Biali bogowie

Wydawnictwo: Amber

Literackie połączenie losów bohatera Życia Pi Yanna Martela oraz scenerii i atmosfery serialu Lost -Zagubieni, prowokacyjna, ironiczna i perwersyjna powieść ukazuje barbarzyństwo cywilizowanej Europy w zderzeniu z rzekomym barbarzyństwem dzikiego plemienia indiańskiego. Świat pełen brutalności i sprzecznych norm moralnych widziany jest oczami szesnastoletniego narratora, który zostaje wtrącony z jednej niewyobrażalnie skrajnej rzeczywistości w drugą gdzie człowieczeństwo ściera się w ironicznych paradoksach z nieludzkością, a cywilizacja z barbarzyństwem. Indianie Yayomi ze swoimi pierwotnymi instynktami, szokującymi wierzeniami, okrucieństwem, ale i klarownym kodeksem wartości stają się dla syna hitlerowskiego oficera źródłem prawdy o życiu i świecie. Uwięziony w amazońskiej dżungli, wśród krwawych tragedii i szaleńczych narkotycznych rytuałów, chłopiec wkracza w dorosłość, poznaje niewyobrażalne zło, ale i siłę miłości.

książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

ZE ZBIORÓW BOBLIOTEKI W TORONTO! POZDRAWIAM KRAJ!!
Autor unika identyfikacji, a przypuszczenia, że pod tym pseudonimem ukrywa się King, Zafon bądź inny popularny pisarz są bezsensowne, bo Krol opublikował w 2006 - omawianą - na LC 6,92 (188 ocen i 32 opinie), pod tytułem „The Dolphin People”, w 2007 - „Callisto” - na LC - 6,9 (234 ocen i 28 opinii) i poza jednym wyjątkiem, milczał do 2018 roku, gdy to znalazł nowego wydawcę i opublikował serię „Foreverman”. Jak widać furory nie zrobił, a przecież podane tytuły firmowane znanym nazwiskiem zapewniłyby mu sukces i forsę. Porównajmy (na LC): Krol 8 fanów i 465 czytelników, Żafon – odpowiednio: 5744 i 53 524, a King – 12 381 i 85 782. Tacy pisarze jak King czy Zafon, mogą napisać najgorszą chałę, a ludzie i tak kupią ze względu na nazwisko. Nikt przy zdrowych zmysłach nie popełnia takiego samobójstwa...

miki24gr | 2011-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2011

Ufff! Porażająca, przerażająca, prowokująca, fascynująca, ohydna, niesamowita lektura. Jedyna i niepowtarzalna, choć nie z powodu piękna. Czytałam z włosami stojącymi dęba!!!!

filozof | 2012-02-20
Przeczytana: 2012 rok

Jedna z najlepszych książek , mistrzowskie przedstawienie różnic międzyludzkich .

Radek | 2018-09-04
Przeczytana: wrzesień 2018

Zaczyna się dosyć nudno. Rzuca się w oczy pewien dysonans pomiędzy wiekiem narratora (jest nim szesnastolatek), a jego bardzo bogatym zasobem słownictwa. Ale po chwili akcja się rozwija i zapominamy o pierwszym wrażeniu. Każdy następny rozdział wywołuje wiele emocji. Autor w sposób niepodważalny udowodnił nam, że nie różnimy się prawie wcale od "dzikusów". Książka jest szczera, brutalna, naturalistyczna, przerażająca, zaskakująca i zapadająca w pamięć. Obnaża głupotę ludzką, ale na zakończenie daje nadzieję na zwycięstwo "jasnej strony mocy". Bardzo zachęcam do jej przeczytania.

Garcia | 2012-06-30

Bardziej ohydnej, chaotycznej, bezsensownej i irytującej książki nigdy nie czytałam.

PanCzyta | 2015-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Nie mogę się ogarnąć po tej książce. Niby 'zwykła' historia przygodowa, ale to w jaki sposób poddano analizie psychikę bohaterów, różnice między tzw wysokorozwiniętą kulturą a prymitywną jest ponad wszelką wątpliwość najwyższą wartością tej pozycji. W sposób prowokacyjny, a czasami perwersyjny i obrzydliwy autor pokazał jak bardzo wszyscy jesteśmy równi na tym świecie. Do tego wszystkiego pisarz wykazał się sporą dozą humoru. Na pochwałę zasługuje również styl i język jakimi się posłużono podczas tworzenia powieści.

Nie mam zwyczaju pisać o czym jest książka, więc i tym razem się powstrzymam, ale z czystym sumienie mogę polecić tą pozycję wszystkim, którzy mają chęć i skłonność do refleksji podczas czytania.

Swoją drogą kim jest Torsten Krol nie wiadomo - nie sposób znaleźć o nim żadnych informacji, stąd przypuszczenie, że to pseudonim - być może kogoś bardzo znanego...

Calamitas | 2014-09-17
Na półkach: Przeczytane, Thesaurus

Nie do końca jestem pewna, czy trochę nie zawyżyłam swojej oceny. Jednak po lekturze tej książki można mieć lekki mętlik w głowie. Mamy tu zmasowany atak konwencji i wrażeń. Z jednej strony autor porusza trudny temat, ale robi to (chwilami) w bardzo przewrotny sposób. Buduje tragiczną, pełną okrucieństwa i goryczy historię rodziny zagubionej w dziczy, ale przetyka ją pełnymi absurdu i specyficznego humoru zdarzeniami. Bywa, że może nawet budzić obrzydzenie i rodzaj wewnętrznego sprzeciwu. Myślę, że ta książka OSZAŁAMIA... i to będzie jej najlepsze podsumowanie. Nie chcę zdradzać fabuły, bo trzeba posmakować jej samemu. Ja polecam zaryzykować i przeczytać.

martola | 2010-06-15
Przeczytana: 2008 rok

Wciągająca - jak prawdziwa powieść przygodowo-podróżnicza. Ale przy tym niepokojąca jak thriller, ze skomplikowanymi psychologicznie bohaterami, istotnym tłem historycznym, sytuacjami, które przerażają i zniesmaczają, sporą dawką brutalności (końcowe sceny...). Specyficzna, wielowarstwowa i przewrotna. To niewątpliwie dobra książka, ale jak dla mnie - na jednokrotne przeczytanie. Mam ją na półce, ale na ponowne wnikanie w ten specyficzny powieściowy świat nie mam ochoty, choć nie żałuję, że sięgnęłam po tę powieść. Jedno trzeba o niej powiedzieć - tej książki się nie zapomina. I koniec końców, polecam.

Paweł Lesiak | 2015-10-11
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Czy można w jednej książce wpleść powojenne losy Żyda oraz nazisty, a tłem uczynić dzikie indiańskie plemię ? Okazuje się, że można i to z dobrym skutkiem. Narratorem w tej książce jest szesnastolatek, który wraz z rodzicami przeżywa katastrofę samolotu i ląduje w dżungli. Wkrótce trafiają oni do plemienia Indian Yayomi i poznają ich wierzenia i rytuały. Czytając książkę poznajemy losy młodego chłopca, który wchodzi w dorosłe życie poznając zło i dobro. Myślę, że zakończenie książki może zaskoczyć.