Obrączki. Opowieść o rodzinie Marii i Lecha Kaczyńskich

Wydawnictwo: G+J
Evelline

Książka, wychodząc od atmosfery społecznej po śmierci prezydenta RP, opisywać będzie korzenie rodzinne Lecha Kaczyńskiego i jego żony, ich własną historię rodzinną (dzieciństwo, młodość, narzeczeństwo, małżeństwo, czasy działalności opozycyjnej i wolnej Polski, życie w Pałacu Prezydenckim). Zajmie się również losami ich córki Marty oraz prywatnym życiem Jarosława, brata bliźniaka...

Zajmie się również losami ich córki Marty oraz prywatnym życiem Jarosława, brata bliźniaka Lecha.

Zostaną opisane losy rodziców braci, Jadwigi i Rajmunda, oraz kilku innych członków rodziny, osób z barwnym, patriotycznym życiorysem (m. in. wuja, którego losy stanowiły kanwę filmu pt. „Umarłem aby żyć”.)

Głównym przesłaniem książki jest pokazanie, skąd wziął się fenomen braci Kaczyńskich, jakie rodzinne i wychowawcze czynniki zadecydowały o wyborze takiej a nie innej drogi życiowej. Liczne anegdoty i opowieści z życia prezydenckiej pary zainteresują tzw. zwykłego czytelnika i pozwolą mu lepiej poznać jego rodzinę.

W tworzeniu książki zostaną wykorzystane bogate materiały prasowe i telewizyjne oraz autorskie, zebrane dla potrzeb książki wypowiedzi członków rodziny zmarłego prezydenta, jego przyjaciół, sąsiadów i znajomych.

Fakt, że niniejsza książka ukaże się w okresie przyspieszonych wyborów prezydenckich, na pewno pozytywnie wpłynie na jej sprzedaż.

Wizzi | 2015-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Niezwykle ciepła i wzruszająca opowieść o Marii i Lechu...parze prezydenckiej, która przez wiele lat była wyśmiewana i krytykowana. Wszystko zmieniło się 10 kwietnia 2010 roku, kiedy to zostali okrzyknięci wspaniałymi ludźmi, pełnym czułości i miłości małżeństwem. To co kiedyś było ich wadą, nagle stało się zaletą. Maria i Lech zostali docenieni, szkoda tylko, że tak późno...

Obrączki. Już starożytni Egipcjanie uważali ją za symbol wiecznej miłości. Po dziś dzień stanowi nieodłączny atrybut ślubnej ceremonii. W Polsce tradycyjnie zakładana jest na serdeczny palec prawej ręki i choć ten zwyczaj zanika, starsze pokolenie nosi ślubne obrączki aż do śmierci.
I w literaturze, i w życiu często zdarza się, że prozaiczne, dobrze znane przedmioty nabierają nowego znaczenia, stają się same w sobie bohaterami opowiadania. Tak było w przypadku obrączki Pierwszej Samy. Po jej śmierci złoty krążek, który nosiła na palcu, nabrał symbolicznego znaczenia.
Maria Kaczyńska nigdy nie zdejmowała swojej obrączki. Była to ta sama ozdoba, którą 32 lata temu Lech włożył jej na palec, wypowiadając sakramentalne słowa:"... i że cię nie opuszczę aż do śmierci". Prezydent miał zwyczaj zdejmować swoją obrączkę przed pójściem do łóżka. Nie lubił podczas snu mieć czegokolwiek na dłoniach. Nigdy jednak nie wyszedł z domu bez obrączki. Zdarzało się, że zapominał, gdzie ją odłożył i cała...

malineczka74 | 2010-08-22

Po czasach szkalowania pary prezydenckiej nareszcie solidna książka o niezwykle sympatycznych i mądrych ludziach jakimi byli państwo Kaczyńscy.Ładnie wydana na dobrej jakości papierze ,z ciekawymi fotografiami .Książka ,która jest biografią pary dzieli się na pięć części - pierwsza traktuje o przodkach Marii i Lecha , druga wspomina Prezydenta,trzecia opowiada o pani Prezydentowej ,czwarta jest poświęcona ich córce Marcie ,a piąta to epilog o katastrofie i pochówku pary prezydenckiej.Bardzo ciekawa pozycja pokazuje Kaczyńskich takimi jakimi byli - ludzi ciepłych ,inteligentych ,patriotów oddanych Polsce ,skromnych i dobrych.Dopiero po lekturze tej książki widac jak w czasie kadencji media krzywdziły tych ludzi .

Wojciech | 2016-06-26

Po pierwszych kilkudziesięciu stronach spodziewałem się tkliwych i przelukrowanych wspomnień o znamienitej parze prezydenckiej, jednak nie było aż tak źle.;) Spodobała mi się tabela ze wzrostem znanych polityków - kto oglądał kampanię "Ole Olek!" ten mógł pomyśleć sobie, że Kwaśniewski ma z metr dziewięćdziesiąt... w rzeczywistości jest wzrostu Wałęsy. Zaintrygował mnie także wzrost samego Lecha. Sprawdziłem, i istotnie okazało się, że był tylko centymetr niższy od swojego brata (kolejny powód, by nie dawać wiary Wikipedii zbyt lekko).

W książce nie zabrakło także ciekawostek historycznych oraz urokliwych zdjęć z rodzinnego albumu.

aneste | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Przesympatyczna, ciepła opowieść o rodzinie Państwa Kaczyńskich. Niejednokrotnie podczas czytania na mojej twarzy zagościł uśmiech. Dzięki tej książce jeszcze bardziej utwierdziłam się w fakcie, że Maria i Lech Kaczyńscy byli godni miana Pani Prezydentowej i Pana Prezydenta. Serce mi się kraje, że wśród nas nie ma już tych wspaniałych ludzi, którzy tak bardzo umiłowali Polskę.

Hmm, trudno jednoznacznie ocenić książkę Anny Poppek - "Obrączki. Opowieść o rodzinie Marii i Lecha Kaczyńskich". Nie jest to tylko biografia tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. To spisane na gorąco(książka została wydana zaledwie miesiąc po tragedii pod Smoleńskiem) zasady, którymi powinien kierować się każdy człowiek, niezależnie od wyznania, rasy, obywatelstwa, czy płci. Jakie zasady? - honor, patriotyzm, uczciwość czy miłość do rodziny. Wszystkie one znalazły odzwierciedlenie w małżeństwie Marii i Lecha Kaczyńskich, a przede wszystkim sprawiły, że było one zgrane i zgodne do samego końca. To swoisty poradnik dla wszystkich małżonków.

Damian Zabawski | 2013-05-28

Dobra, ciepła książka. Nadspodziewanie dobrze napisana. Godna polecenia.

Ghati | 2010-07-28
Przeczytana: 30 czerwca 2010

Ciekawa książka, choć daleko jej do opisu z tyłu okładki. Ale przeczytałam jednym tchem, co znaczy że jest dość lekko napisana. Warto, jeśli chce się poznać historię rodziny pierwszej pary od "dziada pradziada"

agnieszkak | 2012-05-28
Na półkach: Biografie, Przeczytane

Właściwie to wszystko to samo, co się słyszało gdzieś wcześniej.

moch | 2016-08-25
Na półkach: 2016, Przeczytane