Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice

- Kategoria:
- nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
- Wydawnictwo:
- Homini
- Data wydania:
- 2010-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2010-01-01
- Liczba stron:
- 308
- Czas czytania
- 5 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361568216
- Tagi:
- mózg biologia neurobiologia medycyna antropologia
Neurobiologia jest dziś jedną z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych nauk. Pomaga odpowiedzieć na wielkie pytania, z którymi od dawna mierzyły się filozofia, teologia, psychologia i nauki społeczne, a także na małe pytania, które zadajemy sobie co dzień. Co jest kryterium człowieczeństwa? Gdzie mieszka dusza? Skąd się bierze moralność? Gdzie rodzi się przyjemność? Dlaczego jesteśmy agresywni? Jak działa pamięć? Od czego i dlaczego się uzależniamy? Dlaczego lubimy seks? Czy zakochani myślą rozsądnie? Dlaczego dziewczynki wolą bawić się lalkami, a chłopcy samochodzikami? Czy w świecie nowych technologii zdołamy zachować prywatność myśli? Nieskończonym źródłem odpowiedzi lub podpowiedzi — i nowych fascynujących pytań — jest mózg, odsłaniający dzięki coraz bardziej zaawansowanym metodom badawczym kolejne swe tajniki, a w studiach nad nim można widzieć wręcz antropologię XXI wieku. Jerzy Vetulani oprowadza nas po naszym „centrum dowodzenia”, ukazując z erudycją i wdziękiem, że „szare komórki” to pole zainteresowań zarówno „twardej” biologii, jak i subtelnej humanistyki.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 1 018
- 313
- 100
- 36
- 13
- 11
- 9
- 8
- 5
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
Trochę byłam zawiedziona, po 2 latach na wydziale psychologii niewiele tu było dla mnie odkryć i ciekawostek, raczej powtórzenie i synteza. Miejscami bardzo stereotypowe twierdzenia bez podania jakichkolwiek podstaw naukowych, tfu! Dla laika na pewno będzie to ciekawsza lektura.
Trochę byłam zawiedziona, po 2 latach na wydziale psychologii niewiele tu było dla mnie odkryć i ciekawostek, raczej powtórzenie i synteza. Miejscami bardzo stereotypowe twierdzenia bez podania jakichkolwiek podstaw naukowych, tfu! Dla laika na pewno będzie to ciekawsza lektura.
Pokaż mimo toCiekawa książka, ale przeszkadzała mi słaba redakcja całości, sporo treści się powtarza. Pierwsza pozycja Velutaniego, po którą sięgnęłam, więc miałam dosyć wysokie oczekiwania, aż tak "lekko" i przyjemnie się nie czytało. Pomimo tego, na pewno jeszcze kiedyś przeczytam coś autorstwa tego niezwykłego profesora.
Ciekawa książka, ale przeszkadzała mi słaba redakcja całości, sporo treści się powtarza. Pierwsza pozycja Velutaniego, po którą sięgnęłam, więc miałam dosyć wysokie oczekiwania, aż tak "lekko" i przyjemnie się nie czytało. Pomimo tego, na pewno jeszcze kiedyś przeczytam coś autorstwa tego niezwykłego profesora.
Pokaż mimo toKsiążka tłumaczy wiele zawiłości i zależności biochemicznych oraz neurologicznych dziejących się w naszej głowie. To istotne by rozumieć dlaczego myślimy jak myślimy oraz na co wpływają poszczególne reakcje chemiczne odbywające się pod czaszką. Obowiązkowa lektura dla biohackerów.
Książka tłumaczy wiele zawiłości i zależności biochemicznych oraz neurologicznych dziejących się w naszej głowie. To istotne by rozumieć dlaczego myślimy jak myślimy oraz na co wpływają poszczególne reakcje chemiczne odbywające się pod czaszką. Obowiązkowa lektura dla biohackerów.
Pokaż mimo toO zagadnieniach skomplikowanych w sposób prosty i przejrzysty. Moje pierwsze zetknięcie z neurobiologią i prof. Vetulanim w wersji papierowej, bardzo sobie chwalę.
O zagadnieniach skomplikowanych w sposób prosty i przejrzysty. Moje pierwsze zetknięcie z neurobiologią i prof. Vetulanim w wersji papierowej, bardzo sobie chwalę.
Pokaż mimo toBardzo ciekawa książka. Szczególnie te elementy dotyczące rozwoju mózgu, ewolucji, religii.
Bardzo ciekawa książka. Szczególnie te elementy dotyczące rozwoju mózgu, ewolucji, religii.
Pokaż mimo toBardzo dobrze mi się czytało ten zbiór artykułów. Nie przeszkadzały mi powtórzenia tematów - nieuniknione przy przedruku tekstów z różnych źródeł, w których umieszczone zostały pierwotnie (przeszkadza natomiast brak korekty). Profesor Vetulani omawia różne zagadnienia (pamięć, uwaga, inteligencja, uczenie się, sfera seksualna, uzależnienia, agresja...) w przystępny, zrozumiały, ciekawy i dowcipny sposób. Pożyteczna książka.
Bardzo dobrze mi się czytało ten zbiór artykułów. Nie przeszkadzały mi powtórzenia tematów - nieuniknione przy przedruku tekstów z różnych źródeł, w których umieszczone zostały pierwotnie (przeszkadza natomiast brak korekty). Profesor Vetulani omawia różne zagadnienia (pamięć, uwaga, inteligencja, uczenie się, sfera seksualna, uzależnienia, agresja...) w przystępny,...
więcej Pokaż mimo toProfesor Vetulani z właściwą sobie erudycją, a czasem i humorem w przystępnym dla laików języku przybliża jak działa ten tajemniczy i naprawdę fascynujący organ jakim jest ludzki mózg. Dotyka kwestii intrygujących, związanych z naszym codziennym życiem, których podłoża często sobie nie uświadamiamy.
Ocenę obniżam za pobieżną korektę i marną redakcję. Książka składa się z różnych artykułów, które można było było zredagować tak, by pewne kwestie nawet tak samo sformułowane nie powtarzały się co kilka stron w różnych esejach. A już totalnym żartem z czytelnika był fragment, gdy akapit na pół strony poprzedzał ten sam akapit. Szkoda merytorycznej zawartości i wstyd dla wydawnictwa. Chyba że były to ćwiczenia na sprawdzanie naszej pamięci, o której obszernie pisze autor.
Profesor Vetulani z właściwą sobie erudycją, a czasem i humorem w przystępnym dla laików języku przybliża jak działa ten tajemniczy i naprawdę fascynujący organ jakim jest ludzki mózg. Dotyka kwestii intrygujących, związanych z naszym codziennym życiem, których podłoża często sobie nie uświadamiamy.
więcej Pokaż mimo toOcenę obniżam za pobieżną korektę i marną redakcję. Książka składa się z...
A gdzie informacja o tym, że ta książka to zbiór artykułów profesora, ja się pytam? Bo na pewno od wydawcy się tego nie dowiemy. I to zbiór o charakterze zlepku, a zlepek ten sprawia, że co chwilę powtarzają się te same treści. Brakuje także podstawowej informacji, z którego roku dany artykuł pochodzi, stąd nie wiadomo na ile aktualne są dane. No i ostatecznie styl profesora pozostawia wiele do życzenia. Niby lekki, ale splątany, chaotyczny, wymagający doszlifowania i nakładu pracy dobrego korektora.
Tyle o formie. Treść jest interesująca dla zainteresowanych, ale jednak wiedza na poziomie podstawowym. Mimo to udało mi się natknąć na kilka "perełek", jak na przykład artykuł o samoświadomości w świecie zwierząt i umiejętnościach językowych waleni (pieśni zostały rozpoznane jako ustrukturalizowana mowa - wow!).
A gdzie informacja o tym, że ta książka to zbiór artykułów profesora, ja się pytam? Bo na pewno od wydawcy się tego nie dowiemy. I to zbiór o charakterze zlepku, a zlepek ten sprawia, że co chwilę powtarzają się te same treści. Brakuje także podstawowej informacji, z którego roku dany artykuł pochodzi, stąd nie wiadomo na ile aktualne są dane. No i ostatecznie styl...
więcej Pokaż mimo toWciąga niczym najlepsza powieść.
Szkoda, że w książce pojawia się sporo literówek, błędów składniowych, mieszania podmiotów. Naprawdę szkoda.
Wciąga niczym najlepsza powieść.
Pokaż mimo toSzkoda, że w książce pojawia się sporo literówek, błędów składniowych, mieszania podmiotów. Naprawdę szkoda.
Świetna i bardzo przystępnie napisana książka przybliżająca zagadnienia neurobiologii.
Świetna i bardzo przystępnie napisana książka przybliżająca zagadnienia neurobiologii.
Pokaż mimo to