Z floty carskiej do polskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
marynistyka, flota, polska flota
Habdank

Dziennik Mamerta Stankiewicza powstawał przez prawie dwadzieścia lat i jest zapisem bogatego w wydarzenia życia kapitana, a także niezwykłym dokumentem obrazującym codzienność ludzi morza. Pochodzący z polskiej szlachty kresowej, Mamert Stankiewicz zdobywał wykształcenie w szkołach morskich carskiej Rosji, w czasie I wojny światowej walczył we Flocie Bałtyckiej, a później w armii Kołczaka na...

Pochodzący z polskiej szlachty kresowej, Mamert Stankiewicz zdobywał wykształcenie w szkołach morskich carskiej Rosji, w czasie I wojny światowej walczył we Flocie Bałtyckiej, a później w armii Kołczaka na Syberii. Od chwili powrotu do ojczyzny poświęcił się tworzeniu polskiej floty handlowej. Odznaczono go Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

źródło opisu: Iskry, 2007

źródło okładki: www.iskry.com.pl

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

GWIAZDKI NIE ZA KSIĄŻKĘ, LECZ JAKO DOWÓD UZNANIA DLA PATRIOTYZMU AUTORA
Kapitan żeglugi wielkiej Polskiej Marynarki Handlowej, komandor podporucznik Marynarki Wojennej II RP, dowódca statków "Lwów", "Polonia" i "Piłsudski". Mamert Stankiewicz (1889 – 1939)... (Wikipedia)
"..napisał wspomnienia "Z floty carskiej do polskiej" (pierwotny tytuł nadany przez autora to "Korsarz i Don Kichot"). Ocalone w czasie wojny przez rodzinę kapitana, wydane zostały dopiero po 1989 roku z powodu przeszkód ze strony cenzury...."
Jego barwna postać posłużyła Karolowi Olgierdowi Borchardtowi do napisania powieści pt "Znaczy kapitan". Ten tytuł nawiązuje do nawyku Stankiewicza zaczynania niemal każdego zdania od – "znaczy". Jako ciekawostkę podajmy za Wikipedią, że:
"W powieści Piotra Gibowskiego "Asymetria. Rosyjska ruletka" pojawia się postać kapitana Mamerta Stankiewicza jako głównodowodzącego operacji...

Jonasz | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Wspomnienia Mamerta Stankiewicza, bohatera slynnej anegdotycznej ksiazki Borchardta “Znaczy Kapitan” sa bardzo typowe. Jak zwykle w przypadku tekstu pisanego przez nie zawodowca, nieco nuzacy. Brak w ksiazce dynamiki, bodowania napiecia, rozlozenie akcentow, za ta jest obsesyjna dbalosc o detale, przy jednoczesnym braku szerszego spojrzenia. Narracja liniowa i potoczysta. Tylko w nielicznych dygresjach autor lamie ten schemat.

Ksiazka podzielona na Trzy. Pierwsza to dziecinstwo, I lata mlodziencze. Drugie to sluzba w flocie carskiej, wlaczajac w to Wojne Swiatowa. Trzecia (najobszerniejsza), to juz sluzba w wolnej Polsce.

Druga czesc moze byc uznana za ciekawy przyczynek do dyskusji nad “podwojna lojalnoscia”. Problem wazny, gdyz i ciagle aktualny, podczas gdy ciagle trwa rozliczanie “komuny”.

Mimo pewnych uniwersalnych tresci, ksiazka ma raczej character niszowy. Skierowana jest do milosnikow marynistyki. Opisuje swiat – swiat narodowych flot handlowych, ktore jak wiele...

Luetyk | 2014-07-09
Przeczytana: 01 lipca 2014

Książka jest zapisem wspomnień kapitana żeglugi wielkiej Polskiej Marynarki Handlowej Mamerta Stankiewicza od lat wczesnej młodości aż do schyłku II RP. Najwcześniejsze wspomnienia początkowo mnie nieco nudziły, ale już od okresu, gdy wstąpił jeszcze przed rewolucją 1905 roku do Korpusu Morskiego Kadetów w Petersburgu, historię czytało się z niesłabnącym zainteresowaniem do samego końca. Z jednej strony ciekawie opisywane jest życie w ówczesnych epokach - m. in. carska szkoła, petersburskie bale, służba na okrętach, dramatyczna ucieczka przed bolszewikami, NKWD-owskie więzienia rozsiane po Rosji, trudy z właściwie wszystkim podczas włączania pierwszych okrętów do polskiej floty, życie marynarskie... Z drugiej strony jest sporo osobistych refleksji, uwag. Z kart przebija przede wszystkim wielki patriotyzm Kapitana, ogrom pracy włożonej w tworzenie polskiej marynarki. Zupełnie nie przystają do dzisiejszych czasów erudycja i kultura osobista autora.

Oczywiście lekturą obowiązkową...

1414 | 2016-08-14

Życie i koleje losu kapitana Mamerta Stankiewicza doskonale nadawałyby sie na dobry serial historyczny.
Książka przedstawia z pierwszej ręki jak powstawała polska flota handlowa i pasażerska w II Rzeczpospolitej - jakie trzeba było pokonać przeszkody i z jakimi trudnościami trzeba się było borykać.

Dla mnie najciekawsza część tej ksiązki to lata nauki w Korpusie Kadetów oraz służba w carskiej flocie na Bałtyku.

Barbara Gazda | 2015-07-15
Przeczytana: 09 lipca 2015

Sięgnęłam po tę pozycję pod wpływem wspomnień kpt. Borhardta i mimo że jest to książka całkowicie odmienna od wyżej wymienionych, to bardzo mi się podobała i polecam osobom interesującym się tą tematyką.

Eliza | 2014-04-13
Przeczytana: 14 października 2013

Historyczna. Czyta się z rozrzewnieniem. :)

nawka | 2012-03-13

Genialana!!!