Taniec czarownic

The Angels Makers
978-83-241-2999-7
czarownice, magia
olina

Pełna czarów, przesądów i zabobonów opowieść o bezkresnej samotności kobiety,która była inna."Ona nigdy nie odpowiada, ale ja i tak mówię do niej cały czas. Posłuchaj, proszę ją. Tak, popełniałam błędy. Kiedy to wszystko się zaczęło, próbowałam udawać sama przed sobą, że byłam bezsilna, że zostałam pokrzywdzona przez los, że tak samo jak tych osiem kobiet, które tańczą teraz na wietrze, ja też na swój sposób wirowałam na wietrze przez całe życie. Ale to nieprawda - to kłamstwo, które wmawiałam sobie, kiedy nie czułam się dość silna, by zmierzyć się z tym, kim jestem i co zrobiłam. Tak naprawdę dokonałam wyborów i przyłożyłam do tego rękę. Beze mnie nie doszłoby do tego wszystkiego... "Sari nie jest taka jak inne dziewczęta. Ludzie mówią, że jej spojrzenie ściąga nieszczęście. Boją się jej i omijają z daleka. Wyobcowana, odrzucona, skazana na izolację Sari nie chce godzić się z pokorą na swój los.

Bezkresna węgierska puszta,
Brązowe drewniane domy stłoczone nad rzeką
Dusząca czerń pobliskich lasów
Piękno, prostota
i ona- Sari,
z pozoru zwykła, nie spełniająca oczekiwań ludzi dziewczyna,
a jednak...

Pod czujnym okiem wiejskiej znachorki
poznaje sekrety lecznicze ziół i owoców lasu,
mamrocze magiczne formułki i zaklęcia,
chce leczyć, nieść pomoc potrzebującym
ale wszystko tylko do czasu....

Strega, wiedźma, akuszerka, handlarka śmiercią

Wojna,samotność, narzeczeństwo, schadzki z jeńcami, nieograniczona swoboda, przyjaźnie, miłość, obłęd, samotne macierzyństwo

Pierwsze morderstwo
drugie morderstwo,
trzecie, czwarte.....

Niespokojne sny...

ciała mężczyzn niesione przez rzekę...

prawie same kobiety zamieszkujące wioskę...

Zawsze się ma jakiś wybór,
Czasem wszystkie rozwiązania są złe,
ale są...

Powieść na faktach!
urzekająca, niesamowita, mroczna i dramatyczna historia
którą jestem absolutnie oczarowana......

szczerze polecam

allison | 2012-01-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Inspiracją dla autorki tej powieści stały się autentyczne wydarzenia, jednak postać głównej bohaterki jest fikcyjna. Śledzimy jej losy z zapartym tchem, wraz z nią przeżywając smutki, rozgoryczenie i tragedię, która naznaczyła całe jej życie. Niewiele jest miejsca w duszy Sari na radości i szczęście. Dopiero dziecko wyzwala w niej pokłady siły, o jaką sama siebie nie podejrzewała.

Chociaż bohaterka ma wiele na sumieniu, trudno jej nie polubić i nie stać po jej stronie. I to nie tylko ze względu na "solidarność jajników":).
Sari w prosty sposób oddziela dobro od zła, a kiedy zmuszona jest dokonać trudnego wyboru, towarzyszą jej moralne dylematy i obawy, które - przynajmniej w moich oczach - całkowicie ją usprawiedliwiają.

Celowo nie piszę, że rozgrzeszają, bo Sari nie kieruje się w życiu boskimi przykazaniami, lecz ludzkim, racjonalnym i bardzo życiowym dekalogiem. On też nie pozwala poniżać i krzywdzić fizycznie żadnej żywej istoty. W odróżnieniu od starotestamentowego prawa,...

Isadora | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Odkąd pamiętam pociągało mnie i budziło moje zainteresowanie zagadnienie psychologii tłumu oraz funkcjonowanie małych, zamkniętych społeczności, a także wpływ, jakie miały na życie poszczególnych jednostek.
Ta książka zapewniła mi intrygujące rozważania na powyższe tematy.
Akcja powieści, oparta na faktach, jest ujęta w konkretne ramy czasowe. Dotyczy dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w małej wiosce zagubionej pośród węgierskiej puszty w latach 1914-1928, a więc w czasie I wojny światowej i niedługo po jej zakończeniu.
Główna bohaterka, młodziutka Sari Arany, zostaje sama na świecie po śmierci ojca, powszechnie szanowanego mędrca i zielarza. Sari łączyła z nim bardzo silna więź emocjonalna - on jedyny rozumiał jej odmienność, która wyróżniała ją na tle innych dziewcząt we wsi; doceniając jej inteligencję i ciekawość świata wiele ją nauczył. Nie zmieniło to jednak jej statusu, jaki miała w wiosce; uważano ją za czarownicę, trzymano na dystans, obawiano się jej i...

miete | 2015-08-06

Książka brytyjskiej pisarki Jessicy Gregson " Taniec czarownic" to zbeletryzowana próba zrekonstruowania wydarzeń , które rozgrywały sie w latach dwudziestych w węgierskiej miejscowości Nagyreva .Doszło tam do niespotykanej jak dotąd skali afery trucicielskiej. Kilkadziesiąt kobiet z wioski pod przewodnictwem miejscowej akuszerki postanowiło "ułatwić sobie życie" pozbywając się niewygodnych członków rodzin głównie mężów ale też i dzieci.
Książka napisana jest dość sprawnie i czyta się ją szybko choć mnie osobiście raziło ( i nie wiem czy to wina oryginału czy przekładu) użycie zbyt nowoczesnych słów jak choćby maskotka , które w owym czasie nie były jeszcze w użyciu.
Sympatia autorki wyraźnie jest po stronie trucicielek tak konstruuje fabułę żeby zracjonalizować i wytłumaczyć postępowanie tych kobiet ;no bo jeśli maż pije i bije, skoro trzeba było wybierać miedzy życiem dziecka a narzeczonym łatwiej pogodzić się z tym , że trzeba sięgnąć po tak radykalne rozwiązania. Musimy...

kwiatek29 | 2012-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2012

Książka oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.W pewnej wiosce masowo umierają w męczarniach mężczyźni,którzy powrócili z wojny do domów.Cofnijmy się w czasie.Sari mając 14 lat zostaje sierotą,dziewczynka przez miejscową ludność uznawana jest za dziwadło,budzi lęk.Przygarnia ją ciotka miejscowa znachorka i akuszerka.Sari uczy się od niej jak przygotowywać lecznicze mikstury,maści i...trucizny.Niesamowicie wciągająca fabuła, budząca sympatię główna bohaterka oraz dużo przesądów i zabobonów.Polecam.

książek: 2003
madziula | 2010-05-16

Książka, której pewnie nie wybrałabym do czytania, gdyby nie to że dostałam ją do ręki z tekstem „warto przeczytać”. No i przeczytałam najpierw oczywiście to co było napisane na okładce, a potem to co w środku – i się zdziwiłam. Okładkowy opis sugeruje, iż książka jest pełna czarów, zabobonów, magii, a w rzeczywistości wyżej wymienionych jest niewiele. Książka osadzona na początku XX wieku w węgierskiej wsi, przedstawiająca fragmenty życia tejże wsi z punktu widzenia Sari, która nie jest osobą lubianą we wsi, choć w pewnym momencie akceptowaną. Przedstawione są w niej: samotność, dylematy które targają ludźmi przy ciężkich wyborach, ale również pokazuje jak egoizm i zadufanie w sobie powoduje zatarcie się ważności życia, a granica między życiem a śmiercią drugiej osoby jest prosta do przekroczenia. Książka w końcu pokazuje różne oblicza miłości: tej utęsknionej, tej podszytej pożądaniem, tej spaczonej wojennymi przeżyciami, tej nieograniczonej miłości do dziecka.

Stasia | 2012-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2012

Jedna z najlepszych książek, które przeczytałam. Ciąg nieprzewidywalnych zdarzeń wciąga i intryguje. Jednym słowem cudo !

Ilość stron: 278
To pierwsza książka tej autorki jaką próbowałam czytać. Dostałam ją w prezencie. Opis na okładce zachęca, ale zdanie napisane na okładce przedniej mnie nie zachęciło. Doczytałam jednak do 130 strony. Bohaterką jest Sari, jej narzeczony Ferenc. Są również inne postacie, wątek wojny.

Anna | 2011-12-27
Przeczytana: 09 listopada 2011

Książka kupiona przypadkowo. Wybrałam się do księgarni z zamiarem zakupu jakiegoś dobrego czytadła i zobaczyłam okładkę "Tańca czarownic". Opis na okładce też brzmiał zachęcająco, więc owa książkę zakupiłam. Po przeczytaniu pierwszych stron byłam bardzo rozczarowana, bo spodziewałam się czegoś innego. Było jednak w tej treści coś, co nie pozwalało mi odłożyć tej lektury na półkę i o niej zapomnieć. I całe szczęście, bo w dalszych etapach czytania okazało się, że cała historia nabiera ciekawej formy. Ostatecznie zakończenie może nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem, ale ogólnie oceniam książkę jako wartą przeczytania.

edi-bk | 2013-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Pochłonęłam w jedno popołudnie . I pomyślałam jakie to szczęście, że żyję tu i teraz a nie na początku XX wieku w małej węgierskiej wsi. Że mogę się uczyć, mówić i robić to co chcę a moja wiedza nie robi ze mnie odmieńca i czarownicy. Wreszcie, że nie jestem własnością żadnego mężczyzny i mogę odejść w każdej chwili a nie muszę się uciekać do drastycznych i ostatecznych metod. Niby tak niewiele i tylko 100 lat różnicy. I tylko jedno się nie zmienia, mądrzy mężczyźni są szanowani i poważani, na mądre kobiety nadal patrzy się podejrzliwie i z lękiem.