Znajomi z tego świata. Wiersze z lat 1947-1985

1993-01-01
1993-01-01
83-85541-93-4
Andrzej Szuba, Piotr Sommer, Artur Międzyrzecki, Julia Hartwig
poezja amerykańska beatnicy beat generation

Rzadki zbiór poezji Ginsberga jest godny uwagi nie tylko ze względu na ciekawy i nieoczywisty dobór tekstów, lecz także z powodu wybitnych osobistości polskiej literatury, które przetłumaczyły wiersze na język polski. Dzięki Julii Hartwig, Arturowi Międzyrzeckiemu, Andrzejowi Szubie oraz Piotrowi Sommerowi (który jest także autorem drobiazgowego posłowia) możemy całymi sobą zanurzyć się w całym przekroju poezji Ginsberga. Tomik zawiera zapisy narkotycznych wizji, liryczne scenki z dnia codziennego, wspomnienia z życia uczuciowego Ginsberga oraz błyskotliwe teksty poświęcone twórczości artystów z grona poety lub jego mistrzów. Choć poezja Ginsberga sama w sobie jest specyficzna i raczej ciężkostrawna, powyższa pozycja stanowi dobry wstęp do jego twórczości z uwagi na różnorodność prezentowanych tekstów.

"Znajomi z tego świata" to dla polskiego czytelnika prezent. I to nie bylejaki. Dostajemy garść tłumaczeń Piotra Sommera, Andrzeja Szuby, Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego. Dostajemy przede wszystkim spojrzenie na innego Ginsberga. Odmiennego od stereotypowych o nim sądów: postrzeganego głównie jako autora "Skowytu" czy zakręconego beatnika-buddystę.
Ginsberg ze "Znajomych z tego świata" to poeta niezwykle subtelny, liryczny, przesycony metafizyką - mnogość obrazowania w jego poezji olśniewa i jest co najmniej tak fascynująca i kolorowa jak bajkowa okładka tej książeczki.

Ginsberg ze...

• Poezja