AnnaPB

To się w głowie mieści! Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki sposób dowodzi całym organizmem. Sen Alicji podarował czytelnikom profesor Jerzy Vetulani. Był nie tylko wybitnym naukowcem, ale również gawędziarzem prosto i zabawnie...

To się w głowie mieści!

Sen Alicji podarował czytelnikom profesor Jerzy Vetulani. Był nie tylko wybitnym naukowcem, ale również gawędziarzem prosto i zabawnie wyjaśniającym sekrety nauki. Rewelacyjnie zilustrowana opowieść Profesora to porcja bezcennej wiedzy i mnóstwo śmiechu.

Porada dla rodzica: Przeczytaj tę książkę, zanim zrobi to Twoje dziecko. W przeciwnym razie wyprzedzi Cię w neuronauce o kilka długości!

Jedyna książka profesora Jerzego Vetulaniego dla dzieci!

Gdybym przeczytał taką książkę w dzieciństwie, chciałbym zostać neurobiologiem, a nie bajkopisarzem!
Grzegorz Kasdepke

Nie wszyscy umieją opowiadać językiem zrozumiałym dla dzieci o sprawach zrozumiałych dla dorosłych, i to tylko niektórych. Tę umiejętność miał z pewnością prof. Vetulani, a ta książka jest tego dobitnym dowodem!
Michał Rusinek

Kto ma mózg, powinien przeczytać tę książkę!
prof. Stanisław Kwiatkowski, neurochirurg

źródło opisu: https://wydawnictwowam.pl/prod.sen-alicji-czyli-ja...(?)

źródło okładki: https://wydawnictwowam.pl/prod.sen-alicji-czyli-ja...»

Marago | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

"Sen Alicji, czyli jak działa mózg" to rzecz autorstwa Jerzego Vetulaniego (którego niestety niedawno pożegnaliśmy), Marii Mazurek i Marcina Wierzchowskiego. Rewelacyjna.

Książka podobno jest przeznaczona dla dzieci. Niestety, znając psychologię rozwojową i po przeprowadzeniu rozmów z potencjalnymi odbiorcami, nie wiem dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona. Chyba chodzi o te bardziej wyrośnięte latorośle. Jest tu dużo terminów, z którymi dzieci nie mogły mieć wcześniej do czynienia, obawiam się, że ich rodzice również. Są po prostu dla nich niezrozumiałe. I wcale się temu nie dziwię. Osobiście spotkałam się z nimi dopiero na studiach.

"Sen Alicji, czyli jak działa mózg" polecam czytelnikom dorosłym. Książka jest swoistym kompendium wiedzy o mózgu. Świetne repetytorium dla kandydatów starających się o indeks na psychologii, pedagogice, biologii czy medycynie.
Dla mnie bomba. Jeszcze raz polecam.

PS
Ilustracje są dowcipne, ale ich bura kolorystyka mi nie...

Beremis | 2017-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Książka jest kapitalna! Fajne, przyjemne ilustracje, pasująca mi kolorystyka, która nie jest przesłodzona, krzykliwa. Przegląda się książkę z przyjemnością.
A po lekturze wrażenia też zostają jak najbardziej pozytywne. Sporo wiedzy podanej w przystępny sposób, całkiem spory zakres. Pozytywnie zostałem zaskoczony, że książeczka nie unika trudnych sformułowań, wyrazów, pojęć. Przy kilku dymkach uniosłem brew w zdziwieniu, że z takim słownictwem do dzieci, ale one nie miały kłopotu z odbiorem, gdy im się przeczytał, ewentualnie powtórzyło, wyjaśniło i pokazało na ilustracji.

Warto!

Dominik | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Bardzo ciekawa koncepcja, ale treść tej książki nie jest dostosowana do odbioru i zrozumienia przez 8- czy 9-latków. To nie tylko moja opinia i założenie, ale także swego rodzaju test, który przeprowadziłem na siostrzeńcu.

Book_and_caffeine | 2018-05-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

"Kiedy mózg opowiadał, Alicja wciąż nie mogła otrząsnąć się z szoku, że ma w swoim mózgu prawie sto miliardów (to znaczy sto tysięcy milionów) neuronów. To ponad dwadzieścia dwa razy więcej niż Ziemia ma lat.
Mózg szczerze wyznał:
Prawdę powiedziawszy, jest ich za dużo. Pracujący ludzie otrzymują wypłatę, czyli pieniądze. W twoim ciele zapłatą za pracę jest energia. Nie stać mnie na energię dla wszystkich neuronów. Cóż, po prostu nie mam zasiłków dla bezrobotnych. Tak więc neurony walczą w mózgu dziecka, szukając pracy. Jeśli ją znajdą-mają zapewnione jedzenie i opiekę. Jeśli nie - giną."

Tak powinny wyglądać podręczniki szkolne. Genialna książka obrazująca ludzki mózg pod kątem budowy i funkcjonowania. Sen Alicji to rozmowa z mózgiem przeplatana humorystycznymi dialogami oraz rysunkami. Wspaniała książka zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Figunia33 | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018

Wspaniała! Kupiłam ją ze względu na nazwisko profesora Vetulaniego, którego jestem fanką. Profesor w bardzo przystępny sposób opowiada o budowie i funkcjonowaniu mózgu. Jednak ze względu na poziom trudności prezentowanych zagadnień i całkowity brak tych treści w programie nauczania w młodszych klasach szkół podstawowych, obawiam się, że książka może być zbyt trudna dla odbiorcy w wieku 7-12 lat. Jednocześnie grafika i postać głównej bohaterki, Alicji, której mózg we śnie opowiada o sobie wskazują, że jest kierowana do takiej grupy wiekowej. Myślę, że odbiorcą tej książki będą raczej ambitni rodzice, którzy chcieliby zafascynować swoje dzieci zagadnieniami neuronauki. Mam nadzieje, że takich rodziców będzie coraz więcej. Ogromnie żałuję, że kiedy byłam mała, nie było takich fajnych książek, bo gdybym sięgnęła po nią w wieku np. 9 lat, kto wie, może dziś byłabym lekarzem?

TomaszKa | 2018-08-03

Ten ilustrowany egzemplarz to genialny wstęp do wiedzy szerszej, bardziej kompleksowej. Zgadzam się co do joty z posłowiem prof. Stanisława Kwiatkowskiego, który tako rzecze - "Kto ma mózg, powinien przeczytać tę książkę".

katecz | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Książka naukowa dla dzieci.
Ciekawa, ale raczej dla starszych dzieci 10+, ponieważ jest dużo naukowych pojęć.

Mózg i jego działanie jest bardzo skomplikowane, dlatego książka ta, choć w formie dla dzieci, prosta nie jest ;-)

Kawazliterami | 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Który organ w ludzkim ciele jest najważniejszy? Serce – bo czuje. Mięśnie – bo bez nich nie moglibyśmy się ruszać? Nerki – bo oczyszczają krew? Dzięki książce „Sen Alicji” dowiecie się, że to oczywiście

...
mózg! Jeden, by rządzić nimi wszystkimi 😀

Nie wiem od czego zacząć opisując „Sen Alicji”. Świetne jest to, że od której bym strony nie zaczęła – za każdym razem będę zachwalać

Więcej na:

Doktor | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Fantastyczna książka. Z czystym sercem można polecić ją każdemu rodzicowi, który szuka ładnej i mądrej książki dla swojego dziecka. Samemu też można też sporo się dowiedzieć. Poznawcze, świetnie napisane i pięknie zilustrowane.

emilijanna | 2018-05-11
Na półkach: 2018, Dzieciom, Przeczytane

Ogólna koncepcja fajna i sposób prezentacji dość przystępny, piękna szata graficzna.
Książka kierowana do dzieci 8-10 letnich, ja czytałam sześciolatkowi i o ile bardzo był zainteresowany mózgiem, o tyle żarty, które miały chyba zachęcać dzieci, były dla niego zupełnie niezrozumiałe. Ale przyjmuję, że - ok - książka dla starszych dzieci, więc może tak być. Jednak poziom niektórych ilustracji, z założenia żartobliwych, był taki, że nie odważyłam się przeczytać głośno dziecku "dymków".
Książka jest kierowana do dziewczynek, na co wpływa nie tyle to, że bohaterką jest dziewczynka, co sposób prowadzenia narracji. "Mózg" zwraca się do dziewczynki w taki sposób, aby czytelnik mógł łatwo się zidentyfikować z bohaterką książki - tzn. są to długie sekwencje, w których mózg zwraca się do bohaterki i opowiada tak, że można się zgubić czy mówi do Alicji, czy kieruje się bezpośrednio do czytelnika. Pewnie jest to korzystny zabieg dla dziewczynek, ale w sytuacji kiedy "mózg" jak...