lekturze "Iliady" Homera. "Odysei" chyba też - nie wiem, tej nie czytałam.
Wszystkie niejasności, które mi się napatoczyły przy czytaniu Homera zostały rozwiane.

A poza tym, uwielbiam historię starożytną, więc czytałam z wypiekami na twarzy.

Sikandar | 2013-01-29
Na półkach: Przeczytane, Ελλάδα

Historia wojny trojańskiej i odkryć archeologicznych opisana przez profesora Krawczuka. Po prostu, pozycja obowiązkowa. I to by było na tyle.

Kociu99 | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017