Utwory, które znalazły się w antologii, w większości zostały napisane, opublikowane i przetłumaczone na wiele języków obcych w ostatnich dwudziestu latach – w złotym okresie tego gatunku literackiego w Słowenii. Przedstawiają wielobarwną paletę współczesnej krótkiej prozy i reprezentują najważniejsze prądy we współczesnej prozie słoweńskiej. W antologii Noc w Lublanie przeważają autorzy tak zwanej młodej prozy słoweńskiej – tzn. pokolenie urodzone ok. 1960 roku (Andrej Blatnik, Jani Virk, Maja Novak, Miha Mazzini, Mojca Kumerdej, Vinko Möderndorfer, Suzana Tratnik, Igor Zabel i inni) – na których twórczość wpływały zarówno postmodernistyczna krótka proza Jorge Luísa Borgesa, proza amerykańskich metafikcjonistów, jak i serbskiego postmodernisty Danila Kiša. W antologii znalazło się też miejsce dla kilku młodszych pisarzy, m.in. Sebastijana Pregelja, Polony Glavan, Nejca Gazvody. Noc w Lublanie to pierwsza antologia krótkiej prozy słoweńskiej w języku polskim.

źródło opisu: www.miedzymorze.pl

źródło okładki: www.miedzymorze.pl