Dramat w Meksyku czyli pierwsze okręty marynarki meksykańskiej

Tłumaczenie: Barbara Supernat
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Andrzeja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a
Un drame au Mexique: Les premiers navires de la marine mexicaine
nauka, geografia, edukacja
przygodowa
hunter

Inny tytuł: Dramat w Meksyku czyli Pierwsze okręty marynarki meksykańskiej. Dramat w Meksyku należy do grona wczesnych utworów Verne’a. Napisany został w 1850 r., a więc na długo przed pierwszą powieścią z cyklu Niezwykłych podróży, czyli Pięcioma tygodniami w balonie (1863). W opowiadaniu tym widać już jednak wyraźnie kierunek, w którym Verne będzie podążał w całej swojej dalszej...

Inny tytuł: Dramat w Meksyku czyli Pierwsze okręty marynarki meksykańskiej.

Dramat w Meksyku należy do grona wczesnych utworów Verne’a. Napisany został w 1850 r., a więc na długo przed pierwszą powieścią z cyklu Niezwykłych podróży, czyli Pięcioma tygodniami w balonie (1863). W opowiadaniu tym widać już jednak wyraźnie kierunek, w którym Verne będzie podążał w całej swojej dalszej twórczości, tj. pragnienie popularyzacji wiedzy, głównie z takich dziedzin jak geografia, nauki przyrodnicze, a nawet antropologia. W niektórych partiach tekstu pojawiają się miniwykłady o wyraźnym zacięciu popularyzatorsko-edukacyjnym, niekiedy wmontowane w narrację w sposób nieco sztuczny, zważywszy na niewielkie rozmiary utworu oraz dominującą w nim żywą akcję.

źródło opisu: Polskie Towarzystwo Juliusza Verne'a, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie