Paroksyzm numer minus jeden

Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
paroksyzm, kosmos, obcy
Panda

„Paroksyzm numer minus jeden” opowiada o wyprawie w kosmos, a właściwie już o drodze powrotnej na Ziemię. Załoga promu „Mirax” kieruje się do domu po skończonej misji, gdy nagle na swojej drodze spotykają coś dziwnego. Dyżurujący Dan i Any zmuszeni są odhibernować dowódcę, by przekazać mu bardzo niepokojącą wiadomość…

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jale | 2015-04-01
Przeczytana: 31 marca 2015

Trochę nieporadnie napisana afabularna lichotka. Afabularna, bo streścić to maleństwo można w zdaniu: wracający z wyprawy kosmicznej ziemski statek spotyka po drodze obcą jednostkę z ostatnimi przedstawicielami prastarej rasy, którzy to przedstawiciele opowiadają o swoim globie i dziejach cywilizacji. Kropka. Na sto stron książeczki - przez 50 załoga zastanawia się nad formą kontaktu, przez 20 robot (jako najwyższe ogniwo ewolucji) bełkocze jak potłuczony ("ekskrementy gwiazd" łączyły się w chmury wodoru i formowały planetę, na której szalały "nieustające burze w gęstej, skomplikowanej atmosferze"), udając, że streszcza losy swoich twórców, a dopiero ostatnie 30 jako tako nadgania psychologię postaci (oj, nienajlepszą) i stara się oddać tragizm położenia robotów.

I niby prawda, książeczka potrafi wytworzyć lekko fatalistyczny klimat, a sam pomysł może nie należy do aż tak bezsensownych, ale w kilku momentach ma się ochotę walnąć z baranka w ścianę. Bo:

- ultranowoczesne rakiety...

Sylwia Zimowska | 2015-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

Koncepcja ciekawa, dialogi na poziomie początkującego pisarza.

Maaltael | 2012-07-27

Książka bardzo dobra, ciekawa opowieść o losach bohaterów, którzy spotykają się z ostatnimi przedstawicielami obcej cywilizacji, bardziej inteligentnej i dużo starszej od naszej. Polecam każdemuu.

man-o | 2016-06-16

Książeczka z rodzaju "można przeczytać ale nie trzeba".
Styl mało dojrzały, szkolny i infantylny. Można sobie poczytać do herbaty z rana.

Nemo | 2015-05-12

Krótka książka, może nie wybitna, ale poruszająca niezwykłe zagadnienie. Uwielbiam sf, gatunek, w którym często człowiek stara się odpowiedzieć na pytanie 'co będzie później?'. W natłoku wizji przyszłości ze statkami kosmicznymi, z wykorzystywaniem energii dziś niedostępnych, podróży z prędkościami nadświetlnymi itp. w tej książce autor zadaje pytanie, 'ale co będzie dalej?' Co, gdy osiągniemy już wszystko, co jest do osiągnięcia? Tutaj otrzymujemy próbę odpowiedzi na to pytanie, choć zakończenie tej historii jest trochę smutne, to jednak dla nas jest to, jeśli w ogóle, przyszłość zbyt odległa, ale samą książkę moim zdaniem warto przeczytać.

strega | 2013-04-23
Przeczytana: 2012 rok

Jestem pod wrażeniem prostej i bardzo prawdopodobnej wizji przyszłości naszej cywilizacji, jaką zawarł w tej dość oschłej formą powieści Głowacki. Pozycja, której treść wbiła się wyraźnym obrazem w moją świadomość. Co wartościowego przekaże metalowy przedstawiciel obcej cywilizacji napotkany przez ludzi w otchłani kosmicznej? Ja odebrałam tę opowieść jako historię nas samych - rasy ludzkiej zamkniętej w cyklu nieustannych poszukiwań i zbierania informacji.
A co się stanie, gdy poznamy wszystkie odpowiedzi, a żadne pytanie nie będzie już miało znaczenia?

kalatala | 2016-08-30
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Całkiem fajna opowieść na leniwe letnie popołudnie do miski lodów spożywanych na tarasie. Rzeczywiście nie jest to literatura z najwyższej półki, ale zupełnie przyjemnie się ją czyta. Wciąga, potrafi zaskoczyć przebiegiem zdarzeń, a także ma swoje własne przesłanie na temat ludzkości. Plusem jest długość opowiadania, dzięki czemu można ją przeczytać w kilka godzin, a tego właśnie w danym momencie szukałam.

Krystian | 2011-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2011

Całkiem niezła historia opisująca spotkanie naszej cywilizacji z obcą. Historia może niezbyt skomplikowana, ale dostarczająca bardzo ciekawych przemyśleń na temat rozwoju cywilizacji, jej celów oraz roli pojedynczego, małego człowieka w wielkim, pędzącym do przodu światem...
Do przeczytania w jeden wieczór, więc warto.

Radek | 2016-05-09

Jedna z tych książek, gdzie autor ma coś do powiedzenia, ale nie potrafi. Kiepsko napisane, ale sama idea (co gdy nie będzie już nic do odkrycia?) ciekawa i dla niej tylko warto przeczytać. Na szczęście krótkie - można w jeden wieczór ogarnąć.

Socik89 | 2011-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Historia dotycząca potęgi ludzkiego uczucia zawieszonego w międzyplanetarnej przestrzeni. Ot taka książeczka- do pociągu lub poduchy.