Życie w hospicjum

Wydawnictwo: Wydawnictwo MD
literatura faktu

"Życie w hospicjum" - najnowsza powieść Barbary Rosiek - to głęboka, poruszająca i prawdziwa książka o sensie życia, istnienia, przemijania, umierania. Bycia z drugim człowiekiem w chorobie, cierpieniu, bezgranicznym bólu bez nadziei na wyleczenie. Autorka pokazuje także bezmiar ludzkiej głupoty, egoizmu, braku empatii i zrozumienia. Stojąc na stanowisku, że pacjent przede wszystkim do końca...

Autorka pokazuje także bezmiar ludzkiej głupoty, egoizmu, braku empatii i zrozumienia. Stojąc na stanowisku, że pacjent przede wszystkim do końca trwa przy chorym. Czy uda jej się dotrwać do końca przy najbliższych?

PanicDemonic | 2011-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2011

To jakaś kpina.
Dwa lata temu zakończyłam walkę z nowotworem. Ciągle szukam książki, która oddałaby dobrze to, co człowiek czuje w tym czasie, co przeżywają jego najbliżsi. Może być nawet jakakolwiek ckliwa, sentymentalna opowieść. Po 'Oddziale chorych na raka' Sołżenicyna sięgnęłam po najnowszą książkę Barbary Rosiek - 'Życie w hospicjum'. Przez wydawnictwo opisana, jako 'głęboka, poruszająca i prawdziwa książka...'. Ja opiszę ją jako płytką, nudną i okropnie egoistyczną książkę.

Tytuł sugeruje, że pod okładką kryje się wzruszająca, jednak bardzo prawdziwa, ciężka książka. Nic bardziej mylnego - właściwe opisy (?) kryją się dopiero od strony 213! Nie wiem jakim sposobem przebrnęłam przez opisy życia autorki, opisy ptaków, jej irytacje, a nawet promocję kolejnej książki, która ma problemy z ukazaniem się. Do tego ciągłe opowiadanie o tym, że jej życie zaczęło się po 50-tce, że irytuje ją to, że źli dziennikarze widzą w niej tylko byłą narkomankę. Skoro tak, to po co wydana...

Muminka | 2016-12-02
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Miało by empatycznie, profesjonalnie, od strony psychologa, który widzi stan terminalny u swoich pacjentów, pomaga ich najbliższym przejść poszczególne etapy żałoby.
Tymczasem dostałam pzycję żenująco egotyczną, egoistyczną pełną użalania się, że mimo pięćdziesiątki na karku i dwudziestu książek na ważkie tematy autorka klepie biedę. Totalne zapatrzenie w siebie, problemy najbliższych, obnażanie przed czytelnikiem włąsnych frustracji, lęków, niedociągnięć. Jednocześnie autorka jest przeświadczona o swojej wielkości, o doniosłości swojej "misji". Nie cierpię tego kreowania się na diwę psychologii i wyrocznię w sprawach narkomanii, depresji i umierania. Można powiedzieć, że też oswaja te traumatyczne poczucie pustki np po śmierci Lidzi układając melancholijne, rozpaczliwe w tonie wiersze, ale trzeba być bardzo pobłażliwym, by kontynuować lekturę. Nie moje klimaty, nie mój styl pisania, i szkoda, bo wczesnymi utworami się jako nastolatka zaczytywałam. Cóż, dorosłam i stawiam na...

Ania | 2012-08-03
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2012
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Pomimo wielkiego szacunku do Barbary Rosiek - z każdą czytaną stroną czułam coraz większe rozczarowanie. Gdybym miała sięgnąć po nią po raz drugi, na pewno bym się nie zdecydowała.

kasiamaja | 2011-08-24
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Wystarczy przeczytac tą książkę Basi i wie się jak wygląda jej życie. Ludzie kojarzą ją z narkomanką. Obudźcie się! Ona jest wspaniałą pisarką, poetką i psycholożką. Nie jest zwykłym człowiekiem, ona poświęca swoje życie innym, jest z chorymi w ich ostatnich chwilach życia a przecież nie tak łatwo jest patrzec na śmierc. Ale ona ma w sobie tą siłę. Basia jest wspaniała!

Literalny | 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Opowieść o życiu.
Nic o samej treści, bo autorka sobie tego nie życzy.
Za to zauważyć można, jak zaskakujący jest człowiek i jego mózg.Ma wszystko, nie mając nic. Człowiek, swoimi wyborami tworzy z siebie szaleńca, który kocha swoją chorobę, swoją depresje, swój ból. Człowiek potrafi mieć obsesję o sobie, o swoim stanie, osiągać tym samym swoistą nirwanę. Zaciera się granica między normalnością, życiem a tym, co dzieje się w głowie, w duszy. Pojawia się częściowa nieświadomość,poczucie władzy, fascynacja, dostrzega się wręcz piękno choroby.Zaskakujący człowiek.

Sylwia | 2013-05-18

Ciekawa była tej książki, jednak się zawiodłam - choć pierwsza książka autorki wywarła na mnie ogromne wrażenie, kolejne konsekwentnie mnie rozczarowują: styl jest ciężki, przytłaczający, a narrator pyszny i przeświadczony o wyjątkowości własnej historii - jakże trudnej, pełnej niecodziennych zdarzeń, naznaczonej chorobami, nałogami i piętnem rodzinnej tragedii.
Czy polecam? Hmmm... według autorki, ma ona swoje wierne grono czytelników zafascynowanych jej twórczością, i niechaj tak pozostanie. Ja natomiast po ponad 100 stronach musiałam stwierdzić, że ja do nich nie będę należeć.

anulla | 2011-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Zaczęłam, nie skończę. Pełno pretensji do świata i ludzi, samozachwyt nad sobą.... Szkoda czasu.

barbararosiek | 2011-03-05
Przeczytana: 05 marca 2011

Ksiazka Barbary rosiek Zycie w hospicjum to nie tylko pokazanie cierpienie przed siercia na raka ale i proba pokazania spolecznosci ludzi,ktorzy sa po obu stronach,czlowieka umierajacego i czlowieka stojacego po stronie zycia,barbararosiek

caroline96 | 2012-04-05

Pomimo tego, że Barbara Rosiek jest dla mnie autorytetem i przykładem na to, że ludzie mają w sobie ogromną siłę, ta książka nieco mnie zawiodła. Jest dość monotonna i nie pochłaniała mnie tak, jak wcześniejsze książki. Refleksje autorki przedstawiane w innych książkach same skłaniały do dogłębnych przemyśleń, czego nie można niestety powiedzieć o "Życiu w hospicjum". Przy dozgonnym szacunku uważam, że autorkę było stać na więcej.

Kasia | 2014-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2014

w sumie to gdyby ktoś uporządkował tą książkę, wyciął to co w kółko się powtarza...zostałoby 50 stron...ale wtedy książkę mogłabym zaliczyć do interesujących. Tytuł bardzo mylący. Pojęcie "bomba" chyba nie do końca zrozumiane przez autorkę. Ogólnie słaba