Pokolenie

Wydawnictwo: Czytelnik

(...) "Pokolenie" to napopularniejsza, wielokrotnie wznawiana, powieść B. Czeszki, przynosząca realistyczny i dramatyczny zarazem obraz dojrzewania tego pokolenia, którego młodość przypadła na "czasy pogardy".

[Czytelnik, Warszawa 1951]

źródło okładki: wlasne

książek: 1958
Kamila | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, Sprzedam, Posiadam
Przeczytana: 05 stycznia 2014

"Feliks jest tlusty i ciezki. Dawid nie moze myslec o niczym innym, tylko o jego ludzkiej smierci, tak potwornej tutaj. Niosa tragi nisko, na opuszczonych rekach.
- Dlaczego niesiecie tak nisko swojego 'maharadżę'? - pyta SS-man na bramie. - Wyzej! Wyzej!
- To nie 'maharadża' - odwazyl sie powiedziec jeden z vorarbeiterow - to nasz 'kapo'.
- So was? - zdziwil sie SS-man i nic juz nie powiedzial, kiedy przekroczyli brame obozu niosac cialo Feliksa w opuszczonych rekach, nisko."

"Pokolnie" jest to ksiazka, ktora powinni przeczytac wszyscy bez wyjatku. Mozna powiedziec ze jest to po czesci pamietnik spoleczenstwa z okresu drugiej wojny swatowej, ze szczegolnym uwzglednieniem mlodzierzy, ich dorastania, przemyslen i zycia. Wydarzenia z powiesci niemal idealnie pokrywaja sie z zyciem Bohdana Czeszki, a co za tym idzie w utworze mozemy doszukiwac sie elementow autoportretu. Jurek to mlody intelektualista, wychowany w domu z tradycjami. Jednak nie on jedyny jest obdarzony cechami autora,...

yumma | 2014-09-11
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 10 września 2014

Obrazowanie w tej powieści jest fantastyczne, choćby: "W nocy obudził ich głos syren, przyłączających się kolejno do ogólnego chóru. Wydawało się, że całe miasto wyje gardłami kominów, krzyczy ze strachu przed nalotem." "W południowej części miasta puchnie coraz bardziej kilka czarnych grzybów dymu." No rewelacja, ja jestem zachwycona. Fajne jest pokazanie czasu okupacji z "drugiej strony", tj. z punktu widzenia alowców. Cała współczesna propaganda wtłacza nam do głów obraz żołnierzy AK jako jedynych czynnych obrońców ojczyzny, patriotów, jak kamienie rzucanych przez Boga na szaniec...
Może dlatego, że nie skupiałam się na akcji jako na całości i książkę czytałam partiami, nie bardzo mogłam się połapać kto jest kim- za dużo postaci i pseudonimów, nie kojarzyłam ludzi. Niemniej jednak uważam, że ta książka jest warta uwagi, choćby przez plastyczny styl, który mnie tak urzekł.

książek: 1990
Renax | 2013-04-04
Przeczytana: 06 lipca 2010

Gdy pominie się 'nieścisłości' i dydaktykę, powieść czyta się dobrze.

Noszołata | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Szalenie interesująca książka. Jej tematyka jest powalająca. Sam temat wojny jest na swój tragiczny sposób interesujący. Pierwsze co mnie uderzyło to fakt kim byli bohaterzy. W szkołach realiów wojny uczy się na chłopcach z "Kamieni na szaniec" i K.K. Baczyńskim -postaci z dobrych domów, mających wykształconych, dobrze zarabiających rodziców. A tu? Tu mamy rzeczywistość, która spotykała większość ludzi. Tu mamy chłopców biednych, głodnych, którzy z dumą kończą zawodówki, których dotyka problem picia i palenia, którzy muszą ciężko, dzień w dzień pracować w fabryce. Kończąc najlepszą szkołę w mieście, mając rodziców krytyków literackich, działając od lat w harcerstwie - łatwo być patriotą. Myślę, że Stacho i Jurek są wyjątkowi, bo pomimo tego wszystkiego co ich spotkało i tego jakie mieli życie, potrafili się zebrać w sobie i zacząć działać mimo iż nikt im tego nie wpajał od dziecka. Druga sprawa to to, że człowiek po tej lekturze ma bardziej obiektywne spojrzenie całą sprawę AK. W...

Bartek | 2013-08-13

Powieść obowiązkowa dla każdego kto interesuje się okupacyjną Warszawą i powstaniem warszawskim. Autor był uczestnikiem tych wydarzeń. W swojej powieści zdemaskował AK.

prendetevi | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

O powstaniu warszawskim widzianym z innej perspektywy. Warto znać tę książkę, na pewno jest ciekawą podróżą w czasie, lecz jak dla mnie - miejscami nieco za ciężka. Powalające opisy, bardzo plastyczne, barwne.
Generalnie - polecam nie tylko historykom, ale każdemu.
Trochę szkoda, że nie jest w kanonie lektur, tworzyłaby ciekawą calość z "Kamieniami na szaniec" oraz innymi lekturami.

Hubert | 2016-09-22
Na półkach: 2016 rok, Przeczytane, Posiadam