rozwińzwiń

Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu

Okładka książki Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu Grzegorz Strzelczyk, Jerzy Vetulani
Okładka książki Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu
Grzegorz StrzelczykJerzy Vetulani Wydawnictwo: Znak Seria: Seria miesięcznika "ZNAK" popularnonaukowa
popularnonaukowa
Seria miesięcznika "ZNAK"
Znak
2016-10-24
2016-10-24
mózg dusza wiara rozum neurobiolog teolog

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko Maria Mazurek, Jerzy Vetulani
Ocena 7,6
Neuroerotyka. ... Maria Mazurek, Jerz...
Okładka książki Sen Alicji, czyli jak działa mózg Maria Mazurek, Jerzy Vetulani, Marcin Wierzchowski
Ocena 8,2
Sen Alicji, cz... Maria Mazurek, Jerz...
Okładka książki A w konopiach strach Maria Mazurek, Jerzy Vetulani
Ocena 7,7
A w konopiach ... Maria Mazurek, Jerz...
Okładka książki Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim Marcin Rotkiewicz, Jerzy Vetulani
Ocena 7,2
Mózg i błazen.... Marcin Rotkiewicz, ...

Mogą Cię zainteresować

Krótko: czytanie tej książki-rozmowy to intelektualna uczta! Treść rzeczowa, klarowna i pełna wzajemnego szacunku (nie musi to być oczywiste, bo to przecież trafiły na siebie dwa różne światopoglądy). Czytajcie!

Polecam

Polecam

Jak ateista z wierzącym. Czyli z klasą, szanowanie inności i serdecznymi uszczypliwościami.
A przy okazji dawka nauki i teologii.

A przy okazji dawka nauki i teologii.

Przeczytałem tą książkę praktycznie "jednym tchem". Pomimo bardzo kluczowych dla ludzkiego istnienia kwestii, czyta się ją płynnie i bardzo obrazowo.
Dwa uznane autorytety w swoich dziedzinach, podejmują polemikę, gdzie ich spojrzenie na świat jest zupełnie inne.
Zarówno ks. Strzelczyk jak i prof. Vetulani bardzo klarownie i jasno wyrażają swoje stanowiska i prowadzą zrównoważony dialog.
Książka zarówno dla umysłu i duszy, bardzo zacna pozycja.

Przećwiczyłam duszę i myślenie, dzięki rozmowie dwóch wyjątkowych osobowości.

Pouczająca, ciekawa wymiana zdań.
Inteligentne i pełne wiary starcie w tematach, nad którymi warto się zastanowić by żyć pełniej.

Polecam duszą i rozumem.

Przećwiczyłam duszę i myślenie, dzięki rozmowie dwóch wyjątkowych osobowości.

Pouczająca, ciekawa wymiana zdań.

Polecam duszą i rozumem.

Polecam. Dyskusja na bardzo wysokim poziomie. Dużo cennych uwag ze strony obydwu dyskutantów. Ponadto jestem pozytywnie zaskoczony wysokim poziomem argumentacji ze strony ks. Strzelczyka.

Przyczynek do wielu ciekawych przemyśleń i refleksji! Polecam!

Przyczynek do wielu ciekawych przemyśleń i refleksji! Polecam!

Zrecenzuję tę książkę pytaniem retorycznym. Czy może być coś przyjemniejszego intelektualnie niż pełen szacunku i ciekawości dialog dwojga ludzi o odmiennych poglądach? Naukowiec i ksiądz, ateista i katolik. Żadna ze stron nie nakłania drugiej do przyjęcia jej punktu widzenia, tylko spokojnie przedstawia swoje zdanie. Uwaga: po lekturze nauka i religia wydają się mieć ze sobą więcej wspólnego ;)

To bardzo ciekawa rozmowa znanego neurobiologa i ateisty z teologiem. Co się dzieje w ludzkim mózgu podczas modlitwy i medytacji? Czy ludzie, którzy żyli przed erą telewizji, komputerów i smartfonów mieli w życiu łatwiej, bo nic nie zakłócało im naturalnej przestrzeni ciszy? Jak połączyć boską wszechwiedzę z ludzką wolnością? Czym jest moralność we współczesnym świecie? Jak zachowałby się człowiek w sytuacjach ekstremalnych? Więcej nadziei płynie z nauki czy ze zmartwychwstania Chrystusa? To książka o filozoficznych dylematach, o wierze, nadziei i miłości. Jerzy Vetulani i ks. Grzegorz Strzelczyk nie unikają trudnych tematów. Dyskutują nie tylko o szczęściu, które wynika z nauki czy życia duchowego, ale i o intymnych relacjach damsko-męskich.

Spotyka się prof. Vetulani z ks. Strzelczykiem, wyszła ciekawa rozmowa. Takie rozmowy właśnie lubię, takie wywiady-rzeki mogą płynąć i płynąć - gdy spotyka się dwóch ekspertów w swej dziedzinie. Kibicowałem Vetulaniemu, doceniałem ks. Strzelczyka.
A więc Vetulani raczej delikatnie wygrał, bo miał dobre riposty, nie raz potrafił cały wywód ks. trafnie zripostować. Ale panowie (prof. i ks. , ks. i prof.) bardzo zgrabnie odbijali piłeczki przez całą rozmowę.
To się ceni, to się chwali. Na końcu podali sobie ręce, pozostali przy swoich przekonaniach.
Ale znajdzie się pewnie niejedna osoba, której ta rozmowa nie będzie pasować. A takie dialogi wydają się potrzebne.
Wydają się, bo nie czuję się na tyle "określony", by zająć jedną ze stron. Wolę być po środku i doceniam dobrą rozgrywkę.
Zarządzam więc remis :)

• Popularnonaukowe