Szerokie Morze Sargassowe

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Miniatury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Wide Sargasso Sea
83-08-01856-4
klasyka

Powieść zdobyła Smith Literary Award w 1967, została również w 2005 roku zaliczona przez magazyn "Time" do 100 najlepszych anglojęzycznych powieści od 1923 roku. Inspiracją dla powieści Jean Rhys była postać obłąkanej pani Rochester z "Jane Eyre" Charlotte Brontë. "Szerokie Morze Sargassowe" to jednak więcej niż rekonstrukcja wydarzeń i sytuacji, które doprowadziły Antoinette Cosway do...

Inspiracją dla powieści Jean Rhys była postać obłąkanej pani Rochester z "Jane Eyre" Charlotte Brontë. "Szerokie Morze Sargassowe" to jednak więcej niż rekonstrukcja wydarzeń i sytuacji, które doprowadziły Antoinette Cosway do szaleństwa. To przede wszystkim wnikliwa analiza obyczajowości dekadenckiej społeczności eks-właścicieli niewolników w Indiach Zachodnich, wyobcowanej, znienawidzonej i pogardzanej przez Afrykańczyków, żyjącej w otoczeniu bujnej przyrody, która równocześnie omamia i odpycha, zmieniając życie w koszmar.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza, w której narratorką jest Antoinette, to historia jej dzieciństwa i wczesnej młodości. W drugiej głos przejmuje Rochester, opowiadając o swoim miesiącu miodowym z siedemnastoletnią Antoinette. Część trzecią Antoinette pisze na strychu Thornfield.

ira | 2014-09-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 03 września 2014

Krótka powieść napisana mocno chaotycznym językiem, który wzmaga wrażenie rodzącego się obłędu.
Nie zaszkodziłoby jej kilka zdań więcej, w pewnym momencie szaleństwo Berthy wybucha z pełną siłą, ale czytelnik może poczuć się zagubiony - co było tego powodem? Genetyczne obciążenie, zdrada męża czy nadmiar rumu i narkotyków? Można pozostawić niedomówienie, to zawsze jest intrygujące, ale tutaj poszło to trochę za daleko.
I czułam spory niedosyt podczas lektury części, w której Rochester opisuje życie z żoną-wariatką - wydało mi się potraktowane po łebkach, więcej filozofowania niż treści.
Za to zakończenie naprawdę niezłe.

Róża_Bzowa | 2010-10-12
Przeczytana: 12 października 2010

Zadziwiające, jak można w niewielu słowach zbudować duszny klimat osaczenia. Bohaterowie noszą w sobie nieszczęście i w pewnym sensie wydają się poddawać sile fatum definiującej ich wybory.

Wstrząsające studium samotności w gęstwinie ludzkiej.

bernadeta1233 | 2013-07-25
Przeczytana: 11 marca 2007

Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu filmu na jej podstawie nakręconego. I tak jak "przełożenie" słowa pisanego na obraz z reguły wiąże się z pominięciem/ okrojeniem/zmianą jakiegoś wątku, to w przypadku ekranizacji Szerokiego Morza Sargassowego jest to nadzwyczaj wierna kalka.
Ale do książki. Historia zaaranżowanego małżeństwa kreolki Antoinette i anglika Rochestera, które ma, według wszystkich symptomów, szansę na bycie szczęśliwym. Niestety, człowiek nie żyje w próżni. Wychowanie i kultura ukształtowują -nawet bezwiednie- myśli.
Książka Rhys to także studium / narodziny /szaleństwa. Brak porozumienia z drugim, tym na kim nam zależy/kogo kochamy prowadzi do wyobcowania. A u niektórych, słabszych psychicznie o krok od załamania.
Będąc nastolatka na plan pierwszy wypływały sceny erotyczne, sporo ich tu. Teraz, po latach jednak na plan pierwszy wysuwa się problem jednostki żyjącej w określonej kulturze. To, jak bardzo wychowanie, otoczenie ma wpływ na życie człowieka. I to, że nie...

Fany Fern | 2013-03-20
Przeczytana: grudzień 2012

Jak dla mnie - za dużo sentymentalizmu, bohaterka książki strasznie denerwuje, jest beznadziejna, ulega wszystkiemu dookoła. Osobiście, strasznie mnie denerwowała cała aura tej książki - prequela Jane Eyre.

radexxx | 2013-02-04
Przeczytana: 05 lutego 2013