Minarety bez czarczafów

Turcja
hunter

leszel | 2015-08-10
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

"Minarety bez czarczafów" powinny być żelazną pozycją dla miłośników serii z Julkiem czyli "Złotych koron księcia Dardanów" oraz "W cieniu hetyckiego sfinksa". Ta książka jest bowiem ich świetnym uzupełnieniem, a miejsca które odwiedzamy - prawie te same! Począwszy od Stambułu, Adampola, Troji, Izmiru a skończywszy na miastach anatolijskich i Ankarze. Ciekawie jest poczytać ówczesne obserwacje z miast wtedy prowincjonalnych, do których czasami nie dochodziła nawet przyzwoita droga, a dziś są sławnymi miejscami które odwiedzają masowo nasi turyści (Alanya, Antalya, Side idp.). Osobną frajdę daje porównanie faktycznego opisu Adampola z tym książkowym (pojawiają się te same nazwiska!).
Swój pierwowzór ma też kolega Julka - Haluk czy też profesor archeologii Kseres!
Eskapada grecko-turecka Eugeniusza Paukszty wraz z rodziną trwała ponad 3 miesiące.
Można tylko pozazdrościć, że w tamtych czasach udało się komuś takie przedsięwzięcie sfinalizować! I pozazdrościć dostępności tak długiego...

gabriela91 | 2015-03-09
mariszach | 2014-09-12