rozwińzwiń

Sen Alicji, czyli jak działa mózg

Okładka książki Sen Alicji, czyli jak działa mózg Maria Mazurek, Jerzy Vetulani, Marcin Wierzchowski
Okładka książki Sen Alicji, czyli jak działa mózg
Maria MazurekJerzy Vetulani Wydawnictwo: MANDO Seria: Przygody Alicji interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Przygody Alicji
MANDO
2017-11-22
2017-11-22
dla dzieci edukacyjna jak działa mózg

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim Marcin Rotkiewicz, Jerzy Vetulani
Ocena 7,2
Mózg i błazen.... Marcin Rotkiewicz, ...
Okładka książki Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko Maria Mazurek, Jerzy Vetulani
Ocena 7,6
Neuroerotyka. ... Maria Mazurek, Jerz...
Okładka książki Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu Grzegorz Strzelczyk, Jerzy Vetulani
Ocena 7,3
Ćwiczenia dusz... Grzegorz Strzelczyk...
Okładka książki A w konopiach strach Maria Mazurek, Jerzy Vetulani
Ocena 7,7
A w konopiach ... Maria Mazurek, Jerz...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Metalektura, czyli mózg oceniający książkę o mózgu

8394 450 183

Miałam sen, piękny sen… Ale gdy tylko otworzyłam oczy pozostały po nim tylko miłe wspomnienie i nic więcej. Nocne fantazje mają to do siebie, że rozwiewają się tuż po obudzeniu. Jak dobrze, że sen, który przyśnił się pewnej nocy Alicji udało się uchwycić Jerzemu Vetulani i Marii Mazurek i przełożyć na przepełnioną wiedzą książkę „Sen Alicji czyli jak działa mózg”.

Głównym bohaterem jej snu był nie kto inny, jak mózg, który opowiedział jej o sobie ze szczegółami, zdradzając wiele swoich sekretów. Alicja, a czytelnik wspólnie z nią, dowiaduje się jaką rolę pełni mózg, jak jest zbudowany i która jego część odpowiada za jakie działania, czym jest pamięć i jakie są jej rodzaje, jak przekazywane są informacje w mózgu i wiele innych ciekawych rzeczy. Ta intrygująca opowieść toczy się w formie dialogu pomiędzy dziewczynką a jej mózgiem. I chociaż pojawia się w niej wiele trudnych nazw, wszystkie one zostały klarownie wyjaśnione.

Układ treści, liczne dymki i ilustracje zawierające również infografiki sprzyjają zapamiętywaniu informacji, a jednocześnie sprawiają, że książka jest przyjemna w odbiorze. Autorzy i ilustrator z chęcią sięgają też po dowcip, który nadaje całości lżejszy wydźwięk. Specyficzna kreska Marcina Wierzchowskiego nie odwraca uwagi od treści, a stanowi jej przyjemne dla oka uzupełnienie. Stonowana, chociaż ciemna kolorystyka nawiązuje do pory dnia, w której toczy się akcja, a być może ma odzwierciedlać pobyt w organizmie?

„Sen Alicji…” to fascynująca lektura, która dosłownie otwiera głowę i oferuje naprawdę solidną porcję wiedzy. Będzie doskonałą pozycją dla wszystkich ciekawskich świata dzieciaków, ale też jako wyjątkowo przyjemne źródło wiedzy, gdy niezbędne będzie jej nabycie czy uzupełnienie przed sprawdzianem.

Uwaga! Teraz ta i pozostałe książki z serii o Alicji dostępne są w formie słuchowiska, więc jeżeli wolicie taką formę spędzania czasu lub utrwalania wiedzy, to jest nic, tylko łapać za słuchawki i delektować się mądrą i przyjemną lekturą.

Głównym...

2042

Na półkach: , , , ,

Kolejna część przygód Alicji, która w ciekawy sposób, poznaje funkcje swojego ciała. Znakomita lekcja dla młodszych i całkiem dorosłych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Treściwa, mądra, świetnie wydana i nie tylko dla dzieci. Choć dla nich to piękne źródło wiedzy, z rzeczowymi opisami, mnóstwem przykładów i też świetnym językiem, który może do nich trafić, ale nie traktuje ich protekcjonalnie.

Rewelacyjna pozycja. Gdybyśmy wszyscy mogli czerpać wiedzę z pozycji o takiej jakości, to edukacja (a też i mentalność) byłyby innej klasy. Tego nam życzyć!

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kiedy Alicja pogrąża się w błogi sen, jej mózg postanawia zabrać ją w senną podróż naukową, aby pokazać jej jak dokładnie działa i co się w nim kryje. Alicja zobaczy mnóstwo ciekawych i istotnych rzeczy, spróbuje zrozumieć jak działa jej mózg i ciało i co tam w środku się właściwie dzieje. Ale uwaga! Jeśli przeczytacie tę książkę swoim dzieciom jest duże prawdopodobieństwo, że będą chciały zostać neurobiologami! 🤭

Co Wy na to? Książka dla dzieci, która nie owija w bawełnę, która tłumaczy im, co robią jajniki, tłumaczy, że ciało chłopców i dziewczynek się od siebie różni i że dziewczyny miesiączkują. Wiem, jako społeczeństwo nie jesteśmy do takich rzeczy przyzwyczajeni, ale uważam, że dzieci mają prawo wiedzieć, mają prawo być świadome własnego ciała.

Idźmy dalej tym tropem, książka podkreśla, że jej bohaterka może mieć w przyszłości dzieci, ale nie musi!!! Nareszcie zaczynamy głośno to mówić! Nareszcie uczymy nasze dzieci, że to one będą mogły o sobie decydować, a nie społeczeństwo! Przeraziłam już niektórych? Mam nadzieję, że jeszcze tu jesteście. Dlaczego? Czytając tę książkę dzieci dowiedzą się, że każdy człowiek kiedyś umrze i że to naturalna kolej rzeczy. Kolejna rzecz, którą na pewnym etapie trzeba dziecku uświadomić.

Ale żeby nie było, to nie tylko książka, która łamie powszechne normy, których byliśmy nauczeni. Mamy tu także w przystępny sposób wytłumaczone trudne nazwy (jak neuroprzekaźniki),a także wzmiankę o tym, że kiedy wolimy gry video od rysowania, wcale nie oznacza to, że jesteśmy głupi! Myślę, że to też bardzo ważna kwestia.

Książka jest również przystępna w sposób wizualny. Jak możecie zobaczyć na kolejnych zdjęciach, jest kolorowa i pełna ciekawostek oraz oznaczeń. Pojawia się mnóstwo interesujących faktów i przyznam, że niektóre z nich nawet mnie nie było znane.

Oprócz tego mamy pokrótce wytłumaczoną teorię ewolucji, więc jak widzicie książeczka skupia w sobie wiele faktów, które na pewno przydadzą się i zainteresują młodego czytelnika.

Jest również przydatna w praktyce! Ponieważ jest tu wzmianka o technikach efektywnej nauki. Nie ma tego jakoś wiele, ale jest to dobry początek, ponieważ uważam, że szkoły nie dają możliwości poznania takich technik, a szkoda, bo wiele one ułatwiają i pomagają przyswoić wiedzę w sposób lekki, a może nawet przyjemny.

Kolejna sprawa jest znowu z kategorii otwartości książki. Autorzy pisząc ją wzięli pod uwagę, że istnieją różne religie, a ponadto nie każdy wierzy. Przecież wiemy, że to nic złego i że ludzie się różnią i warto o tym powiedzieć naszym dzieciom, bo to nauczy ich szacunku do drugiego człowieka i pokaże, że różnorodność nie jest dziwaczna, tylko naturalna.

Jeśli o religii mowa, tak, książka oddziela naukę od wiary, mówiąc, że dla naukowców religia to trochę jak baśnie. Nie jest to powiedziane w sposób negatywny czy prześmiewczy. Po prostu jest tu położony nacisk na to, że nauka to eksperymenty i dowody, a religia to duchowość i wiara.

Mamy tu też co nieco o trudnościach, z jakimi muszą się mierzyć osoby leworęczne. Jest to mniejszość w społeczeństwie i chyba nie często zdajemy sobie sprawę, że świat jest przystosowany do osób praworęcznych, często nie myśląc o tym, że leworęczni mogą się czuć niekomfortowo albo napotykać na swojej drodze więcej trudności.

Do tego książka uczy młodego czytelnika, że alkohol, papierosy czy narkotyki to coś złego, po co sięgać się na pewno nie powinno. Zamiast tego powinniśmy dbać o mózg i ten tytuł również dostarczy nam wiedzy na ten temat.

Dawno nie zachwalałam tak książki, ale jak chyba widzicie naprawdę jest za co. Jestem zdania, że dzieci mają prawo wiedzieć o różnorodności i definitywnie powinny uczyć się szacunku do drugiego człowieka od najmłodszych lat. Oprócz tego książki naukowe naprawdę rozwijają i kto wie, może niejeden młody czytelnik naprawdę pomyśli i karierze neurobiologa 🤭

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wreeeeszcie - dzieci nie sa traktowane protekcjonalnie, wiedza nie jednemu rodzicowi przepali zwoje, a najmlodsi stawiaja takie pytania, ze Google wysiada ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niebanalna, zabawna i naprawdę przyjemna lektura. Polecam wszystkim ciekawskim maluchom i ich rodzicom. Funkcje mózgu/pracy organizmu - przedstawione w sposób prosty. Książka odpowiada na podstawowe pytania, związane ze snem, z działaniem neuronów etc. a jednocześnie pobudza ciekawość i zachęca do stawiania innych pytań.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ludzki mózg jest fascynujący. Tylko jak o nim opowiedzieć, żeby zainteresować dziecko? Już Wam mówię! Z pomocą przychodzi Wydawnictwo Mando i książka „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” napisana przez Jerzego Vetulaniego i Marię Mazurek, zilustrowana przez Marcina Wierzchowskiego.

Po aktywnym dniu Alicja idzie spać. W jej śnie narządy prowadzą dyskusję o tym, który z nich jest najważniejszy. Serce, jelita, płuca, wątroba, mięśnie, nerki, szkielet, jajniki - każde z nich ma coś do powiedzenia i każde uważa, że jest najważniejsze. W pewnym momencie głos zabiera mózg i tu zaczyna się fascynująca opowieść. Bo któż może lepiej opowiedzieć o mózgu niż on sam. Zabiera Alicję w podróż po swoich zakamarkach tłumacząc jak działa, jak jest zbudowany, jakie pełni funkcje, jakie procesy w nim zachodzą. Opowiada o odruchach, pamięci, emocjach, komunikacji, dziedziczeniu czy myśleniu.

To prawdziwa skarbnica wiedzy o mózgu, jego działaniu i nie tylko. Napisana prostym i zabawnym językiem. Świetnie zilustrowana. Uważam, że takich książek potrzeba naszym dzieciom. Pokazuje, że o ważnych i trudnych tematach można pisać z fascynacją i w sposób zrozumiały. To publikacja, do której można ciągle wracać i odkrywać kolejne sekrety mózgu. Wiem, że będzie nam służyć długo.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książeczka naukowa o mózgu, polecam dla dzieci 6-10 lat.
Fajna dla ciekawskich.

Książeczka naukowa o mózgu, polecam dla dzieci 6-10 lat.
Fajna dla ciekawskich.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zawiłości mózgu, pamięci i emocji opowiedziane w zabawny i piękny graficznie sposób. Z fascynacją przeczytają tę książkę zarówno rodzice jak i dzieci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna pozycja edukacyjna dla dzieci na temat budowy i funkcjonowania mózgu. Jej współautorem jest profesor Jerzy Vetulani - wybitny neurobiolog i popularyzator nauki.
Wydany w twardej oprawie ,"Sen Alicji..." jest jego jedyną książką popularnonaukową dedykowaną młodemu pokoleniu, ale warto po nią sięgnąć nie tylko na etapie czyjegoś dziecięctwa. I to nie tylko dlatego, że "czytanie na głos małym dzieciom, pomaga im rozwijać mózg."
Ilustrowana opowieść śniącego mózgu o nim samym, z "przemyconymi" ludźmi kultury, rodzi nowe pytania, otwiera różne pola edukacji - budowa człowieka, gospodarka hormonalna, ewolucja, psychika i emocje, impulsy elektryczne, kim jest pan, który komponuje, co znaczy cogito ergo sum,... ? - a w przypadku umysłu czytelnika dojrzałego nawet skłania do polemiki.
- Mowa jest cecha wyłącznie ludzką? Okey, to ludzie mają swoje języki , ale jest też "hau-hau, miau, wrr, ćwir..." - bogactwo dźwięków natury.
Oddam jednak sprawiedliwość autorom, którzy w tym przypadku zostawili otwartą furtkę... nauce.

• Dla dzieci
  • 2018