Gdzie u diabła jest Osama bin Laden?

Okładka książki Gdzie u diabła jest Osama bin Laden? Morgan Spurlock
Okładka książki Gdzie u diabła jest Osama bin Laden?
Morgan Spurlock Wydawnictwo: Sonia Draga reportaż
reportaż
Where in the wolds is Osama bin Laden?
Sonia Draga
2008-11-07
2008-11-07
Ewa Borówka
Osama bin Laden Spurlock Morgan

Okładka książki Zabić Kennedy’ego. Koniec Camelotu Martin Dugard, Bill O'Reilly
Zabić Kennedy’... Martin Dugard, Bill...
Okładka książki A potem przyszli po mnie Maziar Aimee Molloy Bahari, Aimee Molloy
A potem przysz... Maziar Aimee Moll...
Okładka książki Bluźnierstwo Asia Bibi, Anne-Isabelle Tollet
Bluźnierstwo Asia Bibi, Anne-Isa...

"Gdzie u diabła jest Osama bin Laden" to książka, która jest zapisem podróży autora w poszukiwaniu korzeni współczesnego islamskiego terroryzmu. Morgan Spurlock rozpoczyna swoją podróż od krajów kultury zachodniej - USA, Wielkiej Brytanii, czy Francji. Następnie kieruje się już do krajów nieeuropejskich - Egiptu, Maroka, Iraku, Jordanii, Izraela, Arabii Saudyjskiej by dotrzeć do państw będących "sercem" islamskiego terroryzmu - Afganistanu i Pakistanu. Podróżując po tych krajach i spotykając się z mieszkańcami dotyka nie tylko problemu relacji świata zachodniego i arabskiego, ale także konfliktu żydowsko-arabskiego.

Książka pokazuje różnorodne nastawienie rozmówców względem omawianych problemów - źródła współczesnego islamskiego terroryzmu i kim dla muzułmanów jest "główny bohater" tytułu, czyli Osama bin Laden. Przebywając w Jordanii i Izraelu porusza także problem jakby lekceważony w przekazach medialnych, mianowicie relacje żydowsko-palestyńskie. Autor niekiedy pozwala sobie na komentarz do wypowiedzi rozmówców, ale stara się być obiektywny, gdy przedstawia rys sytuacyjny, wyjaśniający źródła obecnego konfliktu świata arabskiego ze światem zachodnim i państwem Izrael. Pomimo tego, że autor jest Amerykaninem, książka zdecydowanie nie jest proamerykańska w swej wymowie i nie chce ona za wszelka cenę usprawiedliwić interwencję amerykańską w Iraku i Afganistanie. Chociaż muszę zaznaczyć, że z niektórymi diagnozami i proponowanymi receptami stanowczo się nie zgodziłem, ale na ocenę książki ma to niewielki wpływ, ponieważ główny głos został oddany ludziom, których Spurlock spotyka w trakcie swej podróży.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje ta część książki, gdzie autor znajduje się już w "paszczy lwa", czyli w Afganistanie i Pakistanie. Od tych rozdziałów (obejmujących około 90 końcowych stron) wręcz nie idzie się oderwać. Z jednej strony spowodowane jest to tym, że tam rzeczywiście robi się niebezpiecznie - trafiamy w sam środek konfliktu, który w tym miejscu nabrał zbrojnego wymiaru. Z drugiej zaś strony, mamy możliwość "poznać" tych, którzy codziennie zmagają się z Talibami - żołnierzy koalicji antyterrorystycznej, jak i cywilne osoby starające się normalnie żyć, pomimo tego, że ich kraj jest areną konfliktu zbrojnego. Szczególnie w pamięć zapadają rozmowy autora z dwoma pułkownikami, dotykające nie tylko problemu terroryzmu, ale także życia żołnierza w kontekście jego rodziny (tego tematu nie mogło zabraknąć z uwagi na fakt, że autor oczekiwał na przyjście swojego pierworodnego dziecka).

Tytuł jest napisany przystępnym językiem, a sama treść zdecydowanie nie nudzi. Utrzymaniu czytelnika przy książce pomagają pojawiające się humorystyczne komentarze autora, rozluźniające temat książki, który może wydawać się trudny i przytłaczający. Biorąc pod uwagę stronę edytorską, to pozycja została wydana solidnie. Podczas lektury uświadczyłem zaledwie kilka drobnych błędów, nie wpływających na satysfakcję z czytania. Także okładka jest bardzo dobra, przyciągająca uwagę. Została ona oparta na edycji amerykańskiej i bardzo dobrze, bo nie było w niej za wiele do poprawiania.

Skoro wypowiadam się o tej książce niemalże w samych superlatywach, to dlaczego wystawiłem jej taką niską ocenę? Dałbym temu tytułowi 8/10, może nawet 9/10, gdyż czasu spędzony z tą książką zdecydowanie nie zaliczam do czasu straconego. Jest jednak pewien bardzo istotny błąd autora. W momencie gdy porusza kwestię żydowską komentuje wypowiedź pewnego Palestyńczyka, który chciałby wysłać Żydów "tam skąd przybyli, żeby Palestyńczycy mogli wrócić do siebie i żyć w pokoju". Spurlock pochylając się nad tymi słowami dochodzi do wniosku, że Żydzi nie mają gdzie się podziać i padają wtedy takie słowa:
"Pojechać tam, skąd przybyli? Czyli dokąd? (...) Czy może do Niemiec, Polski i na Litwę, gdzie doszło do Zagłady - eksterminacji sześciu milionów Żydów?"
Za stawianie Polski w jednym szeregu z Niemcami pod względem eksterminacji Żydów, co jest karygodnym wręcz błędem, ta książka nie może otrzymać oceny wyższej niż 5/10. Niestety, tak poważny błąd znacząco obniża inne walory tego tytułu.

Wydawać się może, że książka jest bardzo infantylna, typowo amerykańska. "Gość z USA" wsiada w samolot, zostawia ciężarną żonę by znaleźć, co jest od razu skazane na niepowodzenie, Osamę Bin Ladena.
Jest to jednak finalnie dość zabawne tło dla pokazania stylu i historii życia ludzi ze wschodu. Jak dla mnie, romanisty z wykształcenia, dość interesującym okazał się rozdział o francuskich islamistach żyjących w blokowiskach pod Paryżem.
Mimo iż książka okazuje się być przedatowana w związku z zabiciem Osamy, niezmiernie miło i ponadczasowo odebrałem jej treść.
Z całego serca polecam.

2041

Europejczycy - czy to nie za wielkie uproszczenie? Tak bardzo przecież (na plus!) różnimy się od Francuzów czy Szwajcarów! Analogicznie sytuacja wygląda z Arabami. Arab z Palestyny to zupełnie inny człowiek niż Egipcjanin, a Saudyjczyk z reguły ma bardzo odmienne poglądy niż Syryjczyk.
Autor w swojej książce tropi Bin Ladena (oczywiście książka nie jest nowością wydawniczą, ale naprawdę niewiele straciła na swojej aktualności). To "śledztwo" to tak naprawdę tylko pretekst do odbycia podróży śladami muzułmanów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Książka mnie oczarowała, bez dwóch zdań! Przede wszystkim Autor pisze niezwykle mądrze, obiektywnie, ciekawie. Bardzo, bardzo polecam ją osobą zainteresowanym światem muzułmańskim czy światem w ogóle :)

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Arabsko - afgańska