Literackie połączenie losów bohatera Życia Pi Yanna Martela oraz scenerii i atmosfery serialu Lost -Zagubieni, prowokacyjna, ironiczna i perwersyjna powieść ukazuje barbarzyństwo cywilizowanej Europy w zderzeniu z rzekomym barbarzyństwem dzikiego plemienia indiańskiego. Świat pełen brutalności i sprzecznych norm moralnych widziany jest oczami szesnastoletniego narratora, który zostaje wtrącony z jednej niewyobrażalnie skrajnej rzeczywistości w drugą gdzie człowieczeństwo ściera się w ironicznych paradoksach z nieludzkością, a cywilizacja z barbarzyństwem. Indianie Yayomi ze swoimi pierwotnymi instynktami, szokującymi wierzeniami, okrucieństwem, ale i klarownym kodeksem wartości stają się dla syna hitlerowskiego oficera źródłem prawdy o życiu i świecie. Uwięziony w amazońskiej dżungli, wśród krwawych tragedii i szaleńczych narkotycznych rytuałów, chłopiec wkracza w dorosłość, poznaje niewyobrażalne zło, ale i siłę miłości.

miki24gr | 2011-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2011

Ufff! Porażająca, przerażająca, prowokująca, fascynująca, ohydna, niesamowita lektura. Jedyna i niepowtarzalna, choć nie z powodu piękna. Czytałam z włosami stojącymi dęba!!!!

wiejskifilozof | 2012-02-20
Przeczytana: 2012 rok

Jedna z najlepszych książek , mistrzowskie przedstawienie różnic międzyludzkich .

Garcia | 2012-06-30

Bardziej ohydnej, chaotycznej, bezsensownej i irytującej książki nigdy nie czytałam.

PanCzyta | 2015-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Nie mogę się ogarnąć po tej książce. Niby 'zwykła' historia przygodowa, ale to w jaki sposób poddano analizie psychikę bohaterów, różnice między tzw wysokorozwiniętą kulturą a prymitywną jest ponad wszelką wątpliwość najwyższą wartością tej pozycji. W sposób prowokacyjny, a czasami perwersyjny i obrzydliwy autor pokazał jak bardzo wszyscy jesteśmy równi na tym świecie. Do tego wszystkiego pisarz wykazał się sporą dozą humoru. Na pochwałę zasługuje również styl i język jakimi się posłużono podczas tworzenia powieści.

Nie mam zwyczaju pisać o czym jest książka, więc i tym razem się powstrzymam, ale z czystym sumienie mogę polecić tą pozycję wszystkim, którzy mają chęć i skłonność do refleksji podczas czytania.

Swoją drogą kim jest Torsten Krol nie wiadomo - nie sposób znaleźć o nim żadnych informacji, stąd przypuszczenie, że to pseudonim - być może kogoś bardzo znanego...

Calamitas | 2014-09-17
Na półkach: Przeczytane, Thesaurus

Nie do końca jestem pewna, czy trochę nie zawyżyłam swojej oceny. Jednak po lekturze tej książki można mieć lekki mętlik w głowie. Mamy tu zmasowany atak konwencji i wrażeń. Z jednej strony autor porusza trudny temat, ale robi to (chwilami) w bardzo przewrotny sposób. Buduje tragiczną, pełną okrucieństwa i goryczy historię rodziny zagubionej w dziczy, ale przetyka ją pełnymi absurdu i specyficznego humoru zdarzeniami. Bywa, że może nawet budzić obrzydzenie i rodzaj wewnętrznego sprzeciwu. Myślę, że ta książka OSZAŁAMIA... i to będzie jej najlepsze podsumowanie. Nie chcę zdradzać fabuły, bo trzeba posmakować jej samemu. Ja polecam zaryzykować i przeczytać.

martola | 2010-06-15
Przeczytana: 2008 rok

Wciągająca - jak prawdziwa powieść przygodowo-podróżnicza. Ale przy tym niepokojąca jak thriller, ze skomplikowanymi psychologicznie bohaterami, istotnym tłem historycznym, sytuacjami, które przerażają i zniesmaczają, sporą dawką brutalności (końcowe sceny...). Specyficzna, wielowarstwowa i przewrotna. To niewątpliwie dobra książka, ale jak dla mnie - na jednokrotne przeczytanie. Mam ją na półce, ale na ponowne wnikanie w ten specyficzny powieściowy świat nie mam ochoty, choć nie żałuję, że sięgnęłam po tę powieść. Jedno trzeba o niej powiedzieć - tej książki się nie zapomina. I koniec końców, polecam.

Paweł Lesiak | 2015-10-11
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Czy można w jednej książce wpleść powojenne losy Żyda oraz nazisty, a tłem uczynić dzikie indiańskie plemię ? Okazuje się, że można i to z dobrym skutkiem. Narratorem w tej książce jest szesnastolatek, który wraz z rodzicami przeżywa katastrofę samolotu i ląduje w dżungli. Wkrótce trafiają oni do plemienia Indian Yayomi i poznają ich wierzenia i rytuały. Czytając książkę poznajemy losy młodego chłopca, który wchodzi w dorosłe życie poznając zło i dobro. Myślę, że zakończenie książki może zaskoczyć.

Ewa | 2012-09-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 26 września 2012

GENIALNA! Uwielbiam takie wciągające i zaskakujące książki. Na dodatek ta opowieść to nie tylko pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia napisana w oparciu o tło historyczne, ale i studium moralności oraz zachowań ludzkich w niecodziennych warunkach.

pisko199064 | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Szczerze tak nudnej książki dawno nie czytałem. Choć po pierwszych stronach
zapowiadało się nieźle i wciągnęło mnie to z każdą kartką było gorzej.Zaczynając od samej narracji to nie odzwierciedlała dla mnie bohatera nie pasowała do niego była zbyt dojrzała.Pełno błędów związanych ze znajomością żołnierskich spraw, że tak to nazwę przykładem może być fakt że SS-mani posiadali tatuaże na ciele ale nie SS tylko grupę krwi i była ona tatuowana na tułowiu pod pachą czy też na żebrach a nie na kończynach dlatego, że kończyny urywa zazwyczaj.Natomiast co do tajemniczego autora sądzę, że jest nim Markus Zusak autor "Złodziejki książek" podobna narracja, styl pisania i też pochodzi z Australii.