Życie w fast foodzie. Co czeka McCzłowieka

978-83-246-0928-4
Zdrowie, Jedzenie, Przemysł, Fast Food
literatura faktu
Mariusz

Co czeka McCzłowieka? * Porażające statystyki. Czy społeczeństwo tonie w tłuszczu? * Śmierć na widelcu. Czym trują nas bary i producenci gotowych posiłków? * Dodatek specjalny. Jak manipulują nami tytoniowi giganci? Masz prawo poznać prawdę… Film "Super Size Me" był wyświetlany na całym świecie i otrzymał nominację do Oscara. Jednak w tej książce skandalista Morgan Spurlock...

Co czeka McCzłowieka?
* Porażające statystyki. Czy społeczeństwo tonie w tłuszczu?
* Śmierć na widelcu. Czym trują nas bary i producenci gotowych posiłków?
* Dodatek specjalny. Jak manipulują nami tytoniowi giganci?
Masz prawo poznać prawdę…
Film "Super Size Me" był wyświetlany na całym świecie i otrzymał nominację do Oscara. Jednak w tej książce skandalista Morgan Spurlock wykracza daleko poza atakowanie amerykańskiej świętości, jaką jest hamburger z frytkami.

Spurlock rzuca tu światło na ciemną stronę marketingu. Obnaża fakty niewygodne dla lobby przemysłowego Ameryki i podaje je wszystkim, którzy są ich ciekawi. Rozmawia z lekarzami, prawodawcami i ekspertami od marketingu. Pyta ich o wyniki badań, prognozy i osobiste przemyślenia. Pokazuje, jak świat ulega ślepej konsumpcji. Uświadamia, co nas boli w czasach, w których głód towarów i powierzchownych doznań wypiera zdrowy rozsądek. Odpowiada także na niepokojące pytania:
* Czy konsumpcja na potęgę jest tym, co zadowala społeczeństwo?
* Czy grozi nam lekomania?
* Czy moda na papierosy powraca?
* Czy otyłość i brak ruchu będą plagą pokolenia naszych dzieci?
* Gdzie kończy się żywność prawdziwa, a zaczyna "syntetyczna"?

…i samemu decydować, ile konsumujesz!

castagna | 2016-06-13
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 czerwca 2016

po obejrzeniu dokumentu "Super Size Me" - który w jakiś sposób był lekko stronniczy, ale mimo wszystko zrobił na mnie spore wrażenie - zmieniłam swoje postrzeganie jedzenia, nie chodzi mi tylko o fast-food'y, ale ogólnie chodzi o tą całą "korporacyjną, masową żywność", która już pomału nie ma wiele wspólnego z żywnością

na książkę sporo polowałam, aż w końcu dorwałam ją w swoje łapska, bardzo ciekawa lektura, która nie atakuje wyłącznie sieci McDonalds, ale również inne "restauracje" tego typu, jak i ogólnie świadomość żywieniową Amerykanów, co przekłada się na przeróżne choroby wynikające z otyłości (tu już nie chodzi o samą nadwagę), w książce znajdziemy sporo ciekawych analiz, faktów, jak i czasem interesujących przypuszczeń, dobrze ukazanie sytuacji stołówek w szkołach w USA i władzy "tych większych", które to wszystko kontrolują, aż się w głowie nie mieści!

ogółem sam film jest z 2004 roku, a książka z 2005, więc powinno się zdawać, że już nie jest aktualna, ale niestety...

Adam Jank | 2016-07-29
Na półkach: 2016, Przeczytane