Gdzie u diabła jest Osama bin Laden?

Tłumaczenie: Ewa Borówka
Wydawnictwo: Sonia Draga
Where in the wolds is Osama bin Laden?
literatura faktu
Tomasz G

Morgan Spurlock, nominowany do Oscara filmowiec, który w kultowym filmie dokumentalnym Super Size Me dobrowolnie zrobił z siebie królika doświadczalnego branży fast food, teraz podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Rozżalony bezsilnością rządu Stanów Zjednoczonych wobec widma międzynarodowego terroryzmu, na własną rękę organizuje wyprawę w poszukiwaniu samego ojca chrzestnego strachu, ikony fanatyków, Jego Potworności Osamy Bin Ladena. Żegna się więc ze swoją zaniepokojoną ciężarną żoną i mimo kompletnego braku wiedzy i doświadczenia wyrusza na wyprawę, by odnaleźć najbardziej poszukiwanego człowieka na ziemi. Przemierza zygzakami kulę ziemską i chwilami przybliża się do samego jądra ciemności na pograniczu Afganistanu i Pakistanu, gdzie rzekomo ukrywa się bin Laden. W drodze rozmawia z imamami i książętami, uchodźcami i wojskowymi, naukowcami i terrorystami. Odwiedza europejskie getta, których młodociani mieszkańcy garną się do udziału w światowym dżihadzie, świętuje zakończenie ramadanu z kairskimi muzułmanami, jeździ po Tel Awiwie furgonetką brygady antyterrorystycznej i wypisuje swoją grupę krwi na kamizelce kewlarowej w bazie amerykańskiej nieopodal Kandaharu.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2008

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Monika | 2014-10-11
Przeczytana: 09 października 2014

Europejczycy - czy to nie za wielkie uproszczenie? Tak bardzo przecież (na plus!) różnimy się od Francuzów czy Szwajcarów! Analogicznie sytuacja wygląda z Arabami. Arab z Palestyny to zupełnie inny człowiek niż Egipcjanin, a Saudyjczyk z reguły ma bardzo odmienne poglądy niż Syryjczyk.
Autor w swojej książce tropi Bin Ladena (oczywiście książka nie jest nowością wydawniczą, ale naprawdę niewiele straciła na swojej aktualności). To "śledztwo" to tak naprawdę tylko pretekst do odbycia podróży śladami muzułmanów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Książka mnie oczarowała, bez dwóch zdań! Przede wszystkim Autor pisze niezwykle mądrze, obiektywnie, ciekawie. Bardzo, bardzo polecam ją osobą zainteresowanym światem muzułmańskim czy światem w ogóle :)

Sławek_82 | 2014-12-20
Przeczytana: 17 października 2014

Wydawać się może, że książka jest bardzo infantylna, typowo amerykańska. "Gość z USA" wsiada w samolot, zostawia ciężarną żonę by znaleźć, co jest od razu skazane na niepowodzenie, Osamę Bin Ladena.
Jest to jednak finalnie dość zabawne tło dla pokazania stylu i historii życia ludzi ze wschodu. Jak dla mnie, romanisty z wykształcenia, dość interesującym okazał się rozdział o francuskich islamistach żyjących w blokowiskach pod Paryżem.
Mimo iż książka okazuje się być przedatowana w związku z zabiciem Osamy, niezmiernie miło i ponadczasowo odebrałem jej treść.
Z całego serca polecam.

Meirid | 2015-07-07

"Gdzie u diabła jest Osama bin Laden" to książka, która jest zapisem podróży autora w poszukiwaniu korzeni współczesnego islamskiego terroryzmu. Morgan Spurlock rozpoczyna swoją podróż od krajów kultury zachodniej - USA, Wielkiej Brytanii, czy Francji. Następnie kieruje się już do krajów nieeuropejskich - Egiptu, Maroka, Iraku, Jordanii, Izraela, Arabii Saudyjskiej by dotrzeć do państw będących "sercem" islamskiego terroryzmu - Afganistanu i Pakistanu. Podróżując po tych krajach i spotykając się z mieszkańcami dotyka nie tylko problemu relacji świata zachodniego i arabskiego, ale także konfliktu żydowsko-arabskiego.

Książka pokazuje różnorodne nastawienie rozmówców względem omawianych problemów - źródła współczesnego islamskiego terroryzmu i kim dla muzułmanów jest "główny bohater" tytułu, czyli Osama bin Laden. Przebywając w Jordanii i Izraelu porusza także problem jakby lekceważony w przekazach medialnych, mianowicie relacje żydowsko-palestyńskie. Autor niekiedy pozwala sobie na...

jantek13 | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016