Historie przecenione

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0154-3
literatura faktu
Dorota_1988

Czy zwycięstwo Greków w bitwie pod Maratonem istotnie zmieniło losy świata antycznego, a oblężenie Alezji, pojmanie i śmierć galijskiego wodza Wercyngetoryksa zakończyło marzenie Galów o niezależności od Rzymu? Bitwa pod Waterloo to ostateczny kres Europy napoleońskiej czy raczej propagandowy tryumf Anglików nad już wcześniej pokonanym cesarzem Napoleonem I, podobnie jak bitwa pod Stalingradem – czy to wielkie rosyjskie zwycięstwo militarne, a może jedynie propagandowe nad wcześniej rozbitym i wykrwawionym Wehrmachtem?
Dziesięć zdarzeń z historii świata, powszechnie uznanych za momenty zwrotne dziejów militarnych i cywilizacyjnych, w opisie Ludwika Stommy nabiera innego znaczenia. Stają się wykreowanymi dla potrzeb polityków i historyków zdarzeniami o małym znaczeniu dla bieżącej chwili i losów zaangażowanych w nich państw i ludzi.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2011

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl

jarr74 | 2013-07-24
Przeczytana: 2013 rok

To niezwykle ciekawe, choć trochę kontrowersyjne, spojrzenie na wydawałoby się doskonale znane nam wszystkim historyczne fakty, wydarzenia i ważne postacie z dawnych dziejów.
Dotyka tak znanych i wielokrotnie utrwalonych w naszej historycznej świadomości wydarzeń jak: bitwa pod Maratonem, upadek Alezji i śmierć galijskiego wodza Wercyngetoryksa, podbojów Attyli, bitwy pod Waterloo czy Stalingradu. Autor, bardzo zręcznie zresztą argumentując, próbuje przekonać nas do tego iż tak naprawdę prezentowane tu wydarzenia wbrew obiegowej (wpajanej nam od dziecka) opinii nie były wcale tak wielkie i kluczowe jak sądzimy. A jedynie mądrze i bardzo zręcznie propagandowo wykorzystane prze ówczesną politykę, ideologie, propagandę i będące aktualnie u władzy partykularne interesy różnych grup. Twierdzi ponadto że dla im współczesnych były elementami niemal niezauważanymi lub w niewielkim stopniu wpływające na ich codzienność i rzeczywistość otaczającego ich świata a już z cała pewnością...

quiris | 2016-11-07
Przeczytana: 28 sierpnia 2016